تاکید بر اجرای برجام در نشست کمیسیون مشترک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:43 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۷۶۲۰۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۴ شامل فرانسه، روسیه، انگلیس، چین و آلمان در پایان یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در بیانیه‌ای بر تعهد خود برای اجرای برجام تأکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در این نشست از ثبت اینستکس به‌عنوان ساز و کار ویژه برای ایجاد ارتباطات مؤثر مالی قانونمند با ایران استقبال شد.
در این بیانیه که هلگا اشمیت نماینده اتحادیه اروپا آن را قرائت کرد اعضا از تداوم اجرای تعهدات تهران با وجود اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا و آثار آن بر اقتصاد ایران استقبال کردند.
 
اعضا همچنین از پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به ‌عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تأسیسات فردو به مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری حمایت  کردند.
 
 اعضای برجام مجدداً بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و مؤثر آن در تمام بخش‌ها تاکید نمودند. آنها تاکید کردند برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می‌باشد که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ با اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.
 
اعضا تداوم اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای علی‌رغم اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا و آثار آن بر اقتصاد ایران، همانطور که ۱۴ گزارش پی‌درپی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله آخرین گزارش مورخ ۳ اسفندماه، تأیید کرده است، مدنظر قرار داده و از آن استقبال کردند.
 
آنها همچنین از نقش حرفه‌ای و بی‌طرفانه‌ای که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که تنها نهاد مسئول نظارت و تأیید اجرای تعهدات مربوط به هسته‌ای ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (JCPOA) و شورای امنیت سازمان ملل متحد است، تقدیر کردند.
 
اعضا کماکان پروژه مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تأسیسات فردو به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد.
 
اعضا همچنین مجدداً حمایت خود را از پروژه‌هایی که در حوزه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام قرار دارند اعلام و از ادامه اجرای آن‌ها استقبال کردند.
 
مضافاً، اعضا مجدداً، آمادگی کانال خرید برجام برای ارزیابی درخواست‌های مرتبط به انتقال اقلام به ایران و عزم خود برای حمایت بیشتر از مشارکت بین‌المللی در این زمینه را اعلام کردند.
 
اعضا اذعان نمودند که در کنار اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، رفع تحریم‌ها که امکان عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را می‌دهد، یک بخش حیاتی از برجام است.
 
اعضا تعهدات خود در خصوص رفع تحریم‌ها را، در پرتو بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۷، بیانیه وزرای مورخ ۲ مهرماه ۱۳۹۷ و متعاقب نشست مورخ ۱۴ اسفند‌ماه ۱۳۹۷ کارگروه اجرای رفع تحریم‌ها، بررسی و مرور کردند.
 
آن‌ها همچنین آثار اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا که به موجب برجام رفع شده بودند را بررسی و تلاش‌های مرتبط با حفظ منافع ناشی از رفع تحریم‌ها را مورد ارزیابی قرار دادند.
 
اعضا، مشخصاً نظر به فوریت و ضرورت حصول نتایج ملموس، از ثبت اینستکس به عنوان یک سازوکار ویژه جهت ایجاد ارتباطات مؤثر مالی، و همچنین از عزم فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران اولیه آن برای تسهیل تجارت قانونمند با ایران در تطابق با قوانین و مقررات بین‌المللی و اروپایی، استقبال کردند.
 
در همین زمینه، مدیر اینستکس، آقای فیشر، روز قبل، گزارشی از اقدامات در حال انجام ارائه کرد.
 
اتحادیه اروپایی به حمایت خود از فعال‌سازی این سازوکار در اسرع وقت و در همکاری نزدیک با نهاد متناظر ایرانی که در حال تأسیس است ادامه خواهد داد.
 
همچنین از تعهد برای توسعه فعالیت‌های اینستکس به شمول سایر دولت‌های علاقه‌مند اروپایی و تلاش برای شمول آن در مراحل بعدی بر فعالان اقتصادی کشورهای ثالث، حمایت می‌کند.
 
در همین راستا، اعضا ابتکارهایی متخذه برای حمایت از تجارت و روابط اقتصادی با ایران، از جمله مأموریت‌های تخصصی بخشی، تشویق و برقراری ارتباط میان مؤسسات متوسط و کوچک ایرانی و طرف‌های خارجی، برقراری تماس با بانک‌ها، فعالان اقتصادی و شرکای مهم در تمامی جهان را مد‌‌نظر قرار دادند.
 
عراقچی رئیس هیأت ایرانی در مذاکره با ۱+۴ با تشریح دستاوردهای این نشست گفت: طرف اروپایی گزارش مفصلی از اینستکس و چگونگی ورود کشورهای ثالث به آن ارائه داد. به گفته عراقچی مدیر اینستکس به زودی به تهران می‌آید.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°