سال 97 سال پیروزی سیاسی ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:46 - شنبه 16 اسفند 1399
کد خبر : ۶۷۶۳۳۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
رئیس جمهور در رشت گفت : آمریکا در تحریم علیه ایران تنهاست و این یک پیروزی سیاسی برای ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر روحانی امروز در شورای اداری گیلان با بیان اینکه آمریکا از اول انقلاب تاکنون تحریم های زیادی در طول دوران دفاع مقدس و بعد از آن علیه ایران اعمال کرده است افزود : هیچ تحریمی همانند تحریم های اخیر آمریکا نیست ، چراکه آمریکا در این تحریم ها تنهاست و جز چند کشور بقیه کشورهای آسیایی ، آفریقایی ، اروپایی و آمریکای لاتین مخالف تحریم علیه ایران هستند و کار رییس جمهور این کشور را تقبیح می کنند.
دکتر حسن روحانی با بیان اینکه آمریکا در تحریم های اقتصادی علیه ایران تنهاست تصریح کرد : بجز رژیم صهیونیستی کل دنیا با این تحریم ها مخالف اند بطوریکه حتی 60 درصد مردم آمریکا هم در نظرسنجی ها اعلام کردند که کار ترامپ غلط است.
وی با اشاره به اینکه اگر اخبار ، روزنامه ها و رسانه ها را پیگیری کنیم کمتر حمایتی از کشورهای جهان از تحریم های آمریکا حمایت می کنند خاطرنشان کرد : تنها بودن آمریکا در تحریم ها یک پیروزی و موفقیت سیاسی است که باید شکرگزار نعمت خداوند باشیم.
رییس جمهور گفت : اولین بار در تاریخ منطقه و جهان تصمیم گیری برای امنیت منطقه و سوریه توسط 3 کشوری صورت می گیرد که یکی از آنها ایران است.
دکتر حسن روحانی افزود : تصمیات جلسات ایران ، روسیه و ترکیه محور اصلی تامین امنیت منطقه است و الان خیلی از کشورها هستند که تمایل دارند به این 3 کشور ملحق شوند ، و این نشان می دهد که ایران در حرکت سیاسی مهم نقش اصلی را در منطقه خوب ایفا می کند و این موفیت کشور ما است.
وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه توفیقاتی را به دست آورده است گفت : این توفیقات حاصل همبستگی و تلاش همه نیروهای مسلح ، سپاه پاسداران ، ارتش ، دولت بود که دست به دست هم دادیم ،  برای این پیروزی دولت با حمایت های خود ، تامین بودجه سلاح و سیاست خارجی خود را دنبال می کند، نیروهای مسلح برای دفاع  هم در میدان هستند.
رئیس جمهور تصریح کرد : اگر همه با هم نبودیم موفقیتی به دست نمی آمد ، کار به این بزرگی با این همه تجهیزات نظامی و حمایت ها نشان از همکاری همه کشور دارد.
دکتر حسن روحانی گفت : ممکن است کسی بگوید شرایط داخلی کشور امروز سخت است و مردم در سختی هستند ، ما به کشورهای دیگر کمک نکنیم ، این حرف قابل قبول نیست چون ما در دنیای به هم پیوسته ای زندگی می کنیم و نمی توانیم نسبت به همسایگان مان بی تفاوت باشیم.
وی افزود : ما می توانستیم نسبت به عراق بی تفاوت باشیم و بگوییم این مشکل دولت عراق است ، قطعا اگر حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران نبود حتما بغداد و اربیل سقوط می کرد و داعش بر این منطقه مسلط می شد و مشکلات زیادی بر منطقه وارد می کرد ، و فرض بر اینکه داعش به مرز ایران نزدیک نمی شد اما مگر می شد جلوی آوارگان عراق را گرفت ، ما که اروپا نیستیم مرزهای کشور خود را ببندیم و آمریکا نیستیم با تفنگ به مردم حمله کنیم ، ما باید از مردم عراق پذیرایی می کردیم ، حالا بماند که از مردم افغانستان 40 سال است داریم پذیرایی می کنیم.
رئیس جمهور تصریح کرد :  ملت ایران علی رغم سختی ها و مشکلات نشان داده اند خسته نمی شوند ، مقاوم هستند  و ایستادگی می کنند و یک قدرت بزرگ در این منطقه هستند که اتکایش به خداوند است و در روزهای سختی خداوند هم مارا  کمک و یاری    می کند ، کمک هایی که شاید نتوان با چشم ظاهر دید اما با چشم باطن می توان درک کرد.
دکتر حسن روحانی افزود : مردم 22 بهمن بسیار باشکوهی برگزار کردند و این حضور مردم در اجتماعات مثل حضور دیروز گیلانیان در لاهیجان و در خیابان ها که عبور        می کنیم ، همه تواضع و آگاهی و رشد فکری مردم  را نشان می دهد.
وی خاطر نشان کرد : اگرچه مردم مشکلات معیشتی زیادی دارند و ما هم می دانیم اما مردم برای کشور و نظام شان همیشه در صحنه هستند.
رئیس جمهور اضافه کرد : جمهوری اسلامی ایران در حوادث سال 96 در زلزله کرمانشاه به گونه ایی عمل کرد که در طول یکسال 71 هزار خانه را ساخت یا مرمت کرد و این آمار آمار کوچکی نسیت این درحالی است که در آمریکا وقتی دچار طوفان یا سونامی    می شود ببینید چقدر زمان می برد تا خانه های مردم درست شود و این کار بزرگی است که ملت ایران انجام دادند.
دکتر حسن روحانی افزود : همه نیروهای امداد و نجات ، پزشکان در منطقه حضور داشتند و این کار نشان دهنده ایمان و ایثار و همکاری مردم است  که وقتی مشکلی پیش می آید همه آماده می شویم زیر بار مسئولیت برویم.
وی با بیان اینکه روزهای سختی برای کشور است گفت : اما راه دومی جز مقاومت نداریم و اگر راه دیگری بود دنبال آن می رفتیم امروز فقط باید مقاومت و ایستادگی کنیم.
رئیس جمهور تصریح کرد : من در سفرم به نیویورک در سال قبل 8 بار دولت آمریکا از من تقاضا کرد که با رییس جمهور آمریکا ملاقات کنم  و در سال 97 ، 5 نفر از رهبران دنیا واسطه شدند تا این ملاقات انجام شود اما من گفتم که شرایط را مناسب ملاقات نمی بینم .
دکتر حسن روحانی افزود : من در پاسخ به رهبران دنیا گفتم آمریکا اول باید برگردد به برجام و بگوید کار اشتباهی کردم و جبران کند ، ما که حرفی و بحثی نداریم ،  این طور نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا هستیم.، شاید آمریکا عاشق چشم و ابروی ایران عزیز باشد ولی ما درپی آنها نیستیم و آنها به دنبال ما هستند.
وی گفت : آمریکا می خواهد ملاقات و مذاکره کند ، ما هم از مذاکره فراری نداریم اهل این کار هستیم و قدرت این کار را داریم و من چون تخصص مذاکره دارم با قدرت می گویم ما هیچ ترسی از میز مذاکره نداریم ، آنچنان منطق ما قوی و چهارچوب دارد حالا یا آمریکا یا هر کشور دیگری می خواهد باشد.
وی افزود: ما ترسی نداریم همانطورکه از میدان جنگ ترسی نداشتیم از میدان حقوقی و از میز مذاکره هم ترسی نداریم ، اصل این است که ما به اهداف ملی برسیم ،ما عاشق چشم و ابروی منافع ملی خودمان هستیم ،هدف ما حرکت به سوی منافع ملی است .
رئیس جمهور گفت : امریکا می خواهد ما را بشکند اما ما در همین سال 97 علیرغم داشتن مشکلات اقتصادی و تحریم ها بزرگترین پالایشگاه و بزرگترین راه آهن را افتتاح کردیم و انشاالله بزودی بزرگترین طرح گازی در عسلویه افتتاح می شود .
دکتر حسن روحانی گفت : در هر سفر استانی 4 تا 10 هزار میلیارد طرح و پروژه افتتاح می شود و به همان اندازه آغاز می شود ما مایوس نیستیم و راه خودمان را ادامه می دهیم.
وی افزود : میدان مبارزه و میدان جنگ است ، گاهی می خوریم گاهی می زنیم . جنگ که پیش بیاید فراز و نشیب هم دارد .
رئیس جمهور گفت : باید هزینه این جنگ را پرداخت کنیم و اینکه دشمن را مجبور به عقب نشینی کنیم بی هزینه نمی شود ، گاهی هزینه حداکثری می دهیم ، گاهی حداقلی .
دکتر حسن روحانی افزود : رابطه ما با دنیا بر مبنای منفعت مشترک است ، منفعت یک طرفه ادامه پیدا نمی کند.
وی در ادامه افزود : من بر نگرانی نمایندگان مجلس در زمینه مشکلات مردم حوزه انتخابیه به علت 20 سال نمایندگی در مجلس واقفم ، نمایندگان بر مبنای دلسوزی حرف می زنند و رابط بین جامعه ، حکومت و دولت هستند.
رئیس جمهور گفت : ممکن است نظری مجلس داشته باشد که دولت مخالف باشد اما اگر نظر مجلس را شورای نگهبان تایید کند ما اجرا می کنیم.
دکتر حسن روحانی با بیان اینکه دولت وی، دولت فرا حزبی و فرا جناحی است افزود : ما در ایران برعکس دنیا دولت حزبی نداریم ، حزب های ما فصلی است و حزب ها فقط در زمان انتخابات فعالند ،  دموکراسی بدون حزب سخت است.
وی گفت : اگر دولت حزبی باشد ، در صورت بروز مشکل برای دولت ، حزب از آن حمایت می کند اما اکنون اگر دولت موفق باشد همه می گویند ما هم بودیم ولی اگر مشکل پیش بیاید نمی گویند به ما ربطی ندارد.
رئیس جمهور تصریح کرد : مشکل دیگری که در کشور وجود دارد ، بخش خصوصی است ، ما بخش خصوصی کشور را باید تقویت کنیم، اما بخش خصوصی توانمندی که بتواند در منطقه و جهان رقابت کند نداریم و یا کم داریم.   
دکتر حسن روحانی در ادامه گفت : اگر امروز بخش خصوصی ما آشنا به وظایف و کارهای بخش خصوصی بود، تحریم ها کمتر تاثیر می گذاشت.
وی افزود : یکی دیگر از مشکلات اصلی ما ساماندهی بانک هاست ، دولت قدم هایی در زمینه ریشه کن کردن موسسات مالی غیرمجاز برداشته ، مردم به جای اینکه به کلاهبرداران بد و بیراه بگویند ، به دولت می گفتند.
رئیس جمهور ادامه داد : چیزی حدود 30 هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت این موسسات غیرمجاز پول پرداخت کردیم ،250 هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه درست کردیم که یکی از علت های تورم و گرانی شد.
دکتر حسن روحانی گفت : یکی از عامل های تورم همین کلاهبرداری موسسات غیرمجاز هستند که سر مردم کلاه گذاشتند و دولت ناچار شد تاوانش را بدهد، یکی از اصلاحات بزرگی که دولت انجام داد تعطیلی موسسات اعتباری غیرمجاز بود.
وی افزود : همچنین یک گام دیگری برای اصلاحات بانک ها برداشته شده و آن هم ادغام بانک های نیروهای مسلح در بانک سپه است.
رئیس جمهور با اشاره به مشکل پسماند گفت : در روز اول کار آقای کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، حل مشکل پسماند در همه سواحل خزر ، خلیج فارس و دریای عمان را از وی خواستار شدم ، بنا بود برای حل مشکل زیست محیطی اعتباری از کشوری بگیریم که با تحریم ها محقق نشد.
دکتر حسن روحانی افزود : در جلسه تهران با حضور وزرا و استاندار گیلان این مسئله بررسی شد ، مشکل عدم حضور سرمایه گذار در این زمینه است که باید پسماند را به برق تبدیل کند و برق حاصل را گران به دولت بفروشد و دولت آن را ارزان به مردم بدهد.
وی با اشاره به ارزان بودن قیمت آب ، برق ،گاز و بنزین در کشور و با بیان اینکه  تفاوت قیمت های حامل های انرژی در ایران با کشورهای منطقه موجب قاچاق شده است گفت: هر لیتر بنزین در عربستان 5 هزار تومان و در کویت 4هزار و 500 تومان است ، گازوئیل در کشور ما 300 تومان و در وسط دریا 3هزار تومان خریداری می شود.
رئیس جمهور با اشاره به مبارزه سپاه با قاچاق در خلیج فارس گفت : این مبارزه با وجود تفاوت قیمت ها ، کار بسیار مشکلی است .
دکتر حسن روحانی افزود : برای حل مشکل مردم،  قرار بود 25 کالای اساسی مردم با ارز 4هزار و 200 تومانی محاسبه شود اما در بعضی موارد این امر محقق نشد، ورود دلال ها که دنبال سود هستند باعث ایجاد مشکل شد .
وی افزود : امسال دولت 14 میلیارد دلار برای کالای اساسی با نرخ 4هزار و 200 تومانی پرداخت کرد اما آنچه که به دست مردم رسید با این ارز 4هزار و 200 تومانی نیست.
رئیس جمهور با اشاره به افزایش صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: از زمان دولت مصدق تا کنون در هیچ دولتی صادرات ما بیشتر از واردات نبوده است اما در این 2 دوره این امر محقق شد، در 11 ماهه امسال بیش از 40 میلیارد صادرات و 38 و نیم میلیارد ریال واردات داشتیم.
وی با اشاره به تصمیم دولت برای افزایش حقوق کارمندان دولت گفت : مجلس در این زمینه تصمیم دیگری گرفته است اما هرچه شورای نگهبان تصویب کند دولت مجبور به اجرای آن است.
رئیس جمهور گفت : در سال های اخیر بیش از 4 برابر به مستمری بگیران کمک شده است اگرچه کافی نیست ولی منابع ما هم تغییری نکرده است.
دکتر حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان به مشکل عرضه گوشت در بازار اشاره کرد و افزود : 90 درصد گوشت مصرفی ما تولید داخل است و 10 درصد آن فقط از خارج وارد می شود ، عرضه گوشت نیاز به نظارت بیشتر دارد.
وی گفت : یکی از علت های فساد نبود سیستم الکترونیکی است ، اتصال تولیدکننده به مصرف کننده موجب از بین رفتن فساد می شود ، باید از شفاف سازی و استفاده از توان سایبری در این زمینه استفاده کرد که همه مردم باید با موبایل هایشان از ترخیص کالاها و میزان ذخایر انبارها اطلاع داشته باشند.
رئیس جمهور با بیان اینکه ملت هم باید ناظر بر بازار باشند افزود : یک دستگاه نظارتی کافی نیست باید مردم ناظر باشند و به صحنه بیایند.
دکتر حسن روحانی با اعلام اینکه از نظر ذخایر و خرید کالاها در کشور مشکل وجود ندارد تصریح کرد : هدف ما این است که کالاهای اساسی به وفور در کشور وجود داشته باشد تا مردم دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.
وی سرمایه و فناوری را راه حل همه مشکلات اعلام کرد و گفت : با این 2 راه حل می توان مشکل پسماند را نیز حل کنیم.
رئیس جمهور با تاکید بر دستیابی به اقتصاد دانش بنیان و فناوری های نو افزود : گیلان استان فناوری های نو است.
دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه برخی عیوب گیلان زیر سرسبزی آن مخفی شده است گفت : این استان در برخی از موارد از محرومترین استان های کشور هم محرومتر است.
وی افزود : برخی می گویند گیلان با جنگل های زیبا ، باران و مردم خوب دیگر چه می خواهد ؟ خدا همه چیز به آنها داده است ، اما اینطور نیست گیلان بیمارستان هایی دارد که از عمر قانونی اش گذشته است ، دنیا به سمت ایجاد بیمارستان های بزرگ به جای بیمارستان های کوچک رفته است ، این حق مردم است ولی باید راهش را پیدا کرد.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به افتتاح راه آهن رشت – قزوین گفت : این کار بسیار بزرگی بود که حاصل زحمات همه استاندران ، نمایندگان، مسئولان وزارت راه ادوار گذشته تا کنون بوده است که به ثمر رسید.
دکتر حسن روحانی در ادامه افزود : خط ریلی رشت – آستارا برای اقتصاد کشور و منطقه بسیار مهم است دیروز در توافقی اجرای این طرح را وزارت راه به قرارگاه خاتم الانبیا داده است .
وی با اشاره به صحبت هایی که با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در هرمزگان داشته است در این زمینه گفت : اجرای این طرح راه آهن نهایی است، ولی یکی از مشکلات آن تملک اراضی است که اگر زودتر انجام شوداجرای این طرح نیز زودتر به سرانجام می رسد و آن هم بستگی به موافقت مردم و راضی شدن آنها دارد، از نظر بودجه و اعتبار مشکلی وجود ندارد.
رئیس جمهور در پایان با اشاره به جمعیت 2 میلیون نفری گیلان تصریح کرد: گیلان همیشه مهماندار است و جمعیت آن در روزهای تعطیل و پایان هفته ها بیشتر از این است بنابراین باید بتوانیم ادای وظیفه کنیم.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۵°