واشنگتن پست: ترامپ بر اقدامات بن سلمان سرپوش می گذارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:18 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۶۳۷۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
واشنگتن پست نوشت: رئیس جمهور آمریکا بر اقدامات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سرپوش می گذارد و سنا باید برای پاسخگو کردن این شاهزاده سعودی فشار بیاورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این روزنامه آمریکایی در سرمقاله خود نوشت: یک ماه از زمانی می گذرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، الزام قانونی گزارش دادن درباره مسئولیت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار  سعودی به مجلس سنا را نقض کرد.
 
ترامپ به جای تبعیت کردن از قانون، روز دوشنبه مقامات رده پایین وزارتخانه های امور خارجه و خزانه داری را به کمیته روابط خارجی سنا فرستاد تا بیشتر موجب سردرگمی شوند. این مقامات، درباره این قتل، اطلاعات تازه ای ارائه نکردند. آنها همچنین نگفتند آیا کاخ سفید یافته هایی را در خصوص ولیعهد عربستان منتشر خواهد کرد و زمان این کار چه موقع خواهد بود. سناتورها از جمله جمهوریخواهان از این شیوه دولت انتقاد کردند.
 
خشم قانونگذاران از هر دو حزب، موجه است. رئیس جمهور ترامپ در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات محمد بن سلمان که بر اساس نتیجه گیری سیا دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است، از اختیارات کنگره بر اساس "قانون جهانی ماگنیتسکی" تبعیت نمی کند.
 
قانون جهانی ماگنیتسکی بر اقدام آمریکا در خصوص موارد نقض حقوق بشر تاکید کرده است.
این قانون به قانونگذاران اجازه می دهد خواستار مطلع شدن از یافته های رئیس جمهور در خصوص موضوعات مشخصی شوند. این بند را باب کورکر رئیس وقت کمیته روابط خارجی و رابرت منندز از دموکرات های ارشد این کمیته، سال گذشته گنجاندند و خواستار تعیین تکلیف در مورد مسئولیت محمد بن سلمان شدند. نظر سنا از قبل مشخص است: سنا ماه دسامبر به اتفاق آراء با صدور قطعنامه ای ، ولیعهد عربستان را مسئول دانست.
 
اکنون پرسش این است که آیا سنا برای حمایت از اختیاراتش بر اساس قانون اقدام خواهد کرد و مانع از آن خواهد شد حاکم بالفعل عربستان از مسئولیت پذیری در مورد قتل وحشتناک و قطعه قطعه شدن یک روزنامه نگار ساکن ویرجینیا و مقاله نویس واشنگتن پست شانه خالی کند.
صرفا مسئله اجرای عدالت در مورد خاشقجی مطرح نیست. این جنایت، بخشی از رفتار مخرب و حاکی از بی مبالاتی محمد بن سلمان است که اقدامات وی از بمباران غیر نظامیان در یمن گرفته تا زندانی و شکنجه کردن تعدادی از فعالان زن در عربستان و نیز یک شهروند آمریکایی را شامل می شود.
 
طرح هایی در خصوص جنگ یمن و نیز پرونده خاشقجی قرار است در سنا و مجلس نمایندگان تصویب شود. این طرح ها شامل اعمال تحریم ها ضد هر مقام سعودی یا خانواده سلطنتی می شود که مسئول یا همدست در قتل خاشقجی بوده یا به این جنایت کمک کرده اند.
این طرح ها همچنین اقداماتی را در مورد پرداختن به جنگ یمن در نظر گرفته اند که عبارتند از: محدود کردن فروش سلاح از آمریکا، ممنوعیت سوختگیری هواپیماهای سعودی و اعمال تحریم ها ضد افرادی که در تحویل کمک های بشر دوستانه مانع تراشی می کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°