خطوط راه آهن مرزها را در می نوردد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:16 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۶۳۹۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
رئیس جمهور در جمع خبرنگاران در رشت گفت : خطوط راه آهن مرزها را در می نوردد و تمدن ها و فرهنگ های کشورهای مختلف را به همدیگر متصل می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی امروز در نشست پایانی سفر 2 روزه خود و هیات دولت به گیلان در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندی از حضور در جمع مردم گیلان گفت : در این سفر حدود 4 هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد که خط آهن رشت – قزوین یکی از مهم ترین طرح ها بود که با هزارو 850 میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید.
 
روحانی با اشاره به اهمیت استراتژیکی خط آهن رشت – قزوین افزود : با ساخت خط آهن رشت – آستارا خط آهن رشت – قزوین به خط آهن بین المللی آستارا – آستارا متصل خواهد شد که نقش زیادی در افزایش مناسبات تجاری ، حمل کالا و مسافر بین ایران و کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه و کشورهای حوزه قفقاز و آسیای میانه دارد.
وی خاطر نشان کرد :  خطوط ریلی فقط سازه ایی برای حمل کالا و بار نیست بلکه  نمادی برای پیوند تمدن ها و تبادل فرهنگی است .
 
رییس جمهور با اشاره به اینکه خط آهن رشت – قزوین در شرایط تحریم  ساخته و راه اندازی شد تصریح کرد :  در شرایطی که هیات حاکمه آمریکا به سران کشورهای دیگر می گویند با ایران کار نکنید این خط آهن ساخته و با حضور سفرا و وزرایی از کشورهای عراق ، جمهوری آذربایجان و پاکستان به بهره برداری رسید و پیام آن این است که ما در شرایط تحریم هم دست از تلاش و پیشرفت بر نمی داریم.
 
 روحانی با اشاره به اینکه مردم دنیا به دیوارهایی همانند دیوار مکزیک اعتنایی ندارند گفت : با راه اندازی خطوط ریلی و اتصال آن به خطوط ریلی بین المللی این دیوارها برداشته شده و مراودات فرهنگی و اقتصادی افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه خط آهن رشت – قزوین در ادامه با 2 شاخه جداگانه به بندر انزلی و بندر کاسپین و همچنین به بندر آستارا متصل خواهد شد گفت : با اجرای این 2 طرح    می توانیم خلیج فارس را به شرق اروپا و آسیا متصل کنیم.
رییس جمهور تصریح کرد : بر اساس قول وزیر راه و شهرسازی خط آهن رشت – آستارا تا سال 99 پایان کار دولت دوازدهم به بهره برداری خواهد رسید.
 
 روحانی با اشاره به افتتاح 66 طرح مهم در گیلان با هزار و 900 میلیارد تومان هزینه خاطرنشان کرد : در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی دنبال پیشرفت ، تولید ، سازندگی و تلاش هستیم.
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در خصوص انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی گفت: یکی از منابع اصلی کشورمان در شمال و جنوب آب دریا ست، بناداریم برای تامین آب فلات مرکزی و حتی آب شمال کشور آب دریا را شیرین کنیم و در این میان به طور حتم الزامات زیست محیطی را در نظر می گیریم.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه برخی ها از انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی نگرانند افزود: در حالیکه  کشورهای حاشیه خلیج فارس از آب دریا استفاده زیادی می کنند کسی چیزی نمی گوید اما برای انتقال آب دریای خزر نگرانند و فکر می کند این دریا حوضچه است.
روحانی گفت : نمی شود که بگوییم این کار امکانپذیر نیست هر جا مشکل آب وجود دارد باید مساله حل شود.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°