دیدار وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با رئیس جمهور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:42 - جمعه 26 دی 1399
کد خبر : ۶۷۶۹۷۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان که به تهران سفر کرده است با رئیس جمهور دیدار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور در این دیدار روابط ایران و جمهوری آذربایجان را در بخش های گوناگون رو به توسعه دانست و بر ضرورت تلاش برای گسترش بیش از پیش مناسبات و همکاریهای تهران – باکو تأکید کرد.
روحانی در دیدار «اِلمار ممدیارف»، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، با ابراز خرسندی از توسعه روابط و تحرک مثبتی که در همکاریی های دو کشور ایجاد شده است، گفت: اراده مسئولان جمهوری اسلامی ایران بر گسترش و تقویت بیش از پیش مناسبات همه جانبه با جمهوری آذربایجان است.
وی با بیان اینکه طرح ها و پروژههای مهمی با همکاری دو کشور در حال اجرا است به افتتاح راه آهن قزوین – رشت اشاره کرد و افزود: پروژه راه آهن رشت – آستارا نیز گامی مهم برای منطقه و در راستای منافع دو ملت است و امیدواریم عملیات اجرای آن هر چه سریعتر آغاز شود.
رئیس جمهور همکاری دو کشور در زمینه احداث سد و نیروگاه و همچنین در زمینه انرژی را حائز اهمیت دانست و بر ضرورت تلاش برای اجرا و عملیاتی شدن توافقات فیمابین در این راستا تأکید کرد.
آقای روحانی خاطرنشان کرد: ایران و آذربایجان در موضوعات منطقهای و بین المللی همواره ایجاد صلح و ثبات همراه با احقاق حقوق را دنبال می کنند.
رئیس جمهور با اشاره به ضرورت تلاش برای تقویت روابط و همکاری سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه، اظهار داشت: پروژه های گوناگونی در منطقه وجود دارد که میتوانیم آنها را به صورت سه جانبه و چندجانبه دنبال کنیم و مسئولان دو کشور با افزایش تعاملات باید در راستای توسعه و گسترش بیش از پیش این همکاریها تلاش کنند.
 

«اِلمار ممدیارف»، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به روابط برادرانه و رو به گسترش دو کشور گفت: هیچ مانع و مشکلی در مسیر توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تهران – باکو وجود ندارد.
وی پروژه راه آهن مشترک رشت – آستارا را طرحی مهم و راهبردی در منطقه دانست و افزود: با اجرای این خط آهن روسیه، جمهوری آذربایجان و ایران به هم مرتبط می شوند و ایران نیز از طریق گرجستان به دریای سیاه  وصل خواهد شد.

ممدیارف همکاریهای ایران و آذربایجان در بخشهای گوناگون از جمله دریای خزر و احداث سد و نیروگاه را حائز اهمیت دانست و گفت: با عملیاتی شدن توافقات و اجرای طرحها و پروژههای مشترک روابط اقتصادی و تجاری فیمابین بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در این دیدار دعوتنامه رسمی الهام علیاف رئیس جمهور آذربایجان برای شرکت آقای روحانی در اجلاس جنبش عدم تعهد را که سال آینده در باکو برگزار خواهد شد تقدیم کرد. 
 
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان صبح امروز نیز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد .
 آقایان المار ممد یارف و محمد جواد ظریف در این دیدار درباره گسترش روابط باکو ـ تهران با تمرکز بر توسعه همکاری های اقتصادی و همچنین مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند. 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۱°