ایران و آذربایجان در مسیر توسعه اقتصاد منطقه‌ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:02 - شنبه 25 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۷۷۲۷۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۳
لاریجانی: هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های اقتصادی با کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان نداریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی، در دیدار امروز وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با بیان اینکه روابط حسنه بین دو کشور وجود دارد، گفت: در مجلس شورای اسلامی نگاه مثبتی به جمهوری آذربایجان وجود دارد.
 
لاریجانی با بیان اینکه ایران از توسعه همکاری‌های اقتصادی استقبال می‌کند و این موضوع مورد توجه مجلس است، اظهار داشت: ما هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های اقتصادی با کشورهای همسایه و از جمله جمهوری آذربایجان نداریم.
 
لاریجانی با اشاره به کریدور شمال - جنوب تاکید کرد: راه‌آهن شمال به جنوب، راهبردی است و از این طریق می‌توانید خود را از آب‌های خزر به خلیج فارس وصل کنید، این راه برای جابه‌جایی کالاها و ترانزیت نیز بسیار مهم است.
 
 ایران و آذربایجان در مسیر توسعه اقتصاد منطقه‌ای
رئیس دستگاه قانونگذاری کشور ادامه داد: افراد بسیاری برای خرید به مناطق آستارا و منطقه مرزی مراجعه می‌کنند؛ در شرایطی که ما روادید را برای شهروندان آذربایجان برداشته‌ایم، از شما هم می خواهیم مانند ترکیه روادید را برای ایرانی‌ها بردارید تا رفت و آمد مساعد شود.
 
المار ممدیاراف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در زمینه روابط سیاسی، فرهنگی و انسانی بین ایران و آذربایجان هیچ مشکلی وجود ندارد و لازم است در حوزه اقتصادی هم همکاری‌ها توسعه یابد.
 
وی افزود : درباره توسعه همکاری‌های اقتصادی نیز با وزیر امور خارجه ایران مذاکره کردیم، این مذاکرات حاکی از آن بود که ظرفیت اقتصادی یک میلیارد دلاری بین دو کشور وجود دارد.
 
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ادامه داد: راه آهن شمال به جنوب طرحی راهبردی است، همچنین را‌ه‌آهن رشت به آستارا نیز مورد توجه ما قرار دارد از این رو 12 تا 15 مارس کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان برای بررسی مسائل اقتصادی تشکیل می‌شود.
 
وی با اشاره به توافق صورت گرفته با رئیس جمهور کشورمان، گفت: توافق استخراج نفت از دریای خزر از جمله پروژه‌های مشترک بین دو کشور است. برای اجرایی شدن این پروژه در حال کارهای کارشناسی هستیم و تلاش داریم با اجرای این طرحها آثار تحریم را بر ایران کم کنیم.   لاریجانی: بلغارستان از راهکار اروپایی‌ها برای تجارت با ایران استفاده کند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کارشکنی‌های آمریکا در تقویت روابط ایران و بلغارستان، گفت: پارلمان بلغارستان می‌تواند در جهت تقویت روابط اقتصادی دو کشور نقش‌آفرین باشد.
 
دکتر علی لاریجانی بعد از ظهر امروز با وسلین مارشکی نایب رئیس مجلس بلغارستان دیدار و گفت و گو کرد.
 
وی در این دیدار با بیان اینکه ایران و بلغارستان در حوزه صنعت و ماشین آلات روابط خوبی داشته اند، گفت: این روابط باید افزایش پیدا کند به خصوص که در ایران ظرفیت تجاری در این حوزه بالاست و بلغارستان می تواند از این ظرفیت استفاده کند.
 
لاریجانی در ادامه با بیان اینکه کشوری مثل آمریکا قصد ندارد روابط میان ایران و بلغارستان فعال باشد، تصریح کرد: پارلمان بلغارستان می تواند نقش آفرین باشد و با تقویت روابط، سطح مبادلات را به بیش از یک میلیارد دلار در سال برساند.
 ایران و آذربایجان در مسیر توسعه اقتصاد منطقه‌ای
وسلین مارشکی نایب رئیس مجلس بلغارستان نیز با اشاره به روابط دوستانه ایران و این کشور، گفت: متأسفانه برخی کشورها در صدد تضعیف روابط ایران و بلغارستان هستند که موفق نخواهند شد و کشورها باید بدون توجه به این دخالت ها روابط خود را تقویت کنند.
 
وی تصریح کرد: بلغارستان نه تنها سعی در تقویت روابط در حوزه سیاسی و فرهنگی با ایران دارد بلکه قصد دارد روابط اقتصادی خود با ایران را نیز عمیق تر کند.
 
مارشکی تاکید کرد: دنبال روابط درازمدت با ایران هستیم.
 
نایب رئیس مجلس بلغارستان در پایان ضمن ابلاغ دعوت رسمی رئیس مجلس این کشور از دکتر لاریجانی برای سفر به صوفیه، فرا رسیدن سال نوی ایرانی را تبریک گفت و برای ایرانیان عمری طولانی توأم با سلامت، رفاه و پیشرفت آرزو کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۶°