نمایشگاه های بهاره خوب اما ناکافی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:39 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۷۷۲۸۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
فعالان اقتصادی معتقدند: برگزاری نمایشگاه های بهاره تنها نیاز برخی از اقشار را برآورده می کند اما بهره گیری از ظرفیت اصناف نقش مؤثرتری در تأمین کالای اساسی مردم و کنترل قیمت ها دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد رضا کلامی مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت در ارتباط تلفنی با تیتر امشب گفت: ستاد تنظیم بازار کشور 8 ماه است که بررسی های لازم را انجام داده و بر اساس آن دستورالعمل های لازم ابلاغ کرده است.
 
نمایشگاه های بهاره خوب اما ناکافی 
وی گفت: در برگزاری نمایشگاه ها اصناف باید مشارکت لازم را داشته باشند و نظارت ها در تامین و کنترل قیمت ها انجام می شود.
 
 کلامی درباره تامین کالاها گفت: باوجود تحریم های موجود میزان تامین کالای اساسی کشور امسال نسبت به سال گذشته رشد داشته و کالاهایی که نیاز به ورادات داشته تامین شده و ذخایر کالاها نسبت به سال گذشته از 7 میلیون تن به 10 میلیون تن افزایش یافته است.
 
او  افزود: تولید داخل به حدی رسیده است که برای حضور در نمایشگاه رقابت زیادی وجود دارد و  از نظر تولید در داخل و واردات کالا هیچ گونه مشکلی نداریم.
 
 مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت گفت: برگزاری نمایشگاه ها به متولیان و اصناف در استان ها واگذار شده است و تصمیمات برگزاری نمایشگاه ها بر اساس نیاز گرفته شده است.
 
کلامی گفت: مصرف کل شکر ماهانه حدود 180 تا 200 هزار تن است و برای چند ماه آینده شکر لازم در انبارها وجود دارد اما افزایش بارندگی و افزایش تقاضا موجب مشکلاتی شده است ولی با توجه به اینکه کمبودی در کشور نداریم بازار تنظیم خواهد شد. 
 
سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دیگر مهمان برنامه درباره اهداف برگزاری نمایشگاه های بهاره گفت: در مناسبت های مختلف مثل عید نوروز، ماه رمضان، محرم که پیک مصرف است این نمایشگاه ها با هدف فراوانی و کنترل قیمت برگزار می شود اما تا تامین لازم وجود نداشته باشد کنترل قیمت انجام نمی شود.
 
نمایشگاه های بهاره خوب اما ناکافی 
باستانی گفت: همیشه اصناف با برگزاری نمایشگاه ها مخالف هستند اگر شرایط توزیع و تخفیف صنفی در واحدهای صنفی صورت گیرد شاید مجبور به برگزاری نمایشگاه ها نباشیم.
 
او گفت: خواست مردم برگزاری نمایشگاه بهاره نیست بلکه انتظار فراوانی و کنترل قیمت را دارند که بر اساس سیاست گذاری های لازم در این زمینه تصمیم به برگزاری نمایشگاه گرفته می شود.

باستانی درباره آسیب شناسی نمایشگاه ها گفت: به دلیل نداشتن سیستم لازم از شبکه صنفی کشور به طور کامل نمی توان استفاده کرد که از وزارت صمت در اینباره کمک خواسته ایم. 
 
وی ادامه داد: انتظار از وزارت صمت این است که به تشکل های اقتصادی توجه لازم را داشته باشد که اگر توزیع کالا با فراوانی و کنترل قیمت صورت گیرد سیستم توزیع منظم تر خواهد شد و دیگر نیازی به برگزاری اینگونه نمایشگاه ها نخواهد بود.
 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: زمانی که تشکل ها و سیستم لازم وجود نداشته باشد جو روانی حاکم را نمی توان کنترل کرد.
 
باستانی گفت: وقتی دولت برای تنظیم کالا ورود و صف ایجاد می کند التهاب بیشتر می شود و این یعنی سیستم توزیع در کشور مشکل دارد و نیاز به اصلاح دارد.
 
 باستانی گفت: در توزیع کالاها مشکل قانونی نداریم و مشکل اصلی در اجرای قانون است.

دبیرکل اتاق اصناف دیگر مهمان برنامه گفت: سیاست نمایشگاه های بهاره برای عرضه بیشتر کالاست و تاکید اتاق های اصناف بر فروش فوق العاده است.
 
علی عوض‌پور گفت: 28 هزار و 500 واحد صنفی نسبت به فروش فوق العاده اقدام کرده اند که با نصب برچسب در ورودی فروشگاه می توانند به فروش فوق العاده بپردازند. 
 
 نمایشگاه های بهاره خوب اما ناکافی
وی افزود: امسال کالاهای اساسی مثل برنج نیز عرضه می شود و اگر تمهیدات فراهم شود گوشت هم به فروش می رسد.
 
دبیرکل اتاق اصناف گفت: امسال در تهران سه نمایشگاه پیش بینی و بر نظارت بیشتر تاکید شده است.
 
وی افزود: : نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا زیرساخت های لازم نمایشگاه های استاندارد را ندارند البته امسال دستورالعمل مدون صادر و استانداردهای لازم مشخص شده است اما این نمایشگاه ها به لحاظ کمبود زیرساخت های مثل پارکنیگ و غیره در شان مردم نیست.
 
او ادامه داد: نظر اصناف این است وقتی واحدهای صنفی در فصول مختلف با نظارت های لازم تحت نظر اتحادیه فروش فوق العاده در زمان های مشخص دارند، نمایشگاه های بهاره مشکلی را حل نمی کند.
 
عوض پور گفت: ستاد تنظیم بازار اصناف را متولی برگزاری نمایشگاه ها قرار داد ولی به دلیل ظرفیت لازم در کشور مردم زیاد به نمایشگاه های بهاره میل و رغبت نشان نمی دهند ولی فروش فوق العاده با استقبال بیشتری روبروست.
 
او افزود: امسال با توجه به اینکه 1450 غرفه در نمایشگاه بهاره داریم اما از ورود به نمایشگاه ها استقبال کمی شده است. 
 
دبیرکل اتاق اصناف ادامه داد: با توجه به ماموریتی که ستاد تنظیم بازار به ما داده است نمایشگاه برگزار شده است و بر قیمت گذاری کالاها نظارت کافی انجام می شود و در عرضه برخی کالاها فروشندگان موظف به اعمال تخفیف ها هستند. 
 
عوض پور درباره کاهش واسطه گری در نمایشگاه ها گفت: امسال بر شرکت واحدهای صنفی مجوزدار و کالاهای تولید داخل تاکید و برای هرکالا نرخ مشخص شده است که بازرسین اصناف و تعزیرات در کنترل قیمت نظارت لازم را دارند.
 
او گفت: بی نظمی در تامین و بی تدبیری در توزیع مشکلاتی ایجاد می کند اما اصلاح ساختار در شبکه توزیع و اعتماد به بخش خصوصی شبکه توزیع را کنترل خواهد کرد. 
 
 
 
 
 
برچسب ها: نمایشگاه بهاره
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°