نگرانی ها از موج سالمندی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:27 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۸۰۶۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
مدیر مرکز "امداد سالمندی" جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، از افزایش موج زنان سالمند تنها در آینده خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بداغ آبادی با بیان اینکه افزایش موج«زنان سالمند تنها» در آینده از نکات تکان دهنده مطالعات انجام شده است، افزود: جامعه ایران رو به سالمندی است‌. اگر امروز با ۸ میلیون سالمند مواجه هستیم، در آینده‌ای نه چندان دور، این رقم بالغ بر ۲۴ میلیون نفر خواهد شد.
 
به گفته وی، در سال ۲۰۳۰ حدود ۱۴ درصد جمعیت ایران سالمند خواهد شد، به گونه‌ای که در استان‌ های شمالی کشور درصد رشد سالمندی به میانگین متوسط درصد جهانی رسیده و این زنگ خطری برای سیاستمداران کشور است.
 
 بداغ آبادی با اشاره به راه اندازی کلینیک جامع ارزیابی و پایش سلامت سالمندی و مرکز درمان در منزل سالمندی "امداد"  گفت: انجام ارزیابی‌ های جامع سلامت سالمندی و خدمات عمومی و تخصصی پزشکی با اولویت سالمندان و با شعار تحقق سالمند سالم در این مراکز ارائه می‌شود.
 
مدیر مرکز خدمات تخصصی طب سالمندی"امداد" با اشاره به ارائه خدمات تخصصی سلامت در این مرکز، افزود: اعزام متخصصین طب سالمندی و انجام ارزیابی‌های سلامت سالمندی شامل تغذیه، حافظه، روحیه، تعادل و حرکت، بینایی، شنوایی و خواب با اولویت اقدامات پیشگیرانه برخی از خدمات مرکز است و سالمندان می‌توانند تمام این خدمات را با تعرفه‌های مصوب وزارت بهداشت در این مراکز دریافت کنند.
 
بداغ آبادی با بیان اینکه جمعیت سالمندی کشور در حال افزایش است، گفت: پزشک عمومی و تخصصی، اورژانس، دندانپزشک، تغذیه، رادیولوژی، سونوگرافی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، آمبولانس و غیره جزو خدمات مرکز درمان در منزل "امداد" جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی است که متقاضیان ضمن تماس با شماره ۷۲۱۰۳ یا مراجعه به نشانی اینترنتی emdadclinic.com می‌توانند تمام این خدمات را با تعرفه‌های مصوب وزارت بهداشت دریافت کنند.
 
بداغ آبادی با بیان اینکه فعالیت بدنی مانع بروز معلولیت در سنین سالمندی است، افزود: فعالیت فیزیکی از بیماری‌ های قلبی جلوگیری می‌کند، بنابراین افراد سالم باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کنند.
 
این متخصص طب سالمندی با بیان اینکه تا ۳۵ سال آینده جمعیت سالمند کشور ۳ برابر می شود،گفت: متأسفانه سالهاست که از پیشگیری و بهداشت غفلت کرده‌ایم و فقط درمان می‌کنیم، در همین راستا مساله اعتیاد و استعمال دخانیات، ایدز، چاقی، اضافه وزن، دیابت و افزایش سالمندی معضلات مهمی هستند که آینده کشور و سلامت ایرانیان را تهدید می‌کند و باید در سیاست گذاری‌ها مورد توجه قرار گیرد.
 
بداغ آبادی با تاکید بر اینکه تا ۳۵ سال آینده جمعیت بالای ۶۰ سال کشور سه برابر
می شود، افزود: همچنین حدود ۷۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به آلزایمر هستند که هر سال به این تعداد افزوده می‌شود. بنابراین باید با برنامه ریزی صحیح و تقویت مراکز خدمت رسان به این قشر از جامعه، کشور را برای روبرویی با این شرایط آماده کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°