سفر روحانی به عراق؛ دیداری با اهداف راهبردی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:27 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۸۲۴۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۱
کارشناس سیاسی سفر رئیس جمهور ایران به عراق را مقدمه ای برای اهداف راهبردی و تشکیل نظام امنیتی جدید در منطقه دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کاظمی قمی کارشناس مسائل غرب آسیا در برنامه تیتر امشب با بیان این مطلب گفت: گسترش همکاری های اقتصادی 2 کشور ایران و عراق از دیگر پیامدهای سفر روحانی به عراق است.
 
کاظمی قمی افزود: سفر رئیس جمهور به عراق سرآغازی برای همکاری های منطقه ای در بخش های امنیتی، محیط زیستی و اقتصادی خواهد بود.
 
سفر رئیس جمهور مقدمه ای برای تشکیل نظام جدید امنیتی در منطقه است 
 
این کارشناس سیاسی با بیان این که مردم عراق اشتیاق زیادی برای گسترش روابط با ایران دارند گفت: هیچ اراده ای نمی تواند بر روابط خوب و گسترده ایران و عراق تاثیر بگذارد و اقشار مردم و دولت عراق با استقبالی که از رئیس جمهور ایران کردند نشان دادند با آمریکا در تحریم ایران همراهی نمی کنند.
 
 کاظمی قمی رسیدن مبادله اقتصادی و تجاری ایران به رقم های 30 تا 40 میلیارد دلار را امکان پذیر دانست و گفت: شرط تحقق این امر تشکیل یک فرماندهی یا ستاد اقتصاد مقاومتی در این خصوص است، باید با مدیریت مناسب بتوانیم نیازهای اقتصادی و تجاری عراق را پاسخ دهیم و جمهوری اسلامی ایران باید در ساخت زیرساخت های عراق مشارکت گسترده داشته باشد و این فقط اراده قوی می خواهد.
 
سفر رئیس جمهور مقدمه ای برای تشکیل نظام جدید امنیتی در منطقه است 
 
صدر الحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا دیگر مهمان برنامه هم با اشاره به نابود شدن زیر ساخت های کشور عراق گفت: ما می توانیم با همت و اراده ملی بیش از 100 نوع خدمات را به عراق عرضه کنیم و امروز رونق بخش عمده ای از اقتصاد ما در شرایط تحریم به صادرات وابسته است و عراق از مقصدهای بزرگ کالاهای ایرانی می تواند باشد.
 
این کارشناس سیاسی سفر رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس جمهور آمریکا به عراق را مقایسه ناپذیر دانست و گفت: آمریکا 7 تریلیون دلار هزینه کرد اما جایگاهی در منطقه ندارد و ترامپ در تاریکی شب و مخفیانه به عراق آمد اما رئیس جمهور ما در روز روشن و در میان استقبال مردمی به عراق رفت و این تفاوت جایگاه دو کشور را نشان می دهد و همین امروز نخست وزیر سابق سوئد از این اتفاق ابراز تعجب کرد.
 
سفر روحانی به عراق؛ دیداری با اهداف راهبردی 
عبدالامیر العبودی مدیر شبکه INEWS  هم در ادامه برنامه گفت: سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق در مقطعی مهم و حساس انجام گرفت و پیام آشکاری به آمریکا بود که نمی توانند بین ایران و عراق و ملتهای آنها را به هم بزنند، زیرا روابط 2 کشور بسیار عمیق و تاریخی است و درست به همین دلیل است که رئیس جمهور ایران در روز و با استقبال اقشار مختلف مردم و مقامات وارد کشور می شود اما رئیس جمهور آمریکا با ترس و لرز و مخفیانه می آید و سریع هم فرار می کند و می رود.
 

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°