قدرتهای غربی در نابودی تروریست های منطقه نقش نداشتند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:36 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۶۷۸۲۶۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
رییس جمهوری ایران: اجازه ندادیم قدرت های سلطه گر خود را منجی منطقه معرفی کنند و اکنون همگان می دانند در نابودی تروریست های منطقه، قدرت های غربی هیچ نقشی نداشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در جمع نخبگان، عشایر و رهبران مذهبی عراق در بغداد، با ابراز خرسندی از این که درهمه شرایط پیچیده و سخت منطقه، ملت های ایران و عراق پیوسته در کنار هم بوده اند، افزود: در جریان مبارزه با داعش، جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم عراق بود.
وی با برشمردن اهداف قدرت های سلطه گر از کشاندن تروریست ها و داعش به منطقه، یادآور شد: ایجاد شکاف و تفرقه میان کشورها و ملت های منطقه، ایجاد اختلافات عمیق میان قبایل و مذاهب، توجیه حضور نامشروع خود در منطقه ، انهدام عراق و سوریه و برخی کشورهای منطقه و در نهایت معرفی خودشان به عنوان منجی و در نهایت ارائه چهره ای خشن از اسلام ، از جمله اهداف قدرت های سلطه گر بود.
رییس جمهوری با تاکید بر این که ملت بزرگ عراق و سوریه و مردم هشیار منطقه، تمام توطئه های قدرتهای استکباری را نقش بر آب کردند، اظهارداشت: مسلمانان منطقه توانستند به دنیا بگویند که این تروریست ها مسلمان واقعی نیستند و بر خلاف تبلیغات اسلام ستیزانه، اسلام دین عدالت، رحمت و همزیستی مسالمت آمیز با همه اقوام و ادیان است.
روحانی با بیان این که ملت های منطقه به همه جهانیان نشان دادند که حامی اصلی تروریست ها خود استکبار جهانی است، افزود: کاملا آشکار بود که این تروریست ها از کجا تامین مالی و تسلیحاتی می شوند و نفت و آثار باستانی غارت شده منطقه را چگونه و در چه بازارهایی به فروش می رسانند.
رییس جمهوری تصریح کرد: ما همچنین اجازه ندادیم قدرت های سلطه گر بتوانند خود را منجی منطقه معرفی کنند و اکنون همگان می دانند در نابودی تروریست ها در منطقه، این قدرت های غربی هیچ نقشی نداشتند و تنها با هواپیماها و بالگردهای خودشان عملیات نمایشی انجام دادند و قدرتی که توانست تروریست ها را از بین ببرد، ملت ، ارتش ، مجاهدان عراقی و فتوای مرجعیت بود.
روحانی با یادآوری این که ما به عنوان وظیفه اسلامی ، دینی و همسایگی از روز نخست در کنار مردم عراق بودیم و امروز هم هستیم، گفت: در دنیا هیچکس تردیدی ندارد که پیروز این جنگ ملت عراق بود و تروریست ها هیچ ارتباطی با اسلام و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) نداشته و ندارند.
وی با تبریک این پیروزی بر تروریست ها به ملت و دولت عراق، خاطرنشان کرد: البته مساله تروریسم هنوز تمام نشده و ممکن است تروریست ها به اشکال مختلف برای مردم منطقه مشکل ایجاد کنند چرا که آمریکایی ها خواب دیگری را برای منطقه دیده اند و در حال انتقال تروریست ها به افغانستان ، آسیای مرکزی و قفقاز هستند.
رییس جمهوری با بیان این که همه ملت های مسلمان و متعهد منطقه جنگ با تروریسم را تا از بین بردن فتنه ادامه خواهند داد، گفت: ما نیازمند یک وحدت و اتحاد بزرگ برای ایجاد قدرت بزرگ منطقه ای هستیم تا وقتی ابرقدرت ها درمورد این منطقه فکر می کنند در سطر اول ذهنشان نفت و غارت منطقه نباشد و به فکر این باشند که این منطقه دارای تمدن عظیم و فرهنگ بزرگ و با وحدتشان یک قدرت بزرگ در منطقه هستند.
روحانی با قدردانی از میهمان نوازی گرم دولت و ملت عراق از هیات ایرانی و بویژه مردم این کشور به خاطر پذیرایی از زائران اربعین حسینی، گفت: در مذاکرات فشرده با مقام های عراق، راجع به همه موضوعات مورد علاقه دو کشور با حسن نیت کامل گفت و گو و توافقات بسیار خوبی حاصل شد.
وی افزود: همچنین در مذاکرات در خصوص همه مباحث مهمی که مورد نظر دو دولت در حوزه دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی بود ، گفت و گو و به توافقات خوبی دست یافتیم.
 
رییس جمهوری روابط دو دولت و ملت ایران و عراق را بسیار ممتاز و مثال زدنی در منطقه و جهان دانست و خاطرنشان کرد:اینکه میلیون ها عراقی و ایرانی طی سال به کشور یکدیگر رفت و آمد می کنند نشان علائق تاریخی و فرهنگی میان دو ملت بزرگ ایران و عراق است.
روحانی گفت: ما خواهان عراقی در کنار ایران و ایرانی در کنار عراق هستیم و می خواهیم در کنار هم سازنده یک قدرت بزرگ در منطقه نه علیه کشور دیگر باشیم بلکه می خواهیم با وحدت و اتحاد ، دیگر کشورهای دوست در منطقه را جذب و جلب کنیم و این دو قدرت هر چه سریع تر تبدیل به سه ، چهار و پنج قدرت در کنار یکدیگر باشند.
وی با یادآوری این که تردید نداریم اقتصاد ، فرهنگ ، روند سیاسی ما و اهداف منطقه ای ما مکمل یکدیگر خواهد بود، ادامه داد: در این سفر تصمیم گرفتیم که روابط اقتصادی ، فرهنگی ، علمی و سیاسی دو ملت روز به روز افزایش یابد.
رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: ما همچنین تصمیم گرفتیم خطوط آهن دو کشور به یکدیگر متصل شود، روابط تجاری را تسهیل و پول ویزا را حذف می کنیم و دولت عراق هم اعلام خواهد کرد که این کار را انجام می دهد.
روحانی با بیان این که به طرف عراقی پیشنهاد دادیم که می توانیم مبادلات تجاری را با پول ملی و بدون نیاز به ارز خارجی انجام دهیم، گفت: ما علاقه مندیم که روادید برداشته شود و به راحتی ملت ها با هم رفت و آمد کنند اما دولت عراق در این مرحله معتقد بود که مبلغ روادید در مرحله نخست برداشته شود و در مرحله بعدی حذف شود.
وی با یادآوری این که علاقه مند هستیم که دانشگاه ها و مراکز علمی دو کشور همکاری های خود را توسعه دهند، اظهارداشت: اعلام آمادگی کرده ایم که تمام آزمایشگاه های دانشگاه های عراقی را با همه امکاناتی که داریم نوسازی و بازسازی کنیم.
روحانی ،کشور عراق یکپارچه و متحد را به نفع این کشور ، منطقه و ایران دانست و افزود: وحدت ملت عراق بسیار با اهمیت است. ما می دانیم اگر وحدت طوایف ، اقوام ، مذاهب و ادیان نباشد آن جامعه نمی تواند قدرت واقعی خود را در برابر دشمنان نشان دهد.
وی همچنین اظهارداشت: اگر فردی در عراق به دست تروریست ها کشته می شد، اشک تاثر ما جاری می شد قبل از این که بپرسیم آن فردی که کشته شده دارای چه زبان ، مذهب و عقیده ای بوده است. اگر یک بی گناه کشته شود انسانیت قربانی شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°