موافقت مجلس با چشم پوشی از جرائم انتخاباتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:51 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۸۲۶۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین مجازات حبس یا جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی برای افرادی که از ارتکاب جرائم انتخاباتی چشم پوشی می کنند، موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در رسیدگی به طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ماده 63 این طرح با 140 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع موافقت کردند.
 
ماده 63 – متن زیر به عنوان ماده (67) مکرر (1) به قانون الحاق می شود:
 
ماده 67- مکرر1: کلیه اعضای شعب ثبتنام و اخذ رأی و مجریان و ناظران و هیئت های اجرایی و نظارت و بازرسان، موظفند در صورت اطلاع از ارتکاب هر یک از جرائم موضوع این قانون در روز اخذ رأی مورد را به نماینده فرماندار یا هیئت نظارت مربوطه و مرجع قضایی ذی صلاح اطلاع دهند، موضوع باید بلافاصله توسط دادستان حوزه مربوطه رسیدگی شود.
انجام نشدن این تکلیف از سوی اشخاص فوق جرم است و مرتکب به مجازات حبس یا جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.
تبصره- چنانچه وقوع این جرائم موجب شود که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت نام و اخذ رأی از مسیر قانونی خود خارج شود و در نتیجه کلی انتخابات موثر باشد، مراتب توسط هیئت مرکزی نظارت به شورای نگهبان اعلام می شود.

 مخالفت مجلس با ایجاد محدودیت و عزل نمایندگان قوه مقننه
 
نمایندگان مجلس با ایجاد محدودیت و عزل نمایندگان قوه مقننه مخالف و آن را نوعی دخالت قوا در امور یکدیگر دانستند.
نمایندگان در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ماده 64 این طرح را با 173 رأی موافق، 31 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع  حذف کردند.
براساس ماده 64 حذف شده، متن زیر به عنوان ماده (17 مکرر 2) به قانون الحاق می شود:
ماده 17 مکرر 2- در صورتی که شرایط نمایندگی هر یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طول دوره نمایندگی با اعلام هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان زائل شود، با حکم دیوان عالی کشور از نمایندگی عزل می شوند.
تبصره 1 - شروع به رسیدگی توسط دیوان عالی کشور با اعلام هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و بابا شکایت مستقل خواهد بود.
تبصره 2- در صورتی که کشف شود، منتخبان پیش از شروع دوره نمایندگی فاقد شرایط نمایندگی بوده اند با اعلام شورای نگهبان دیوان عالی کشور عزل می شوند.
در ادامه نمایندگان ماده 66 این طرح را با 174 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع  به تصویب رساندند.
براساس ماده 66 طرح مذکور؛ مواد 75 ، 76 ، 77 و 78 حذف می شود.
ماده 75 - مجازات مرتکبین جرائم و تخلفات مقرر در بندهای (1) ، (2) ، (3) ، (4) ، (5) ، (6) ، (7) و (8) ماده (66) تا سه ماه حبس یا یک میلیون (000/000/ 1) تا پنج میلیون (000 /000/ 5) ریال جزای نقدی و هشت سال محرومیت از عضویت در هیئت­های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی است.
ماده 76 - مجازات مرتکبین جرائم و تخلفات مقرر در بندهای (9) ، (10) ، (11) ، (12) ، (13) ، (14) ، (15) و (18) ماده (66) از شش ماه تا دو سال حبسیا سه میلیون (000 /000/3) تا پانزده ( 000 /000/ 15) میلیون ریال جزای نقدی و حسب مورد به انفصال از خدمات دولتی از شش ماه تا دو سال و دوازده سال محرومیت از عضویت در هیأت های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی است.
ماده 77 - مجازات مرتکبین جرائم مقرر در بند ( 16 ) ماده (66) اعم از مباشر و یا معاون و یا تحریک کننده در صورتی که محاربه صدق نکند همان مجازات مقرر در ماده ( 617 ) قانون مجازات اسلامی است.
ماده 78 - مجازات مرتکبین جرائم مقرر در بند ( 17) ماده (66) علاوه بر مجازات مندرج در ماده ( 555 ) قانون مجازات اسلامی ، دوازده سال محرومیت از عضویت در هیئت های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی است.
 
محرومیت مادم العمر متخلف از عضویت در هیئت های اجرایی

نمایندگان مجلس متخلف از برخی قوانین انتخابات مجلس را از عضویت در هیئتهای اجرایی، نظارت و شعب اخذ رأی به طور مادامالعمر ممنوع کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در رسیدگی به طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ماده 67 این طرح با 141 رأی موافق، 14 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع  موافقت کردند.
در ماده 67 آمده است در ماده 79 عبارت "و 60" حذف و در تبصره آن عبارت "مدت هشت سال" به عبارت "برای همیشه" اصلاح می شود بنابراین  ماده 79 به شرح زیر اصلاح می شود:  مجازات تخلف از مقررات مواد (11) ، (24) ، (34) ، (40) ، (53)  و تبصره های مربوط با رعایت مقررات قانون رسیدگی به تخلفات اداری عبارت است از کسر حقوق ، فوق العاده شغل و یا عناوین مشابه ، حداکثر تا یک سوم از یک ماه تا یک سال و یا انفصال موقت از یک ماه تا یک سال.
تبصره - چنانچه مرتکب از کارکنان دولت نباشد از عضویت در هیئت های اجرایی ، نظارت و شعب اخذ رأی برای همیشه محروم خواهد شد.

در ادامه نمایندگان با 141 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع با حذف مواد 80 تا 85 قانون انتخابات مجلس موافقت کردند.
همچنین نمایندگان در ماده 69 تأکید کردند در تبصره ماده 87 عبارت "به مجازات جرائم مقرر در ماده 66 و تبصره ماده 53 برای این هیئتها" به عبارت "به مجازات مقرر جهت جرائم مزبور" اصلاح می شود. نمایندگان با 153 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع با این اصلاح موافقت کردند.
نمایندگان با اصلاحات عبارتی در مواد مربوط به قانون با 160 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع  موافقت کردند.
در ماده 70 تأکید شد:
1- در تبصره (1) ماده (8) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
2- در ماده (26) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه اصلی و فرعی» اصلاح میشود.
3 - در ماده (31) و تبصره آن عبارات «مرکز حوزه انتخابیه» و «حوزه های فرعی» به ترتیب به «حوزه انتخابیه فرعی» و «حوزههای انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح میشود.
4- در ماده (36) عبارات «هیئتهای اجرائی فرعی» و «مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «هیئت اجرائی حوزههای انتخابیه تابعه فرعی» و «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
5- در ماده (37) عبارت «هیئتهای اجرائی اصلی و فرعی» به «هیئتهای اجرائی حوزه انتخابیه فرعی و حوزههای انتخابیه تابعه فرعی اصلاح میشود.
6- در ماده (38) عبارات مرکز حوزه انتخابیه» و «هیئتهای اجرائی فرعی به ترتیب به حوزه انتخابیه فرعی» و هیئتهای اجرائی حوزههای انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می شود.
7- در ماده (39) عبارت «فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه» به «فرماندار با بخشدار حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
8- در ماده (40) عبارت «هیئت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه و حوزههای فرعی» به «هیئت اجرائی حوزه انتخابیه فرعی و حوزههای انتخابیه تابعه فرعی اصلاح میشود.
9- در ماده (41) عبارات «فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه» و «بخشدار حوزههای فرعی» به ترتیب به فرماندار یا بخشدار حوزه انتخابیه فرعی» و «بخشدار حوزههای انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح میشود.
10-  در ماده (44) عبارات «هیئت اجرائی فرعی» و «مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «هیئت اجرای حوزه انتخابیه تابعه فرعی» و «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
11- در ماده (46) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به عبارت «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
12-  در ماده (49) عبارات «فرمانداران و بخشداران مراکز حوزههای انتخابیه» و «هیئت اجرائی و هیئت نظارت مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «فرمانداران و بخشداران حوزه های انتخابیه فرعی» و «هیئت اجرائی و هیئت نظارت حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
13- در تبصره (4) ماده (52) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
14- در ماده (53) عبارت «هیئت نظارت مرکز حوزه انتخابیه» به «هیئت نظارت حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح میشود.
15-  در ماده (89) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می شود.

نمایندگان مجلس موافقت کردند تا در صورتی که شورای نگهبان مجددا به اصلاحات لایحه بودجه سال 98 ایراد بگیرد، این لایحه را برای تصویب به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دهند.
نمایندگان در نشست علنی امروز ، با ارسال اصلاحات لایحه بودجه سال 98 کل کشور به مجمع در صورت ایرادات مجدد شورای نگهبان با این اصلاحات، با 105 رأی موافق، 52 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
مسعود پزشکیان درخصوص امکان ایراد مجدد شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 98 گفت: نمایندگان در مصوبات خود در لایحه بودجه سال 98 مصر هستند، بنابراین در صورتی که شورای نگهبان مجدد به اصلاحات لایحه بودجه سال 98 ایراد بگیرد، این لایحه را برای تصویب به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع خواهیم داد.
براساس این گزارش نمایندگان در بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 98 ؛ با بند الحاقی 2 تبصره 18 ماده واحده لایحه بودجه سال 98 کل کشور با 149 رأی موافق، 14 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
براساس این بند الحاقی؛ بانک قرض الحسنه مهر ایران به فهرست بانک های عامل قانون حمایت ازتوسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع توسعه ملی اضافه می شود.
همچنین نمایندگان در ادامه بررسی ایرادات شورای نگهبان بر لایحه بودجه سال 98 کل کشور، با الحاق یک بند به تبصره 22 لایحه مذکور با 141 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
براساس این بند الحاقی؛ دولت مکلف است در اجرای سیاست های کلی برنامه ششم توسعه  اقتصاد مقاومتی در 4 ماهه سال 1398 نسبت به اصلاح ساختار بودجه کل کشور به نحوی اقدام کند که موجب تحقق تعادل و توازن منابع و مصارف بودجه همراه با اصلاح ساختار و نیز سازماندهی هزینه های جاری و عمرانی کشور شود و اقدام قانونی لازم را به عمل آورد. سازمان برنامه و بودجه کل کشور مکلف است گزارش عملکرد این بند را در مقاطع 4 ماهه به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۸°