ولادت فرخنده پیشوای نهم جواد الائمه (ع ) مبارک

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:40 - جمعه 09 اسفند 1398
کد خبر : ۶۷۸۴۹۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۵
میلاد فرخنده نهمین آفتاب تابان، باب الحوائج، حضرت محمد ابن علی، جواد الائمه (ع) مبارک باد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، امام نهم شیعیان، نامش «محمّد»، کنيه اش «ابو جعفر» و معروف ‏ترين القاب او «تقيّ» و «جواد» است. آن بزرگوار در ماه مبارک رمضان سال 195 هجري قمري در شهر «مدينه منوّره» ديده به جهان گشود.

پدر بزرگوار آن حضرت «امام عليّ بن موسي الرضا عليهما السلام» امام هشتم شيعيان مي باشند. نام مادر ايشان «سَبيکه» بود که از خاندان «ماريه قِبطيه» همسر پيامبر اکرم (ص) به شمار مي رفت و از نظر فضائل اخلاقي در درجه والايي قرار داشت و برترين زنان زمان خود بود.
 
 ويژگي هاي اخلاقي و علمي امام جواد الائمة (ع)


اخلاق حسنه:

حضرت جواد الائمه (ع) مانند دیگر پیشوایان معصوم (ع) اين ويژگي را از جدّ بزرگوارشان پيامبر مکرم، حضرت محمّد بن عبدالله (ص) به ارث بردند. در قرآن هم تأکيد شده که مسلمانان از اخلاق پيامبر (ص) الگو و سرمشق بگيريد، يعني به مسلمانان توصيه شده است که در رفتار و زندگي خودشان در تمام مراحل بايد از پيامبر الگو بگيرند. فرزندان پيامبر (ص) و اهل بيت (ع) مانند پيامبر بزرگوار (ص) متّصف و متخلّق به آن اخلاق نيکو و حسنه هستند.

علم فراوان:

 يکي از ويژگي هاي ديگر امام جواد (ع) علم فراوان و وسيع ايشان است؛ چنانچه پدران بزرگوارشان هم اين علم وسيع (علم لدنّي) را داشتند و به معناي واقعي کلمه عالم بودند. اين امر در مناظراتي که ايشان انجام دادند و چند نمونه آن وجود دارد قابل مشاهده است. ما شيعيان معتقد هستيم که اين علم از طريق اجدادشان منتقل شده و به قدرت الهي، علم پيامبر (ص) به امام عليّ بن ابي طالب (ع) و نسل به نسل تا منجي جهان بشريت حضرت بقية الله الأعظم، حضرت مهدي (عج) منتقل شده و اين علم لَدُنيّ که خداوند در اختيار اين الگوهاي بشريت گذاشته در نزد امام جواد (ع) هم بوده است.

 تقوا و پارسايي:

 امام جواد (ع) مانند همه امامان شيعه (ع)، الگوي کامل تقوا و پارسايي و نمونه بارز عبادت، بندگي و سجده هاي طولاني براي خداوند  و انسان های کامل بودند.

ادب و گشاده رويي با دوست و دشمن:

 امام جواد (ع) با همگان با ادب و احترام برخورد مي کردند. اين امر باعث جذب مخالفان و دشمنان امام به سوي ايشان مي شد. سازش و نرم خويي با دوستان و شيعيان نيز از صفات ايشان است.

حرّيت و آزادگي:

البته همه ائمه اهل بيت (ع) از اين ويژگي برخوردار بودند.  آن بزرگ واران هيچ گاه تسليم ظلم و ستم نمي شدند و حاضر بودند در اين راه تمام سختي ها را تحمل کنند. اين ويژگي الگويي براي ماست که در هيچ زماني ظلم و ستم را قبول نکنيم و با آزادگي، اعتقادات و مباني خودمان را مطرح کنيم و تسليم فتنه ها و توطئه هاي دشمنان قسم خورده اسلام و مخالفان نشويم. در اين زمان که حمله به مقدسات مسلمانان از سوي آمريکائي ها، صهيونيست ها و عوامل فريب خورده آنان با چاپ و نشر کاريکاتورها و فيلم ها شروع شده، مسلمانان و به ويژه پيروان واقعي اهل بيت (ع) مي بايست با وحدت و يک پارچگي خاص با حضور در صحنه و راه پيمائي ها و تظاهرات به مبارزه با استکبار جهاني برخيزند که همين کار هم کرده و مي کنند.

 
امامت حضرت (ع) در کودکي:

 اين که امامت به قدرت الهي به يک نوجوان هشت ساله که هنوز به سن بلوغ نرسيده است منتقل شد يک کرامت مهم بود؛ آن چنان که پيش از اين، نبوت به حضرت عيسي (ع) در نوزادي داده شده بود.

 مناظرات علمي حضرت جواد (ع):

 مناظراتي که امام (ع) با دانشمندان فرقه ها و مذاهب مختلف در اين دوره دارد، بسيار مهم است. اين که چگونه يک نوجوان مي تواند در مناظرات و بحث هاي مختلف اسلامي و فکري با دانشمندان آن زمان، آنان را مغلوب کند، هم کرامتي بزرگ و هم علامتي بر حقانيت امامت ايشان بود.

میراث علمی و شاگردان امام جواد (ع)

امام جواد (ع) با وجود کوتاهي دوران حيات و امامت، شاگردان بزرگي را تربيت مي کنند؛ امثال «حضرت عبدالعظيم حسني»، «علي بن مهزيار اهوازي»، «فضل بن شاذان نيشابوري»، «محمد بن سنان زاهري»، «ابو نصر بزنطي کوفي» و «دعبل خزاعي» از شاگردان آن حضرت هستند که نزد ايشان، رشد علمي يافته و تربيت شدند و يا از آن حضرت(ع) حديث نقل کردند.

راويان احاديث جواد الائمه (ع) تنها محدثان شيعه نبودند؛ بلکه علماء و دانش مندان اهل تسنن نيز معارف و حقايقي از اسلام را از آن حضرت نقل کرده‏اند. به عنوان نمونه «خطيب بغدادي‏» احاديثي با سند خود از آن حضرت نقل کرده است. هم چنين «حافظ عبدالعزيز بن اخضر جنابذي‏» در کتاب معالم العترة الطاهرة و مؤلفاني مانند «ابو بکر احمد بن ثابت»، «ابو اسحاق ثعلبي» و «محمد بن مندة بن مهربذ» در کتب تاريخ و تفسير خويش رواياتي از آن حضرت نقل کرده ‏اند.

شهادت امام جواد (ع)

مأمون خلیفه عباسی که چون سایر خلفای بنی ‌عباس از نفوذ باطنی امامان معصوم (ع) در بین مردم هراس داشت سعی کرد، ابن الرضا (ع) را تحت مراقبت خاص خویش قرار دهد که یکی از حیله‌های وی برای این کار، ازدواج دخترش با امام جواد (ع) بود. لذا دختر خویش «امّ الفضل» را به ازدواج حضرت آن حضرت در آورد تا مراقبی دائمی و از درون خانه، بر امام گمارده باشد.

دلیل دیگری که مأمون دختر خود را به ازدواج امام در آورد، کشاندن امام به سمت خود بود؛ چرا که تصور می کرد امام با این وصلت مجذوب مادیات و جاه و مقام شده!، قداست وی خدشه دار و از راه اصلی منحرف، شیعیان متفرق شده و حکومت عباسیان قوی می شود!.

از طرف دیگر، مأمون هم چنین می خواست با این وصلت علویان را از اعتراض و قیام بر ضد حکومت باز داشته، خود را دوست دار و علاقه مند به آنان نشان دهد.

امام جواد (ع) نیز - که مانند سائر امامان معصوم (ع) از آینده اطلاع داشتند و هیچ کاری را بدون آگاهی انجام نمی دادند- بخوبی از دسیسه های مأمون آگاه بود و به وصلت با دختر وی رضایت داد. یکی از دلایل پذیرش این وصلت از سوی امام، حفظ شیعیان از دسیسه های کینه توزانه مأمون حفظ بود.

امام (ع) اگرچه تن به این ازدواج داد، اما شواهد تاریخی گواه این حقیقت است که مأمون نتوانست به حیله‏های از پیش تعیین شده خود دست یابد.

امام جواد (ع) تا پایان خلافت مأمون در مدینه ساکن بود و پس از مرگ مأمون به دستور معتصم عباسی و در سال 220 هجری قمری، به همراه همسرش امّ الفضل به بغداد رفت. ایشان در ماه ذی القعده سال 220 هجری قمری، با دستور معتصم عباسی مسموم و در بیست و نهم ماه ذی القعده به شهادت رسید.

سلام الله علیه یوم وُلد و یوم استشهد و یوم یُبعث حیّا.


 
برچسب ها: ولادت ، جواد الائمه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°