جدل موافق و مخالف طرح اصلاح قانون انتخابات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:17 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۷۸۴۹۷
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۳
نعمتی و دهقان نمایندگان موافق و مخالف طرح اصلاح قانون انتخابات در تیتر امشب بیش از هرچیز درباره استانی شدن انتخابات چالش کردند ولی به نتیجه نرسیدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دهقان نماینده مخالف استانی شدن قانون انتخابات در برنامه تیتر امشب گفت: در دنیا هم موضوعی به نام استانی شدن انتخابات نداریم بلکه در دنیا 2 نظام اکثریتی و تناسبی داریم.
 
او گفت: در کشور ما نیز نظام انتخابات اکثریتی است.
 
او افزود: به تدریج کشورهای دنیا به این نتیحه رسیدند که انتخابات اکثریتی به دلیل حذف اقلیت ها نتیجه نمی دهد بنابراین باید به سمت تناسبی برود.
 
دهقان گفت: در نظام اکثریتی کل نمایندگان به یک لیست اکتفا می کند و وقتی نماینده ای 40 درصد رای بیاورد بیشتر از اولین نفر لیست بعدی است و کل انتخابات به یک نفر اکتفا می کند، ولی در بیشتر کشورهای دنیا انتخابات به سمت تناسبی رفته است.

 استانی شدن انتخابات
 دهقان افزود: در دنیا اختلاف بر سر استانی شدن نیست بلکه اختلاف این است که نظام انتخابات تناسبی باشد یا اکثریتی؟
 
او با بیان اینکه بنده جز اولین طراحان طرح استانی شدن بودم گفت: مجلس هشتم اولین بار طرح استانی شدن انتخابات را پیشنهاد کرد اما نقدهایی به این طرح وارد است که باید یا اکثریتی باشد یا تناسبی.
 
این نماینده مجلس گفت: اشکال طرح اکثریتی است که باید برطرف شود و مردم بی پناه نباشند و در مجلس هشتم برای مردم نظام انتخاباتی پارلمانی پیش بینی شده بود و نماینده حق داشت مسائل و مشکلات مردم را در استان و شهرستان پی گیری کند.
 
او گفت: این طرح با وضعیت قومی و تنوع کشور ما سازگار نیست و با اکثریتی شدن انتخابات، مشکلات امنیتی برای کشور ایجاد می کندکه مجلس با استانی شدن انتخابات و اکثریتی شدن انتخابات مخالف است.
 
دهقان گفت: به نظر بنده این طرح به نتیجه نخواهد رسید چون با این طرح اقلیت ها از نماینده مجلس حذف خواهند شد و طرح به سمت اکثریتی پیش خواهد رفت، در هر استان اقلیت های زیادی داریم و امکان استثنا قرار دادن وجود ندارد.
 
او گفت: هیچ  کارشناسی قبول نخواهد کرد بخواهیم بخشی از اقلیت های مذهبی را در کشور استثنا کنیم،  چون مرز بندی در شیعه و سنی وجود ندارد و این امر شدنی نیست و بر امنیت ملی و وضعیت قومی و مذهبی کشور منطبق نیست.
 
دهقان گفت: با وضعیت استانی شدن پارلمان موافق هستم اما این کار ناهماهنگی هایی دارد، غیر از مصر که انتخابات فرمایشی دارد ، 70 کشور انتخابات تناسبی دارند و در بیش از 80 کشور انتخابات به صورت اکثریتی است.
 
دهقان گفت: انتخابات اکثریتی کشور با ضوابط کشور تناسب نخواهد داشت و باید به دنبال راهکار اساسی باشیم.
 
او گفت: نماینده باید پناهگاه مردم باشد و مردم احساس کنند کسی را در درون حکومت دارند و پیوند بین مردم و حاکمیت نباید با طرح استانی شدن تضعیف شود.
 
دهقان درباره نظارت نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان باید حریت داشته باشد اما ممکن است تخلفاتی نیز داشته باشد اما اکنون سازوکاری برای عزل نماینده نداریم.
 
هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان فقط می تواند تذکر کند ولی در عزل نماینده حقی ندارد اما مجمع تاکید کرده اگر نماینده ای قانونی را رعایت نکرد در انتخابات شورای نظارت بر رفتار نمایندگان اختیار خواهد داشت تخلفات را به دیوان عدالت بفرستد تا درباره عزل نماینده تصمیم گیری شود که این بند حذف شده است.

بهروز نعمتی دیگر نماینده مجلس و موافق طرح استانی شدن انتخابات درباره انتخابات تناسبی گفت: تنها اختلاف نظر طراحان این طرح موضوع تناسبی بود و با توجه به اینکه شورای نگهبان نسبت به شکل انتخابات تناسبی ممکن است اختلاف نظر داشته باشد و این طرح رد شود مجلس با شورای نگهبان جلساتی داشت و مشکلات انتخابات تناسبی تا حدی حل شده است.
 
نعمتی گفت: استانی شدن انتخابات مد نظر نیست اما در گذشته انتخابات در شهرستان ها به صورت حوزه ای بوده که حوزه به صورتی گسترش یافته است و تعداد نمایندگان همان تعداد است و حقی از شهرستانی ضایع نمی شود. 
 
 استانی شدن انتخابات
 او گفت: نظام حکومتی ما به این بلوغ رسیده است که در موضوع انتخابات نیز به نوعی خانه تکانی داشته باشد و نظام پارلمانی را ساماندهی کند؛ در این طرح هم حق شهرستان در نظر گرفته می شود هم احزاب در نظرگرفته می شود و افراد می تواند لیست واحد داشته باشند یا یک فرد می تواند در انتخابات کاندید شود.
 
او گفت: به طور مثال ممکن است سه تشکل در کشور در انتخابات رقابت داشته باشند و هر کدام به یک نسبت مشخص رای آورده باشند اما در گذشته به این گونه بود که اگر یک لیست رای آورده بود انتخاب می شد اما در طرح جدید تشکل یا احزابی که در یک لیست رای آورده باشند انتخاب خواهند شد و این طرح بر مبنای نظام پارلمانی گذاشته شده است. 

 نعمتی درباره قومیت و اقلیت ها گفت: ما در انتخابات مجلس یک حوزه اصلی استان و حوزه فرعی شهرستان داریم سعی نمایندگان در کمیسیون نیز نتیجه بهتر گرفتن از طرح است.
 
او گفت: اکنون مجلس یک حالت روزمره ای دارد و در این طرح به دنبال این هستیم که از روزمرگی مجلس جلوگیری کنیم، با این وضعیت مجلس ساماندهی می شود و بیشتر به سمت قانونگذاری و نظارت و پیگیری امور اجرایی خواهد رفت.
 
نعمتی درباره اقلیت های مذهبی گفت: در این باره پیشنهاداتی ارائه شده که به رای گذاشته خواهد شد.
 
او گفت: یک نماینده وقت کافی برای قانونگذاری ندارد پس باید پروژه ها در شهرهای نمایندگان مختلف شهرستان ها حل و فصل شود بنابراین برای اصلاح نظام انتخابات بهتر است موضوعت انتخابات پارلمانی شهرستان ها راه اندازی شود و مجلس سنا نیز برگزار شود..
 
او گفت: اگر سهم قومیت ها در مجلس مشخص باشد مشکل انتخابات برطرف خواهد شد.
 
او گفت: نمایندگان مجلس کلیات طرح را امضا و پذیرفته اند و نباید برای یک یا 2 ایراد اصل طرح را از دور خارج کرد.
 
نعمتی گفت: مجلس تنها پناهگاه مردم نیست بلکه دولت، مجلس، سپاه، بسیج حتی شعرا رابط بین مردم و حکومت هستند بنابراین اگر وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و مردم اطمینان خواهد داشت که از وظایف عدول نشده است.
 
 او گفت: موضوع بعدی این است که در حین نمایندگی ساختاری به نام هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان داریم که الان نیز این هیئت انجام وظیفه می کند و با تخلفات برخورد می کند اما شان نمایندگی حرمت دارد پس اگر قرار است نظارتی باشد که باید باشد سیستم نظارت بر رفتار نمایندگان می تواند بر موضوع اشراف داشته باشد و نظارت کند.
 
نعمتی گفت: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان حق عزل ندارد ولی می تواند در صورت مسجل شدن جرم نماینده نسبت به استیضاح و عزل نماینده اقدام کند.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°