کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک، پیمانی اخلاقی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:53 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۸۵۹۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
"کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک " به نوعی پیمان اخلاقی است که با پیوستن به آن در تلاشی همگانی سعی می کنیم برای کاهش حوادث و آسیب ها، چهارشنبه سوری را ایمن برگزار کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
هدف "کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک" این است که مراسم چهارشنبه سوری که یک جشن باستانی است در امنیت کامل برگزار شود. شرکت کنندگان در این کمپین متعهد می شوند که این جشن با رعایت اصول ایمنی و به دور از هر نوع حادثه برگزار شود.
 
 کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک، پیمانی اخلاقی
امسال سومین سالی است که کمپین «نه به چهارشنبه سوری خطرناک» با هدف ارتقای ایمنی و پرهیز از انجام اقدامات خطرناک در چهارشنبه سوری اجرا می‌شود. این کمپین در اولین سال، با پیوستن چند تن از هنرمندان در شهر تهران برگزار شد که تاثیر بسزائی در کاهش حوادث چهارشنبه سوری آن سال داشت.
 
سال گذشته اجرای این شعار توسط مردم در بیشتر نقاط کشور موجب شد تا حدی حوادث کاهش یابد البته امسال هم با مشارکت آتش نشانی های کلان شهر های کشور تصمیم گرفته شد که کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک در سطح کشور راه اندزی شود.
 
امید است با همکاری همه شهرها و همراهی خانواده ها و فرزندان بتوانیم امسال شاهد کاهش بیش از پیش میزان خسارت چهارشنبه سوری در کل کشور باشیم.

برخی از توصیه های ایمنی مربوط به ایام چهارشنبه سوری به این شرح است:
1. از قرار دادن کبریت، فندک و وسایل آتش زا در دسترس کودکان جداً خودداری کنید.
2. از قرار دادن مایعات قابل اشتعال مثل نفت و بنزین در کنار شعله و یا ریختن این مایعات بر روی آتش خودداری کنید.
3. از پرتاب کردن مواد آتش زا مثل فشفشه، بالن، دارت و... بر روی درختان، پشت بام ها، بالکن ها و مخازن و ظروف سوخت خودداری کنید.
4. در صورت مشاهده ی خرید و فروش و نگهداری مواد محترقه خطرناک، سریعا موضوع را به نیروی انتظامی اطلاع دهید.
5. از نزدیک شدن به آتش و یا پریدن از روی آن به ویژه با چادر، مانتو و لباس بلند و گشاد خودداری کنید.
6. حضور پدر و مادر در کنار فرزندان در کاهش حوادث شب چهارشنبه سوری بسیار موثر است.
7. از برپایی آتش های بزرگ و غیر قابل مهار خودداری کنید.
8. از روشن کردن آتش در محیط باز و نزدیک علف های خشک یا درختان خودداری کنید.
 
 

تاریخ چهارشنبه سوری 97 و آداب و رسوم مخصوص این شب
 
همانطور که می دانید مهمترین بخش آداب و رسوم چهارشنبه سوری را بخش روشن نمودن آتش و شب زنده داری در کنار آتش، تشکیل می دهد. در این مراسم که معمولا به صورت خانوادگی برگزار می شود، تمام افراد خانواده در کنار یکدیگر جمع شده، آتشی روشن نموده و در کنار آن به رقص و پایکوبی می پردازند.
 
کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک، پیمانی اخلاقی
در گذشته رسم بر این بوده که در اقصا نقاط شهر آتشی بزرگ افروخته می شده و تا هنگام طلوع آفتاب این آتش روشن نگاه داشته می شده است. از مهمترین آداب چهارشنبه سوری پریدن از روی آتش و خواندن سرودی با مضمون "زردی من از تو، سرخی تو از من” می باشد. این عبارت در حقیقت نوعی عبارت دعایی محسوب شده که در آن از آتش خواسته می شود تا شادابی و گرمای خود را به مردم داده و در عوض بیماری، مشکلات و گرفتاری ها را از آن ها بگیرد.

برپایی مراسم قاشق زنی نیز از دیگر مراسم مخصوص چهارشنبه سوری است که کم کم رو به فراموشی گذارده است. اما با این وجود همچنان در برخی از نقاط کشور این مراسم با شور و حلاوت خاصی برگزار می گردد. در این مراسم که معمولا کودکان و نوجوانان مجری آن هستند، بچه ها صورت خود را پوشانده و با استفاده از دو قاشق که به صورت برعکس لای انگشتان خود نگه می دارند، قاشق زنی کرده و به درب خانه افراد رفته و از آن ها طلب شیرینی و شکلات و آجیل می نمایند. صاحب خانه نیز معمولا با شکلات و شیرینی از بچه ها پذیرایی کرده و آن ها را به درب خانه فردی دیگر راهی می کند.

رقص و پایکوبی و شادی از جمله مراسم همیشگی چهارشنبه سوری بوده و همیشه به آن توجه خاصی می شده است. با توجه به نزدیک شدن سال جدید و استقبال مردم از این واقعه، بدیهی است که شادی و شور در همه افراد وجود داشته باشد. خوشبختانه با توجه به بازتر شدن فضای شادی در کشور در سال های اخیر، در شب چهارشنبه سوری بسیاری از مردم را می بینیم که در کوچه و خیابان دور هم جمع شده و به رقص و پایکوبی می پردازند. این سنت از گذشته نیز وجود داشته است و ریشه ای تاریخی دارد.
چهارشنبه سورینه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای جهان نیز، آئین چهارشنبه سوری پاس داشته می شود.

گره گشایی یا فال گوشی نیز از جمله مراسماتی هستند که ریشه ای باستانی داشته و هنوز هم در بین مردم بسیاری رواج دارد. در این مراسم معمولا دختران جوان به نیت باز شدن بخت خود، دعا کرده و جواب نیت خود را با استفاده از تعبیر صحبت های افراد که از آن محل رد می شوند، می گرفته اند. دود کردن اسپند و گردانیدن آن به دور سر افراد نیز از جمله دیگر رسومی است که در این شب انجام می شود تا بدی ها را از افراد دور نمایند.

شاهنامه خوانی و قصه گویی به دور آتش نیز از جمله دیگر رسومی است که در شب چهارشنبه سوری معمولا توسط بزرگان خانواده انجام می شود. در این میان نیز افرادی که دستی در هنر موسیقی دارند، معمولا با ساز های خود اقدام به هنرنمایی کرده و اشعاری نیز در وصف سال جدید و آمدن بهار نیز سروده و خوانده می شود. این مورد که در جشن های دیگری نیز همچون آیین شب یلدا نیز انجام می پذیرد، معمولا جزئی جدایی ناپذیر از مراسمات باستانی ایران زمین می باشد.

امروزه نیز مراسم چهارشنبه سوری با شور و هیجان برپا می شود اما ورود یک سری رسوم غلط و نو به این جشن سنتی و باستانی، سبب شده است تا مخالفت هایی با نحوه برگزاری آن صورت پذیرد.

ورود ترقه ها و وسایل آتش بازی که بعضا بسیار خطرناک بوده و صدمات جبران ناپذیری را به افراد وارد می کنند، سبب شده است تا این جشن بزرگ باستانی دیگر آن چهره زیبا و دوست داشتنی خود را از دست داده و به یک مراسم ترسناک و توامان با خطرات بسیار تبدیل شود. البته این مورد بیشتر در شهرهای بزرگ دیده می شود و هنوز هم در شهرهای کوچکتر و به خصوص در روستاها، این جشن به همان شیرینی گذشته و با آرامش پیشین برگزار می شود.

برچسب ها: چهارشنبه سوری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°