آغاز طرح دریافت الکترونیکی عوارض در آزاد راه های پرتردد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:19 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۸۶۰۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز اجرای طرح عوارض الکترونیکی بزرگراهی (ETC) از ساعت 24 امروز در چهار آزاد راه پرتردد کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خیرالله خادمی افزود: از اولین ساعت روز 28 اسفند ، ایستگاههای دریافت عوارض در چهار آزاد راه اصلی منتهی به پایتخت یعنی آزاد راههای تهران - قم، تهران - ساوه، کرج - قزوین و قزوین - زنجان غیر فعال شده و روش الکترونیکی جایگزین آن می شود.
 
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: در روش سنتی، بخصوص در محورها و ساعات پرترافیک، مردم ساعتها در ترافیک متوقف می ماندند که هم وقت و هم هزینه بالایی به آنها تحمیل می شد و خطر بروز تصادف هم در این مسیرها وجود داشت.
 
وی افزود: در روش الکترونیکی دریافت عوارض بزرگراهی، پلاک خودروها هنگام عبور از گیت های مجهز به دوربین به سامانه ای که با کنسرسیومی از بخش خصوصی برای الکترونیکی شدن دریافت عوارض آزادراهی تشکیل شده منتقل می شود و سرنشینان خودروها می توانند با انتخاب روش های مختلف، عوارض خود را بدون توقف پرداخت کنند.
 
خادمی اتصال پلاک خودرو به سیمکارت تلفن همراه یا حساب بانکی، پرداخت با اپلیکیشن های موبایلی بانک های مختلف، و پرداخت از طریق کیف پول الکترونیکی را از روش های پرداخت این عوارض دانست و گفت: همچنین مردم می توانند عوارض آزاد راهی خود را در توقفگاههای بین راهی یا خودپردازهای شهرهای مبدا و مقصد پرداخت کنند.
 
در این روش حتی اگر مالک خودرو اقدام به پرداخت عوارض در زمان مقرر نکند پلیس راهنمایی و رانندگی با ارسال پیامک اخطار او را ملزم به پرداخت می کند و در صورت نپرداختن این عوارض، خودرو مبلغ 30 هزار تومان جریمه خواهد شد.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: در حال حاضر 28 آزاد راه در حال بهره برداری در کشور وجود دارد که قرار است بزودی این سامانه در همه آنها توسعه یابد و تا پایان تیر ، با استقرار این سامانه در همه آزادراهها، عوارضی های سنتی جمع آوری خواهد شد و بعد از این تاریخ، مسافران هیچ توقفی برای پرداخت عوارض نخواهند داشت.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°