تقویت موتورهای کشنده اقتصاد برای رونق تولید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:17 - سه‌شنبه 06 خرداد 1399
کد خبر : ۶۷۸۷۱۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
کارشناسان معتقدند برای ایجاد رونق تولید؛باید به تقویت موتورهای کشنده تولید مانند صنعت ساختمان سازی و پتروشیمی پرداخت و تنها به نفت متکی نبود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
طهماسب مظاهری در گفتگوی با تیتر امشب درباره ضرورت های ایجاد «رونق تولید» بعنوان شعار سال 98، گفت: در شرایط فعلی اقتصاد کشور بحث مهمی است که باید برای رونق تولید به آن توجه ویژه ای شود.
 
کارشناس مسائل اقتصادی به ضرورت استفاده از تمام ظرفیت ها برای حل مشکلات اقتصادی اشاره کرد و افزود: باید با استفاده از تجربیات گذشته، آثار منفی جنگ اقتصادی بر تولید و اقتصاد کشور مهار شود.
 
مظاهری گفت: از 5 منبع مالی می توان برای راه اندازی تولید استفاده کنیم، تسهیلات بانکی، بازار سرمایه، دولت بعنوان حامی امکانات مختلف، سرمایه های مردمی و سرمایه گذاری های خارجی منابع مالی حامی تولید است.
 
 
رونق تولید؛ آثار و الزامات 
 
 وی گفت: برخی از تولیدی ها با تمام توان و ظرفیت خود کار نمی کنند.
 
وی علت این کار را نداشتن بازار داخلی و رکود، وجود کالای مشابه خارجی در بازار داخلی و صادر نشدن کالای تولید شده اعلام کرد.
 
کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه از مراکز تولیدی ای که انبارهای آنها مملو از تولیدات کارخانه است بدون آنکه فروش داشته باشد نباید انتظار رونق و تولید بیشتر داشت.

 
 
رونق تولید؛ آثار و الزامات
 حسین درودیان با بیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری بر «رونق تولید» به دلیل شرایط خاص و ویژه اقتصادی کشور است، گفت: برای هر اقتصادی در شرایط عادی هم تولید، اشتغال و سرمایه گذاری بسیار مهم است رونق تولید از 15 سال گذشته متکی به نفت بعنوان تنها موتور کشنده اقتصاد کشور بوده است.
 
درودیان از صنعت پتروشیمی، ساختمان سازی بعنوان دیگر موتور های کشنده اقتصاد نام برد.
 
او افزود: تکان های تحریمی که از سال 97 شروع شد بطور مستقیم بر روی نرخ ارز و تورم تاثیرگذاشت، این تکان های تحریمی بر روی تولید به تدریج اثر منفی دارد و کاهش تولید را در پی خواهد داشت.
 
کارشناس مسائل اقتصادی به اثر رکودی تحریم ها بر تورم  اشاره کرد و افزود: در سال 98 مسئله ما دیگر تورم نیست و بیشتر بیکاری بنگاهها، کاهش میزان اشتغال و تعطیلی مراکز تولیدی خواهد بود.
 
حسین درودیان به بخش سیاست های انقباضی اشاره کرد و گفت: اهمیت بیش از حد به شوک های تورمی در روند رشد رونق تولید تاثیر منفی دارد.
او افزود: اگر عامل پول با شوک تورمی تناسب داشته باشد و به موقع نقش آفرینی کند از تاثیرات مخرب تورم جلوگیری می کند.
وی به 2 دسته الزامات در رونق تولید اشاره کرد و گفت: سیاست های مالی و ارزی باید به ایجاد ثبات قیمت ها و افزایش قدرت مالی دولت کمک کند.
درودیان در مورد سیاست های تجاری از مجموع الزامات ایجاد رونق افزود: ایجاد تحرک های لازم در ساختمان سازی، انرژی و نفت بعنوان پیشگامان رونق تولید ضروری هستند.
 
 حسین درودیان گفت: باید ظرفیت های جدیدی برای رونق اقتصادی ایجاد کرد و سپس توقع تلاش با تمام ظرفیت داشت.
 او گفت: دولت باید در گلوگاهها در حد توان دخالت کند.
رونق تولید؛ آثار و الزامات
حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی در ارتباط تلفی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی نقش نظارتی دارد، گفت: رفع موانع قانونی، حمایت های بانکی و گمرکی و حذف قوانین دست و پاگیر از جمله مواردی است که مجلس می تواند به رونق تولید و بهبود کسب و کار کمک کند.
 
 
 
برچسب ها: رونق تولید
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°