مخالفت جهانی با ترامپ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۶۷۸۷۴۶
تاریخ انتشار : جمعه ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
اظهارات ترامپ درباره بلنديهاي جولان با مخالفت جهاني روبرو شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا ديروز پنجشنبه با ارسال پيام توئيتري گفت: «پس از 52 سال، زمان آن است كه آمريكا حق حاكميت (رژيم) اسرائيل را بر بلندي هاي جولان به رسميت بشناسد، اراضي كه (به زعم او) براي (رژيم) اسرائيل و ثبات امنيتي، اهميت حياتي امنيتي و استراتژيك دارد.»
تام كاتن، سناتور جمهوري خواه آمريكايي و نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي، نيز در دو توئيت جداگانه از اقدام دولت ترامپ در به رسميت شناختن حاكميت رژيم صهيونيستي بر بلندي هاي جولان حمايت كردند.
در شرايطي كه منطقه شاهد پيروزيهاي مقاومت اسلامي در سوريه، عراق و يمن بوده است و اين تحولات بي تاثير در انفعال ديپلماتيك آمريكا و رژيم صهيونيستي در منطقه نيست، به نظر ميرسد اظهارات ترامپ تنها تلاشي است براي خروج آمريكا و رژيم صهيونيستي از اين وضعيت سياسي - منطقه اي.
علاوه بر اين، فشارهاي سياسي داخلي بر رئيس جمهور آمريكا در زمينه هاي گوناگون - از جمله پرونده روسيه و ديوار مرزي با مكزيك - همچنان ادامه دارد. در اين شرايط جلب حمايت لابي صهيونيستي در آمريكا با خوش رقصيهاي سياسي و تبليغي - مانند به رسميت شناختن حاكميت رژيم صهيونيستي بر بلنداي جولان - ميتواند بسيار راه گشا باشد.
اتحاديه اروپا امروز در واكنش به اظهارات ترامپ تصريح كرد حاكميت رژيم صهيونيستي را بر منطقه اشغالي جولان به رسميت نخواهد شناخت. اتحاديه اروپا تاكيد كرد موضع آن در برابر حاكميت بر بلندي هاي جولان تغيير نكرده است و بر اساس قوانين بين المللي، حاكميت (رژيم) اسرائيل را بر مناطقي كه در سال 1967 اشغال كرد از جمله بلندي هاي جولان، به رسميت نخواهد شناخت.
ايگور موروزوف عضو كميسيون امور بين الملل پارلمان روسيه نيز اعلام كرد روسيه به هيچ وجه حاكميت (رژيم) اسرائيل را بر جولان اشغالي به رسميت نخواهد شناخت.
احمد ابوالغيط دبيركل اتحاديه عرب گفت هر گونه به رسميت شناختن حاكميت (رژيم) اسرائيل بر جولان سوريه، از هيچ وجهه قانوني برخوردار نيست و هيچ حقوقي را به دنبال ندارد. وي اضافه كرد: بر اساس حقوق بين الملل و قطعنامه هاي سازمان ملل متحد و شوراي امنيت، جولان، سرزمين اشغال شده سوريه است.
مولود چاوش اوغلو  وزير امور خارجه تركيه هم تاكيد كرد آنكارا حاضر نيست تصميم آمريكا در به رسميت شناختن حاكميت (رژيم)  اسرائيل بر جولان اشغالي را بپذيرد.
شبكه الجزيره نيز گزارش داد: بي تفاوتي جهان عرب در برابر تصميم دولت آمريكا براي انتقال سفارت اين كشور به قدس، كاخ سفيد را تشويق مي كند تا حاكميت (رژيم)  اسرائيل بر جولان اشغالي سوريه را هم به رسميت بشناسد.
طبيعتا اين واكنشها نشان دهنده انزواي آمريكا و رژيم صهيونيستي در اين زمينه مي باشد و منجر به ناكامي طراحان اين سناريو در رسيدن به اهداف سياسي و رسانهاي خود مي شود.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۵۹°    ۳.۹۹°