تظاهرات علیه فروش سلاح به عربستان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:09 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۶۷۸۹۳۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
شماري از مردم و فعالان حقوق بشر با تجمع مقابل ساختمان نخست وزيري انگليس در لندن، پايان دادن به حمايت هاي سياسي و تسليحاتي دولت از رژيم عربستان و توقف كشتار مردم يمن را خواستار شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   معترضان با اشاره به تداوم فروش بمب و سلاحهاي انگليسي به عربستان از جمله سلاحهايي كه سازمانهاي بين المللي توليد و فروش ان را ممنوع كرده همچون بمب هاي خوشه اي ادامه اين روند را مشاركت بيشتر در كشتار مردم يمن توصيف كردند.
 
يك فعال حقوق بشر در اعتراض به تداوم فروش سلاح به عربستان گفت : دولت و مجلس بريتانيا پشتيبان حملات وحشيانه رژيم عربستان سعودي به يمنند زيرا انان راه تداوم فروش سلاح به عربستان را باز گذاشته اند.
 
اين شهروند انگليسي افزود: رژيم عربستان درسايه اين حمايت هاست كه به كشتار مردم يمن ادامه مي دهد.
 
يك شهروند ديگر انگليسي درباره علت تداوم فروش سلاح به عربستان برغم مخالفت سازمان ملل و نهادهاي حقوق بشري گفت: دولت بريتانيا به فكر سرمايه داران و شركتهاي بزرگ توليد سلاح است و از اين راه درامدهاي زيادي كسب مي كند.
 
وي افزود: تا يك حركت مردمي گسترده شكل نگيرد فروش سلاح به رژيم عربستان و كشتار مردم يمن هم ادامه خواهد يافت.
 
مركز قانوني براي حقوق و توسعه يمن همزمان با سالروز تجاوز عربستان به يمن اعلام كرد از آغاز اين تجاور فقط حدود 38 هزار غير نظامي با بمب و سلاح به قتل رسيدند كه بيشتر انان زنان و كودكانند.
 
مخالفت با فروش سلاح و جنگ افزارهاي انگليسي به عربستان مدتهاست در اين كشور آغاز شده اما نتوانسته است منجر به تغيير رويه دولت انگليس شود.
 
بنا بر گزارشهاي منتشر شده دولت انگليس پس از امريكا بزرگترين تامين كننده جنگ افزار براي عربستان است.
 
ديروز نيز رهبران شماري از احزاب انگليس تداوم فروش بمب و سلاح به عربستان و كشتار مردم يمن را شرم اور دانستند و  پايان دادن به بحران فاجعه بار انساني در يمن را خواستار شدند.
 
در نامه مخالفان حمايت تسليحاتي لندن از رياض امده است دولت انگليس نه تنها هيچج فشاري به عربستان براي توقف كشتار مردم يمن وارد نمي كند بلكه ديگر كشورههاي اروپاي همچون آلمان  را كه فروش سلاح به عربستان را متوقف كرده است به تداوم فروش سلاح تشويق مي كند.
 
با اينكه سازمان ملل متحد و چندين نهاد و سازمان حقوق بشري توقف فروش سلاح به عربستا ن را خواستار شدند گزارشهاي منتشر شده در انگليس از فروش حدود پنج ميليارد پوند جنگ افزار هاي انگليسي به عربستان از آغاز تجاوز اين كشور به يمن حكايت دارد.
 
رژيم عربستان با چراغ سبز امريكا و هم پيمانانش و به سركردگي بن سلمان وليعهد سعودي ششم فروردين سال 1394 به اميد تسلط بريمن در مدت چند هفته تجاوز به اين كشور را  از زمين و هوا آغاز كرد.
 
جرمي هانت وزير خارجه انگليس بتازگي در نشست خبري مشترك با وزير خارجه آلمان گفت" روابط راهبردي ما با عربستان سعودي، موجب نفوذ گسترده تر ما مي شود و مي تواند در يمن صلح برقرار كند.
 
فعالان ضد جنگ در انگليس با انتقاد از اين رويكرد گفتند: اين استدلال شگفت آور وزير خارجه انگليس نشان مي دهد، از منظر دولت انگليس، براي دستيابي به صلح در يمن بايد سلاح بيش تري به عربستان فروخت.
 
 واكنش وزير آلماني نشان داد آلمان نيز كه پس از آمريكا ، انگليس و فرانسه  چهارمين  كشور تامين كننده عمده سلاح هاي عربستان است، قانع نشده است.
 
هايكو ماس، وزير خارجه آلمان در پاسخ گفت " موضع دولت آلمان، تا زماني كه وضعيت در يمن تغيير نكند، نفروختن سلاح به عربستان سعودي است.
 
خي ورهوفستات عضو پارلمان اروپا و نخست وزير سابق بلژيك هم گفت : انگليس نيز بايد همچون آلمان، هلند، دانمارك و فنلاند، فروش جنگ افزار به عربستان سعودي را به حالت تعليق دراورد.
 
كشورهاي توليد كننده و صادر كننده سلاح ميزان  فروش سلاح  خود را اعلام نمي كنند ، بر اين اساس ميزان دقيق فروش سلاح به عربستان هم معلوم نيست و دولتهاي حامي رژيم سعودي نيز هيچ تمايلي به افشاي ميزان فروش سلاح به عربستان ندارند، اما يك موسسه  به نام موسسه پژوهشهاي صلح بين المللي  ( SIPRI ) كه مقر آن در شهر استكلهم سوئد   است با جمع اوري برخي اسناد و اظهارات مقامات اعلام كرد امريكا 61 درصد، انگليس 23 درصد ، فرانسه 4 درصد و آلمان، حدود 2 درصد از جنگ افزارهاي عربستان را تامين مي كنند و اكنون بخشي از سلاح هايي كه كشورهاي غربي به رژيم عربستان و امارات فروخته اند، به گزارش بي بي سي، به دست گروه هاي تررويستي همچون داعش  رسيده است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°