لحن زهرآگین آمریکا ضد ترکیه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:26 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۶۷۹۱۸۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
معاون رئیس جمهور آمریکا گفت: ترکیه باید بین باقی ماندن در ناتو یا خرید اس ـ 400 از روسیه، یکی را انتخاب کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مایک پنس افزود: اصرار ترکیه برخرید سامانه اس ـ 400 از روسیه، تحویل جنگنده‌های اف35 و همه قراردادهای تسلیحاتی این کشور با آمریکا را تهدید می‌کند.
با این حال وزیر خارجه ترکیه بر ادامه خریدهای عمده تسلیحاتی  از جمله سامانه اس ـ 400  از روسیه تاکید کرد.
در روزهاي اخير لحن مسئولان دولت ترامپ عليه تركيه تند و زهرآگين شده و در اين راستا مايك پنس معاون افراطي ترامپ در اظهاراتي ضمن سخيف خواندن اقدام تركيه در خريد سامانه دفاع موشكي اس -400 از روسيه از اين كشور خواست بين روسيه و ناتو يكي را انتخاب كند و مايك پمپئو وزير امور خارجه تندروي ترامپ نيز به تركيه درباره عمليات نظامي در شمال سوريه هشدار داد كه منظور از آن ايجاد پوشش حمايتي براي كردهاي مستقر در شمال سوريه است كه تركيه نگران تبديل اين منطقه به يك اقليم كرد ديگر همانند شمال عراق است.
به نظر مي رسد چند عامل در تندتر شدن مواضع دولت ترامپ عليه تركيه موثر بوده است: نخست اينكه تقريبا همه تلاش هاي كه امريكا در چند ماه گذشته براي جداكردن تركيه از محور آستانه بكار گرفته بود به شكست انجاميده است. آخرين مورد از اين تلاش ها اقدام فريبكارانه دولت ترامپ در ايجاد به اصطلاح منطقه امن با محوريت تركيه در شمال سوريه بود كه بعد از تجديد نظر دولت ترامپ در اصل عقب نشيني از شمال سوريه و همچنين بروز اختلاف نظر بين تركيه و امريكا در كم و كيف ايجاد چنين منطقه اي به شكست انجاميد . دوم اينكه دولت ترامپ احساس مي كند فشارهاي اقتصادي وارده بر تركيه تا حدودي موثر بوده و در كاهش آراء و محبوبيت داخلي حزب حاكم عدالت و توسعه در انتخابات شهرداري ها تاثيرگذار بوده است و لذا مي خواهد اين فشارها را كماكان افزايش دهد تا به زعم خود بتواند تركيه را به اعطاي امتيازات جديد وادار كند . سوم اينكه سياست خاورميانه اي دولت ترامپ بيش از هر زمان ديگر تحت تاثير متحدان منطقه اي خود شامل رژيم صهيونيستي و عربستان قرار دارد كه هر دو روابط به شدت متشنجي با تركيه دارند و به نوعي مي توان گفت فضاي جنگ سردي بر روابط طرفين حاكم است.
با اينحال بعيد به نظر مي رسد تركيه تسليم تهديدهاي دولت ترامپ در كنارگذاشتن خريد سامانه دفاع موشكي اس-400 شود؛زيرا اعتماد اين كشور به ناتو و بخصوص امريكا كاملا سلب شده است و اين كشور به روشني مي بيند كه امريكا به بهانه مبارزه با داعش به ايجاد و تسليح كردهاي سوريه اقدام كرد و در پوشش مختلف از جمله فدراليته كردن سوريه در پي تقويت نيروهاي گريز از مركز در اين منطقه است. از طرف ديگر هر چند امريكا در ازاي لغو قرار دادهاي تسليحاتي تركيه با روسيه از جمله سامانه دفاعي اس -400 جايگزين هاي همچون سامانه پاتريوت و يا هواپيماهاي اف -35 را به اين كشور پيشنهاد داده اما واقعيت اين است كه اولا اين تجهيزات تحت فرماندهي امريكا قرار دارند و امريكا كدهاي عملياتي را بخصوص در هواپيماهاي اف 35 همچنان براي خود محفظ نگه مي دارد و دوم اينكه ناتو و بخصوص امريكا از پشت به تركيه خنجر مي زند و همه تلاش هاي آنها در سوريه در تقويت نيروهاي كرد بوده است كه تركيه به شدت از قدرت گيري آنها نگران است. 
برچسب ها: پنس ، امریکا ، ترکیه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°