با اقتدار از همه چالش ها عبور می کنیم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:23 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۶۷۹۲۳۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
خطیب جمعه تهران گفت: دولتمردان دور از اخلاق و انسانیت امریکا بفهمند ملتی که انقلاب را با اقتدار پاس داشته است با اقتدار از این چالش ها نیز عبور می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  ­حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در خطبه دوم نمازجمعه تهران با اشاره به تحولات اقلیمی و بارش های استثنایی روزهای اول سال افزود: در سیزده روز اول سال حدود 90 میلیارد متر مکعب بارش داشتیم درحالیکه در سال های معمولی آبی بارش ها حدود 400 میلیارد مترمکعب است.
وی با بیان اینکه فرزندان هوشمند انقلاب کار بزرگی انجام داده و تا به امروز 172 سد در سطح کشور احداث کرده اند،​ گفت: اگر این سدها نبود معلوم نبود خوزستان، لرستان و استان هایی که دچار سیل زدگی شده اند امروز چه شرایطی داشتند.
­حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد خاطرنشان کرد:​ این تعداد سد در حالی ساخته شد که در هنگام پیروزی انقلاب تنها 19 سد در کشور داشتیم و این کار بزرگ مهندسی و فنی به رغم 8 سال جنگ، سال ها تحریم و تنگناها و مشکلات اقتصادی شکل گرفت.
وی با بیان اینکه این سدها خسارت ها را به حداقل ممکن کاهش داد گفت:​ آمادگی و بسیج نیروها و حضور مهندسی ارتش و سپاه درکنار مدیران با هدایت و فرماندهی مقام معظم کل قوا راه را برای مدیریت این سیل ویرانگر هموار کرد.
خطیب نمازجمعه تهران افزود: امروزه تقریباً 172 سد کشور بالاترین ظرفیت آبی خود را که حدود 50 میلیارد متر مکعب است دارند.
وی ورودی آب پشت سد ها را نسبت به پارسال 3 برابر اعلام کرد و گفت:​ این رقم برای اقتصاد، تولید برق کشور، از بین رفتن ریزگردها و پرشدن تالاب هایی مثل هورالعظیم و دریاچه ارومیه بسیار مهم است.
­حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد ابراز امیدواری کرد: این حجم از آب های ورودی پشت سدها بتواند تحولات معناداری در عرصه کشاورزی و اقتصاد ملی ایجاد کند.
وی با قدردانی از مردم شیراز در مهمان نوازی و باز کردن در خانه های خود به روی سیل زدگان گفت:​ این کار بزرگی است که باید تداوم پیدا کند.
خطیب نمازجمعه تهران افزود:​ طبقات ضعیف تر درصد کمی از حقوق و درآمد خود و طبقاتی که توانایی دارند درصد بیشتری را به این امر اختصاص دهند تا فرزندان عزیز این سرزمین که در سیلاب های اخیر آسیب دیده اند احساس کنند ملت ایران درکنار آنها هستند.
وی تصریح کرد: بگذارید دولتمردان دور از اخلاق و انسانیت امریکا بفهمند ملتی که انقلاب را با اقتدار پاس داشته است با اقتدار از این چالش ها نیز عبور می کند.
­حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد با اشاره به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب که بر مقوله تولید تأکید داشتند گفت:​ کلیدواژه برون رفت از مشکلات اقتصادی و اجتماعی تبدیل شدن ایران اسلامی به قدرت بزرگ و تعیین کننده در آسیاست.
وی افزود: امروزه به رغم مشکلات، تحریم ها و تنگناها ایران اسلامی جزء 20 کشور اقتصاد اول دنیاست اما این زیبنده انقلابی نیست که در عرصه سیاسی قدرت تعیین کننده جهان است.
خطیب نمازجمعه تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران که امروز دارای چنان اقتدار و وضع سیاسی است که قدرت های بزرگ در یک طرف میز می نشینند و در طرف دیگر آن ایران قرار دارد باید به جایگاه و قدرت اقتصادی ای دست یابد که هیچ تهدیدی نتواند بر این اقتصاد بالنده تأثیر بگذارد.
وی افزود: همانگونه که مصرف نیازمند نقشه راه است تولید هم نیازمند نقشه راه است.
­حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد به نقل از پاتریک، یکی از اقتصاددانان در حلقه بنیاد واشنگتن که گفته بود اقتصاددانان ایران و مدیران بزرگ این کشور قدرت تصمیم های سخت را ندارند تصریح کرد: این حرف تا حدی درست است و ما باید مصرف و هزینه ها را به حداقل ممکن کاهش دهیم.
وی به بخش دیگری از سخنان این اقتصاددان امریکایی اشاره کرد و افزود: اقتصاد ایران یک اقتصاد متنوع است و ایران سرشار از منابع طبیعی است بطوریکه حدود 37 میلیارد تن ذخایر قطعی معدنی دارد و بیش از 5 هزار و 300 معدن در ایران فعال است.
خطیب نمازجمعه تهران گفت: جامعه مهندسی ایران بعد از امریکا بالاترین رتبه را در جهان دارد.
وی افزود: ایران یک کشور استثنایی است که بیش از 36 هزار پزشک متخصص و فوق تخصص،​ بیش از 2 هزار و 400 شرکت دانش بنیان درکنار ذخایر عظیم نفت و گاز، منابع طبیعی، ظرفیت های بسیار بالا برای گردشگری و بیش از 2 هزار کیلومتر راه به آب های آزاد دارد.
­حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد به نقل از یکی از مقامات ارشد نظامی آلمان هم گفت:​ایران در کره خاکی نقطه ژئوپلیتیک جهان است.
وی همچنین به نقل از همان اقتصاددان امریکایی افزود: وضعیت اقتصادی کلان ایران وضعیت خوبی است و دولت بودجه احتیاطی خوبی برای حل مشکلات دراختیار دارد و صندوق توسعه ملی با نگاه رهبر معظم انقلاب شکل گرفته است.
خطیب نمازجمعه تهران گفت: شاخص بدهی دولت نسبت به تولید ناخالص ملی خیلی بهتر از این شاخص در امریکا است.
وی بار دیگر به نقل از این اقتصاددان امریکایی افزود: اگر بخواهیم وضعیت اقتصادی ایران را با یکی از کشورها مقایسه کنیم وضعیت ایران درحد ایتالیا و اسپانیا است که اقتصادهای معمولی و طبیعی را در دنیا دارند.
­حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد گفت: اگر این اقتصاد رابطه خود را با خام فروشی به حداقل کاهش دهد و رو به تولید دانش بنیان آورد با یک انقلاب عظیم در عرصه اقتصادی روبرو می شویم و کشور به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل خواهد شد.
وی افزود: نگاه رهبری به این افق بلند است و راهکار آن تولید است.
خطیب نمازجمعه تهران با تأکید بر اینکه باید موانع تولید برداشته شود تصریح کرد: سرمایه ها را باید به حوزه هایی هدایت کرد که از بالاترین مزیت و ارزش افزوده برخوردار باشند.
وی افزود: کارآفرینان و فعالان اقتصادی منابع خود را به سمت تولید هدایت کنند.
­حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد با تأکید بر اینکه باید ارز حاصل از صادرات در خدمت اقتصاد ملی قرار گیرد خطاب به فعالان اقتصادی گفت: اگر منافع و مصالح خود را می خواهید منافع شما در بازگشت و جریان درآمدهای ارزی به متن واقعی اقتصاد تعریف می شود.
وی تصریح کرد:​ باید با فساد مبارزه قاطع و جدی داشت تا راه برای سرمایه گذاری فراهم شود.
خطیب نمازجمعه تهران گفت: باید با استقلال بانک مرکزی و نظارت بر نظام بانکی برنامه ریزی ها برای هدایت سرمایه به سمت تولید و در خدمت تولید باشد.
 

مکتب اسلام؛ پشتوانه معرفتی انقلاب اسلامی

مکتب اسلام پشتوانه معرفتی انقلاب اسلامی است و مبانی دینی، مهم‌ترین رمز ماندگاری یک مکتب است.

خطیب نماز جمعه تهران با توصیه همگانی به رعایت تقوی الهی گفت: امیدوارم از دعای مستجاب امام عصر در ماه های مبارک رجب، شعبان و رمضان در سایه ایمان و عمل صالح و آراستگی به تقوی برخوردار باشید.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه اول نمازجمعه تهران به بیانیه مقام معظم رهبری درباره گام دوم انقلاب اسلامی که در آن آمده است "در میان ملت های برپاخواسته و انقلاب کرده کمتر دیده شده توانسته باشند آرمان های انقلابی را حفظ و بر اصول و مبانی خود پایدار بمانند" اشاره کرد و افزود: این یکی از مهمترین و کلیدی ترین عوامل رشد و اقتدار و بالندگی نظام جمهوری اسلامی است.
وی افزود: قدرت ثمره پیوند سه مقوله مهم و نایاب ، مکتب و نظریه ای است که از پشتوانه علمی و منطقی ، معرفتی و ایمان برخوردار باشد.
 ابوترابی فرد افزود: انقلاب زمانی حرکت ، نظریه و مکتبی بالنده و پایدار است که عقبه عقلانی ، علمی و پشتوانه معرفتی داشته باشد و انقلاب اسلامی برآمده از آموزه های پیامبر، علم و حیات بخش اقتصادی و سیاسی است.
وی به روز مبعث پیامبر اشاره کرد و گفت: مکتب اسلام پشتوانه معرفتی انقلاب اسلامی و مبانی دینی و مهم ترین رمز ماندگاری یک مکتب است.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد گفت : اگر مکتبی از بالاترین غنای مکتبی برخوردار باشد ولی رهبری معتقد به علم و مومن به آن مکتب از آن پیروی نکند، قطعا از صراط مستقیم خارج می شود.
ابوترابی فرد با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) که می فرماید حکومت، مدیریت سیاسی، رهبری و زعامت جامعه در سایه حضور امام عادل معنا پیدا می کند، گفت: پیشوای صالح برای تداوم انقلاب لازم است.
وی افزود: حتی اگر رهبری صالح باشد نمی تواند راه را برای تداوم از حیات سیاسی پایدار بدون مردم هموار کند و رمز تداوم انقلاب اسلامی و بالندگی آن با حضور مردم تعریف می شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد گفت: این حضور راه را برای خلق قدرت هموار کرده است و این ملت ها هستند که راه را برای نقش آفرینی برای انبیا فراهم می کنند و بی اعتنایی آنها به مسئولیت خود راه را برای طاغوت هموار می کند.
خطیب نماز جمعه گفت: انقلاب اسلامی بر اصول خویش پایدار مانده و پایدار و بانشاط است و هر روز در برابر تمامی قدرت های استکبار سنگرهای جدیدی را فتح و از مرز ایران عبور کرده و با قدرت تا مرز رژیم صهیونیستی حضور دارد.
وی افزود: امروز انقلاب و اندیشه ناب اسلام و بازگشت به هویت دینی و اسلامی و حاکمیت ملت های مسلمان بر سرنوشت خویش ، کشورهای اسلامی را از سیطره استکبار خارج کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد گفت: امروز این اقتدار اسلام و بازگشت به هویت مردم مسلمان عراق است که راه را برای حضور نمایندگان واقعی آنها در اریکه سیاسی و مرجعیت دینی هموار کرده است.
وی افزود: این حضور ارزشمند باعث شده است رئیس جمهور آمریکا بعد از 7 تریلیون هزینه در عراق محرمانه و شبانه برای سرکشی به نیروهایش آنجا حاضر شود و شبانه از آنجا برود.
امام جمعه موقت تهران گفت: امروز ملت های سوریه، لبنان، یمن و امت اسلامی راه را برای حضور نظام های سیاسی مبتنی بر اراده ملت ها هموار کرده اند و این مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی است.
وی ادامه داد: امروز مسئله حاکمیت فلسطین و حاکمیت کشورهای عرب بر سرنوشت خویش مهم است و انقلاب اسلامی در سایه این دستاورد بالنده است.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد با اشاره به آیات سوره یوسف افزود: این آیات بیان کننده دکترین سیاسی، مدیریتی و اقتصادی در یک نظام اداری است.
ابوترابی فرد گفت: سیره حضرت یوسف (ع) نمونه ای از خودسازی و تربیت دینی و نمونه کامل ترک گناه است.
وی افزود: رمز موفقیت حضرت یوسف (ع) نتیجه صبر بر دشمن و برادران است و قرآن برای بشارت به ما فرموده است این نعمت اختصاص به آن بنده نداشت و به همه نیکوکاران این پاداش داده می شود.
خطیب نمازجمعه تهران در پایان خطبه نخست نماز جمعه به کمک رسانی به سیل زدگان اشاره کرد و گفت: امروز مصداق نیکوکاری، در خدمت برادران و خواهران سیل زده بودن است.
وی افزود: حضور در عرصه تولید هم مصداق بارز احسان است و خودسازی راه را برای جامعه هموار می کند.
برچسب ها: ابوترابی ، اقتدار ، چالش ، جمعه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°