لاریجانی: پیگیری خسارت سیل؛ اولویت مجلس است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:15 - چهارشنبه 07 اسفند 1398
کد خبر : ۶۷۹۲۶۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس به صورت ویژه پیگیری جبران خسارت سیلاب اخیر در برخی استانهای کشور را در اولویت جلسات ابتدای سال قرار خواهد داد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­آقای لاریجانی در دیدار نوروزی با کارکنان مجلس افزود: درباره این مهم با رئیس کمیسیون بودجه صحبت کردم و خواستم با همکاری سازمان برنامه و بودجه به راه حلی درباره پرداخت خسارات به هموطنان سیل زده برسد.
 
وی ادامه داد: حتی خواسته ام اگر نیاز به جابجایی منابع هست هم این کار صورت گیرد و انشاءالله یا از طریق طرح و یا لایحه این موضوع در مجلس به صورت جدی پیگیری خواهد شد تا مشکلات هموطنان سیل زده رفع شود .
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بعد از سالها از ابتدای سال شاهد بارش باران بسیار زیاد در سراسر کشور بودیم که باعث پر شدن پشت سدها شد گفت : بسیاری در طول سالهای اخیر مرتب انتقاد می کردند که چرا تا این اندازه سد ساختید اما جلوگیری این سدها از خسارات بسیار بیشتر نشان می دهد که این تدابیر آن روزها درست بود.
 
وی تاکید کرد : اگر سدهای بزرگ در کشور ساخته نمی شد بسیاری از شهرهای برخی استانها همچون خوزستان زیر آب می رفت و باید شاهد خسارات بسیار بیشتر از شرایط کنونی بودیم و البته از سوی دیگر حجم آب پشت سدها امسال وضعیت مناسبی برای تولید کشاورزی رقم خواهد زد .
 
لاریجانی همچنین از تلاش دستگاهها در پیگیری وضعیت سیل زدگان در استانها قدردانی کرد و گفت: البته اگر رودخانه ها لایروبی می شد و از سوی دیگر به حریم برخی مسیلها و رودخانه ها تعرضی صورت نمی گرفت ، بخشی از این مشکلات کنونی را نداشتیم اما حجم بارشها نیز بسیار زیاد بود و بالاخره خسارت می زد .
 
وی گفت: در مجلس باید فکری به حال ممانعت از تعرض به حریم رودخانه ها شود چرا که در برخی از این مکانها حتی شاهد کاشت نخل یا باغستان هستیم این در حالیست که غیر از حریم رودخانه اطراف آن نیز باید از آسیب و تعرض دور بماند.
 
 
آمریگا؛ عنصر مسئولیت ناپذیر در جهان

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رفتار امریکایی ها این کشور را به عنصر مسئولیت ناپذیر در جهان تبدیل کرده است و گویا غیر از اقدامات تروریستی اقتصادی کار دیگری ندارند.
 علی لاریجانی در دیدار نوروزی با کارمندان مجلس افزود: مسئولان امریکایی روزگاری دو بار به ایران نامه رسمی می نویسند و درخواست توافق هسته ای می کنند اما پس از مدتی آن را زیر پا می گذارند، روزی به پیمان آب و هوایی پاریس که مربوط به کل بشریت است بی اعتنایی می کنند و در شکل دیگر توافق موشکی را که سال های سال با روسیه داشتند نیز از بین می برند که این رفتارها نشان می دهد امریکایی ها به هیچ اصولی متعهد نیستند.
وی گفت: آنها از توافقنامه برجام خارج شدند و از سوی دیگر ایران را که کشوری متعهد است تحت فشار قرار می دهند و از دیگران نیز می خواهند که با ما همکاری نکنند.
لاریجانی همچنین با یادآوری نام گذاری امسال و سال های گذشته که بر محوریت اقتصاد بوده افزود: ما در موضوع تولید نیازمند یک تئوری اقتصادی هستیم، این نام گذاری ها نیز نشان می دهد که در بستر تئوری اقتصادی صورت گرفته است، در عین حال این تئوری اقتصادی، اقتصاد ما را در برابر فشارهای دشمنان پایدار می کند.

وی مدیریت نقدینگی و اصلاح آن، اصلاح ساختارهای بودجه و همچنین اصلاح دیوان اداری متکثر را از ملزومات تئوری اقتصادی پایدار دانست و گفت: بسیار بد است که 90 درصد بودجه کشور به بودجه جاری ختم می شود و درصد کمی سهم بودجه عمرانی است.
رئیس مجلس همچنین با یادآوری رفتار امریکایی ها در موضوع سیل اخیر در برخی استان ها افزود: آن قدر مقامات امریکایی رفتارهای شنیع از خود به نمایش می گذارند که حتی مانع کمک رسانی به سیل زدگان از طریق صلیب سرخ و هلال احمر می شوند.

لاریجانی با اشاره به برخی سخنان وزیر امورخارجه امریکا درباره سیل در کشور ما گفت: گویا آنها سیل و طوفان داخل کشورشان را فراموش کردند که هنوز نتوانستند آن را مدیریت کنند اما از این طرف درباره ضعف مدیریت سیل در ایران سخن می گویند.

وی افزود: البته امریکایی ها رفته رفته متحدان دیرینه خود را نیز از دست می دهند و حالا مشخص است که غیر از تعدادی سفلگان منطقه دیگر کشورها با آنها همراهی نمی کنند چرا که خودشان با رفتارهایشان با دیگران مشکل ایجاد می کنند.
لاریجانی گفت: آنها سند سرزمین اشغالی جولان را به نام رژیم صهیونیستی زدند اما غیر از رژیم صهیونیستی و نخست وزیر بدبختش چه کسی با آنها همراه بود، اتفاقاً در شورای امنیت هم که تحت فشار امریکاست موفق نشدند.

وی با یادآوری خروج یک جانبه امریکا از توافقنامه برجام خاطرنشان کرد: طبق همان توافقنامه ما این حق را داشتیم که از برجام خارج شویم اما دست به این کار نزدیم تا مانع از این شویم که تعهدات بین المللی از بین برود.

در این مراسم آقای لاریجانی همچنین از تعدادی از کارمندان نمونه مجلس در سال 97 با اهدای جوایزی قدردانی کرد. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۸°