تاکید بر ادامه همکاری های مرزی ایران و عراق

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:44 - چهارشنبه 20 فروردين 1399
کد خبر : ۶۷۹۲۷۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
رئیس جمهور ایران و نخست وزیر عراق در نشست مشترک خبری بر توسعه روابط دو کشور به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم و قاچاق تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور  در نشست خبری مشترک با عادل عبدالمهدی ­نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران گفت:­ ایران و عراق همکاریهای مرزی را برای امنیت کشور و مبارزه با تروریسم و همچنین مواد مخدر و قاچاق ادامه خواهند داد.
 
تاکید بر ادامه همکاری های مرزی ایران و عراق
 
روحانی با اشاره به اینکه موضوع امنیت برای هر دو کشور از اهمیت ویژه ای بر خوردار است خاطرنشان کرد: بنابراین ما همکاری های مرزی را برای امنیت کشور و مبارزه با تروریسم و همچنین مواد مخدر و قاچاق ادامه خواهیم داد و امیدوارم این روابط قویتر شود .

وی با تاکید براینکه امروز در وزارت کشور دو طرف در این زمینه مذاکراتی خواهند داشت تاکید کرد : برای مبارزه قوی تر­ با تروریسم که گاهی­ اوقات شاهد مشکلات مرز اقلیم در شمال غرب هستیم حتما با همکاری همدیگر جلوی این مشکلات را خواهیم گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه موضوع منطقه یکی از مسائلی بودکه مورد بحث دو طرف قرار گرفت خاطر نشان کرد: در­بسیاری­ از مسائل منطقه نظرات ما مشترک است و نظرات واحدی داریم از جمله در زمینه اینکه قدس  پایتخت دایمی فلسطین خواهد بود و جولان بخش جدایی ناپذیر ازسرزمین سوریه است و هر چه سریعتر باید جنگ در یمن خاتمه پیدا کند و همچنین راه حل یمن راه حل سیاسی است و ثبات امنیت در کل منطقه مورد اتفاق نظر دو طرف بود.

 روحانی در نشست خبری مشترک با عادل عبدالمهدی ­نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران ضمن تشکر از نخست وزیر عراق و هیأت همراه برای سفر به ایران از میهمان نوازی ملت و دولت عراق در سفر ماه گذشته هیأت ایرانی به این کشور تشکر کرد.

رئیس جمهور گفت: روابط بین دو ملت عراق و ایران روابط تاریخی عمیقی است که در طول قرنها به عنوان دو همسایه تلاش های خوبی برای توسعه آن صورت گرفته و شرایط امروز شرایط خوبی بین ایران و عراق و همچنین منطقه برای توسعه است.
 
روحانی اجرایی شدن همه توافقات بین دو کشور در جریان سفر ماه گذشته خود و هیأت همراه به بغداد را از مهمترین محور مذاکرات امروز با نخست وزیر عراق برشمرد و افزود : اولین توافق ما تا امروز که اجرایی و عملیاتی شده رایگان شدن ویزا بین ایران و عراق است و این موضوع به نزدیک تر شدن روابط دو ملت و تسهیل همکاری های دو کشور کمک شایانی می کند.

رئیس جمهور همچنین توافق برای لایروبی اروند رود را از دیگر محورهای مورد مذاکره با هیأت عراقی ذکر کرد و گفت: توافق شد تا پایان ماه رمضان برنامه های فنی این توافق صورت گیرد و پس از آن شاهد شروع عملیات مغروق ها و سپس لایروبی باشیم.
آقای روحانی افزود: همچنین طرح مهم اتصال راه آهن ایران و عراق که فعلاً اتصال شلمچه به بصره مورد تأکید است و در آینده مسیرهای مختلفی تعقیب خواهد شد نیز مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و امیدواریم توافقات فنی انجام و پس از ماه مبارک رمضان عملیات اجرایی آن آغاز شود.

رئیس جمهور تأکید کرد: برنامه صادرات برق و اتصال برق و گاز به عراق و در آینده نفت ادامه پیدا خواهد کرد و ما آماده هستیم بین دو کشور اتصالات خوبی در این زمینه برقرار شود و همچنین این موضوع را برای سایر کشورهای منطقه نیز تسریع کنیم.

وی افزود: در ماه های گذشته قدم های بسیار خوبی در زمینه روابط مالی، پولی و بانکی بین دو کشور برداشته شده و امیدواریم در سفر آینده رئیس کل بانک مرکزی ایران به عراق شاهد تکمیل این اقدامات برای ارتباطات بیشتر بانکی باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه روابط تجاری ایران و عراق روابط بسیار خوبی است گفت: برنامه ما در آینده برای حجم مبادلات تجاری 20 میلیاردی بین دو کشور است و امیدواریم در ماه ها و سال های آینده هر چه زودتر به این نقطه برسیم.

 روحانی توافق برای ایجاد شهرک های صنعتی در نقاط مرزی را از جمله توافقات دو کشور در سفر خود به عراق دانست و افزود: امروز نیز توافق کردیم که یک شهرک در جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و اقلیم به عنوان مبنای کار ایجاد شود.

رئیس جمهور گفت: موضوع استاندارد برای کالاهای دو طرف و همچنین دارو و تجهیزات پزشکی نیز در این دوره از مذاکرات مورد تأکید قرار گرفت و امیدوارم شرکت های استاندارد ایران و عراق اقدامات خود را در این زمینه تسریع بخشند.

 روحانی با اشاره به روابط خوب علمی و تحقیقاتی بین ایران و عراق و ارتباط صمیمانه بین حوزه های نجف و قم افزود: امروز نه تنها ارتباط بین حوزه های علمیه بلکه امیدواریم ارتباط دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و علمی دو کشور روز به روز بیشتر از گذشته باشد و ما آمادگی روابط نزدیکتر علمی بین دو کشور را داریم. 
 
نخست وزیر عراق هم با اشاره به کمک های ایران به عراق در مبارزه با تروریسم، گفت : معتقدیم که جایگاه امروزی عراق به دلیل حمایت های جمهوری اسلامی ایران است لذا به دنبال گسترش  و تعمیق روابط دو کشور هستیم.

عادل عبدالمهدی در نشست  خبری مشترک با رئیس جمهور کشورمان ضمن تشکر از استقبال و میزبانی دولت جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: مبعث پیامبر بزرگ اسلام و همچنین عید نوروز ایران را تبریک می گویم و بسیار  خوشحالم که در ایران حضور دارم .
وی افزود:ایران کشوری مسلمان، همسایه، دوست و دارای فرهنگ و تمدنی به عمق تاریخ است لذا فکر نمی کنم بتوان دو کشور چون ایران و عراق را در دنیا یافت که دارای چنین فرهنگ و تاریخ عمیقی باشند، دو کشوری که همواره در کنار یکدیگر بودند و دستاوردهای زیادی در زمینه علوم، انسانیت و بشریت داشته اند.

نخست وزیر عراق با تایید مواضع رئیس جمهور کشورمان درباره موضوعاتی چون قدس شریف، جولان، منطقه و همکاری های اقتصادی دو کشور، افزود: در همه این موارد با رئیس جمهور ایران هم نظر هستم و معتقدم ما را به سمت آینده ای روشن و بهتر نه تنها برای دولت ایران و عراق بلکه برای همه کشورهای منطقه و جهان سوق می دهد.

وی گفت: ملت ایران و عراق در خوشی و ناخوشی در کنار یکدیگر هستند لذا حوادث و خسارات جانی و مالی سیل اخیر را به ملت ایران تسلیت می گوییم گرچه ما در عراق نیز با همین مشکل مواجه بودیم و با سیل دست و پنجه نرم می کردیم .

عادل عبدالمهدی با اشاره به مشترکات دو کشور تصریح کرد: در زمان خشکسالی هر دو کشور در رنج هستند و در زمان سیل نیز دو کشور با مشکل مواجه می شوند، اما نعمت های خداوند فراوان است و باید به شکلی برنامه ریزی کنیم که از این نعمت ها استفاده کنیم .

وی افزود: ایران به عراق در مقابله با تروریسم کمک کرد و ما توانستیم پیروزی ها و موفقیت های زیادی به دست بیاوریم تا جایی که امروز صلح و ثبات بیشتری را در عراق شاهدیم، امروز  مسئولان کشورهای معتبر دنیا برای دیدار با مسئولان عراقی به کشور ما سفر می کنند و ما شاهد بروز یک تحول کیفی هستیم که به نفع مردم عراق و همه کشورهای منطقه است .

نخست وزیر عراق خاطر نشان کرد: معتقدیم که جایگاه امروز عراق  به دلیل حمایت های جمهوری اسلامی ایران بوده است لذا  به دنبال گسترش  و تعمیق روابط دو کشور هستیم، بنابراین روابط ایران و عراق می تواند مبدل به الگویی برای روابط با کشورهای دیگر منطقه شود چرا که عراق به دنبال تعمیق و گسترش روابط است.

وی افزود: همچنین عراق به دنبال توسعه روابط با کشورهایی همچون کویت، عربستان سعودی، اردن، قطر، امارات، ترکیه، مصر و سایر کشورهاست و ما باید به دنبال ایجاد صلح و ثبات در منطقه باشیم تا عصر جنگ ها پایان یابد.

وی در خصوص موضوع یمن نیز تصریح کرد: خواستار آنیم که یمن شاهد صلح و بازسازی باشد و تنها راه آن را نیز راه حل سیاسی  می دانیم.
عادل عبدالمهدی گفت: تهدیداتی در شمال، غرب ، جنوب و مناطق دیگر مبنی بر استفاده  از  خاک عراق علیه جمهوری اسلامی ایران  وجود دارد اما ما عزم خود را جزم کرده ایم تا در برابر هر گونه تهدیدی در برابر هر کشوری در منطقه بایستیم و  قانون اساسی عراق نیز استفاده از خاک عراق را برای انجام هر عملیاتی علیه کشوری دیگر ممنوع کرده است.

نخست وزیر عراق تاکید کرد : ایران وعراق با چنین حرکت هایی مقابله می کنند و ما در تلاشیم تا با ایجاد صلح و ثبات در منطقه روابط صحیحی پایه ریزی شود و اگر اختلافی نیز وجود دارد از راه دیپلماتیک و نه از راه حل های خشن و مسلحانه حل شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: مسئولان دو کشور توافقات فی مابین را پیگیری خواهند کرد . 
  
عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق صبح امروز(شنبه)،17 فروردین وارد تهران شد و در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعد آباد از سوی رئیس جمهوری مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
 
 
برچسب ها: نخست وزیر ، عراق ، روحانی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۰°