خط 6 مترو تهران؛ ابرپروژه تونلی جهان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:39 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۶۷۹۳۴۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
مدیرعامل شرکت مترو تهران: پروژه خط 6 مترو بعلت مدیریت زمان، هزینه و کیفیت شاخص های ارزنده ای دارد که مورد توجه داوران انجمن بین المللی تونل قرار گرفت و این پروژه را در لیست 4 پروژه شاخص ابرپروژه تونلی جهان قرار داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی امام مدیرعامل شرکت مترو تهران در گفتگوی 18.30 شبکه خبر گفت: انجمن بین المللی تونل در سال گذشته در بررسی هایی که داشت پروژه 6 خط متروی تهران را متروی تهران جزو 4 انتخاب خود قرار داد.
 
علی امام گفت: کار خط 6 مترو از سال 88 شروع شده و به جهت مشکلات تا سال 94 روند پیشرفت کار کند شد که از سال 94 با همت همکاران روند کار سرعت گرفت و اکنون در مرحله ای هستیم که مجموع طول تونل که 32 کیلومتر است بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما در قسمت تجهیزات با توجه به محدودیت منابع به تدریج فازبندی شده است و تکمیل می شود و در اختیار مردم قرار می گیرد.
 
او افزود: تاکنون برای 9 کیلومتر جنوبی و 3 ایستگاه هزار و 200 میلیارد تومان هزینه شده که تا پایان کار که 32 کیلومتر با 27 ایستگاه تکمیل شود 3 هزار میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.
 
 بهره‌برداری از مرحله نخست خط شش متروی پایتخت
 او افزود: تا پایان امسال 15 کیلومتر و 6 ایستگاه به بهره برداری خواهد رسید و تا سال 99 خط 6 به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید، خط 6 متروی تهران از ایستگاه دولت آباد شروع می شود تا ایستگاه سولقان در شمالی ترین نقطه منطقه 5 شهرداری می رسد که از نقاط مهم ترافیکی از جمله میدان شهدا، امام حسین، هفت تیر، سپاه و ولیعصر نیز عبور می کند و با کلیه خطوط دیگر تقاطع مسیر دارد.
 
وی ادامه داد: ایستگاه پایانی 9 کیلومتر که خط شهداست با خط 4 ایستگاه تقاطعی دارد، خط 6 آن امروز به بهره برداری رسید که هر خط بعد از تکمیل در صورت تکمیل کامل ناوگان قابلیت جابجایی یک میلیون مسافر را دارد که اکنون نیز قریب به 2 میلیون سفر انجام می شود.
 
او درباره کمبود واگن گفت: بر اساس مصوبه ی قانوی برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شد که 2000 دستگاه واگن مترو  برای کلانشهرها تامین کند که از این تعداد هزار و 50 دستگاه برای مترو تهران درنظر گرفته شد.
 
او افزود: برای 630 دستگاه واگن مناقصه ای در سال 96 برگزار شد و در سال 97 قرار داد ابلاغ شده که قرار است از ال سی خارجی استفاده شود و حداقل سه سال زمان نیاز دارد تا 630 واگن به شبکه ریلی مترو تهران اضافه شود.
 
 مدیرعامل شرکت مترو تهران درباره ایمنی مترو گفت: اولین اولویت همه تلاشگران صنعت مترو حفظ ایمنی است و تمامی سامانه های لازم از جمله تهویه، اطفای حریق و سیگنالینگ در حد استانداردهای لازم تعبیه و مدنظر قرار گرفته است و جای هیچگونه نگرانی نیست.
 
علی امام افزود: سرفاصله طراحی شده برای همه خط های مترو تا حدود 2 دقیقه بوده است و با تلاش همکاران اکنون به 4 دقیقه رسیده است و هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم بنابراین وقتی شرایط فازبندی شده است تمامی دست اندرکاران، پیمانکاران و مشاوران با سابقه 3 دهه ای که دراین حوزه دارند ایمنی را گواهی می کنند و ایمنی کامل وجود دارد.
 
مدیرعامل شرکت مترو تهران درباره تست های ایمنی گفت: سامانه سیگنالینگ کنترل ایمنی خودکار قطارهاست که در زمان بهره برداری تمامی اجزای تجهیزات در موقع افتتاح خط تست می شود. بخش برق و انرژی رسانی نیز کنترل می شود.
 
او افزود: هر بخشی که تکمیل می شود قبل از اینکه به بهره برداری عمومی برسد، تست می شود و مشاورین طرح نیز در همه بخش ها حضور دارند.
 
علی امام مدیرعامل شرکت متروی تهران گفت: 15 کیلومتر دیگر به همراه 6 ایستگاه از خط 6 متروی تهران، 8 کیلومتر در بخش شرقی خط 7 نیز با سه ایستگاه، فاز اول پایانه اکپاتان و تنها ایستگاه اقدسیه در خط 3 تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید همچنین پایانه کلاهدوز نیز تا پایان امسال تکمیل خواهد شد.
 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °