لاریجانی: مجالس جهان مداخلات آمریکا را تقبیح کردند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:46 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۶۷۹۴۱۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
رئیس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در نشست رؤسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس جهانی به قطر رفته بود، به تهران بازگشت .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  آقای لاریجانی در بازگشت به تهران گفت: رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی، رفتار دخالت آمیز آمریکا را در امور دیگر کشورها  تقبیح کردند.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که  بامداد امروز بعد از سفر 3 روزه به قطر وارد تهران شد، و در بدو ورود خود گفت: سفر قطر سفر فشرده ای بود که به منظور حضور در بین المجالس جهانی انجام شد و بحث های مهمی راجع به ساختارها به خصوص در حوزه آموزش، پایداری امنیت و نظام های قانونی انجام شد.
 
مذاکره در حوزه توسعه روابط اقتصادی با رؤسای مجالس 13 کشور در حاشیه اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی
رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: کمیته هایی که در این دوره از اجلاس بین المجالس جهانی حضور داشتند گزارش هایی ارائه کردند و فرصتی دست داد تا با رؤسای مجالس کشورهای مختلف درباره همکاری های اقتصادی صحبت شود که موضوعات آن بر حسب موقعیت کشورها و درگیری هایی که در حوزه منطقه ای و امنیتی داشتند، متفاوت بود.
او در ادامه با بیان اینکه در حاشیه برگزاری این اجلاس با 13 رئیس مجلس مذاکره شد، اظهار داشت: کشورهای آسیایی و عربی غالبا به ضرورت گسترش همکاری با یکدیگر در حوزه توسعه روابط اقتصادی و مسائل مهم اذعان داشتند.

تقبیح رفتار آمریکایی‌ها درباره دخالت آنها در امور داخلی کشورها از سوی رؤسای مجالس

دکتر لاریجانی در ادامه در خصوص برخی حوادث در حوزه روابط دوجانبه، عنوان کرد: رؤسای مجالس روی نوع دخالت هایی که در کشورها از سوی برخی کشورهای دیگر صورت می گرفت طبعا حساسیت هایی داشتند و نگاه اکثر قریب به اتفاق رؤسای مجالس در این کنفرانس تقبیح رفتاری است که آمریکایی ها چه در بخش جولان و چه فلسطین و قدس شریف داشتند و همچنین نسبت به هیاهوی مجدد نتانیاهو در حوزه کرانه باختری که به خاطر انتخابات رژیم اشغالگر قدس است، واکنش نشان دادند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: همچنین رؤسای مجالس کشورها درباره مسائل مربوط به هسته ای ایران نیز حساسیت نشان دادند و گفتند رفتار ایران از پختگی سیاسی برخوردار بوده و در مجموع این جمع بندی را داشتند که ایران در شرایط مختلف با همه مسائلی که اتفاق افتاد، بسیار متین عمل کرده است.

ابراز نارضایتی رؤسای مجالس بین المجالس جهانی از اقدام آمریکا برای نرسیدن کمک‌های جهانی به سیل‌زدگان ایرانی

او افزود: همچنین کشورهای حاضر در این اجلاس، در مسأله سیل با ایرانیان ابراز همدردی کرده و از رفتار آمریکایی ها نیز در این حوزه ابراز نارضایتی کرده و اعلام داشتند که کمک ها را از طرق مختلف برای ایران ارسال می کنند.
 
بنابراین بخشی از بحث های ما با کشورهای مختلف اعم از همسایگان مثل ترکیه و پاکستان و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه از این جنس صحبت ها بود و درباره موضوعات منطقه ای نیز صحبت شد همچنین بخش وقت گیری نیز درباره مسائل قطر بود که درباره موضوعات مختلف با آنها رایزنی داریم و در این حوزه بحث های مفصلی با امیر قطر به ویژه در حوزه اقتصادی، نخست وزیر قطر، رئیس مجلس و وزیر خارجه نیز مبسوط تر گفتگو کردیم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه برخی از نمایندگان در قطر ماندند چرا که اجلاس همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم نتیجه بحث ها مفید واقع شود و نقش آفرینی بهتر و موفق تری در منطقه به خصوص با سروصداهای بلاوجهی که آمریکایی ها به راه انداخته اند، داشته باشیم و گفتگوهایی که با مسئولان کشورهای مختلف داشته ایم، بتواند موثر باشد.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°