کشورهای آفریقایی در سودای دموکراسی و پایان نظامی گری

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:03 - دوشنبه 28 بهمن 1398
کد خبر : ۶۷۹۶۲۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
کارشناسان مسائل آفریقا: درگیری های کشورهای الجزایر، سودان و لیبی در آفریقا به سمت دموکراسی پیش می رود چون مردم اینگونه می خواهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سودان، لیبی و تاحدودی الجزایر در هفته و ماه های اخیر با درگیری های داخلی روبرو هستند، برخی ناظران سیاسی درباره تحولات اخیر سه کشور شمال آفریقایی، تحولات پرشتاب سه کشور شمال آفریقا را در مجموع با هم مرتبط می دانند و برخی دیگر از کارشناسان نیز فرایند تحولات سه کشور شمال آفریقا را پازل های متفاوت از هم تفسیر و تحلیل می کنند که در این برنامه جعفر قناد باشی و امیر موسوی کارشناسان ارشد مسائل آفریقا در اینباره تحلیل های خود را از درگیری ها در شمال آفریقا ارائه کردند.
 
جعفر قنادباشی کارشناس مسائل آفریقا درباره تحولات سه کشور شمال آفریقا گفت: هر2 فرضیه فوق به نوعی درست است و این تحولات به هم مرتبط هستند، وقتی حمله نظامی به سمت طرابلس انجام شد سودانی ها به گروه های اخوانی و برخی شاخه های لیبی کمک می کردند.
 
وی گفت: در آفریقا در سه دهه گذشته کودتاهای زیادی بوده است و در این زمینه از همدیگر تاثیر پذیر بوده اند، در تونس نیز همزمان با اعتراضات فرانسه جلیقه قرمزها شروع به فعالیت و اعتراض کردند، اتفاقات و اعتراضات در الجزایر متاثر از اعتراضات فرانسه نیز می تواند باشد و اعتراض جلیقه زدها در فرانسه می تواند تاثیر گذار در کشورهای افریقایی باشد.
 
قنادباشی گفت: کشورهای آفریقایی بر همدیگر تاثیر دارند به طور مثال کنار رفتن عمرالبشیر در سودان در الجزایر نیز تاثیر داشته است و دامنه اعتراضات در الجزایر را گسترش داده است.
 
او گفت: تاثیر این اتفاقات در الجزایر همزمان با انتخابات و کاندید شدن بوتفلیقه برای پنجمین بار بود که مردم معترض شدند اما به نوعی هم می توان گفت،شرایط سودان از آذر آغاز شده است و یک حرکت جداگانه است.
 
او افزود: امارات و عربستان شبیه هند در دوران گذشته انگلستان هستند و زمانی که انگلستان خواست به شهر بوشهر در ایران حمله کند از سربازان هندی استفاده شد، امارات و عربستان در سوریه 6 سال تلاش کردند و در عراق نیز نتوانستند کاری انجام دهند و در حقیقت به عنوان پوشش عمل می کنند و کشورها را به سمت تک حزبی سوق می دهند.
 
او گفت: انگلیس همیشه با واسطه و غیرمستقیم عمل کرده و رهبران امارات و عربستان در امریکا و انگلیس آموزش می بینند و تحت پوشش این 2 کشور هستند بنابراین قراردادن نام امارات و عربستان به عنوان ابرقدرت در حد فرانسه، که کشورهای زیادی را در طول تاریخ تحت مستعمره خود داشته است، کاملا اشتباه است.

 قنادباشی گفت: هرکشوری در جهان اسلام به سمت دموکراسی پیش رفته، به نفع جمهوری اسلامی است چون مردم ضد استعمار و اشغالگری، اشرافی گری هستند و عربستان و امارات و کشورهای غربی از این کار ناراحت هستند چون اگر سودان و الجزایر به سمت دموکراسی بروند از پادشاهی دور می شوند.
 
او افزود: درگیری در این کشورها تا جایی پیش خواهد رفت که مردم پیروز میدان باشند بنابراین این جنگ و درگیری ها به سمت دموکراسی پیش خواهد رفت چون مردم اینگونه می خواهند.
 
امیرموسوی کارشناس مسائل آفریقا نیز درباره ماهیت درگیری ها در کشورهای شمال آفریقا گفت: در تحرکات اخیر لیبی تعجیل شد و این تحرکات در واقع مدیریت شده است و فرانسه، عربستان سعودی و امارات تحولات لیبی را سازماندهی کردند بنابراین وقتی تحولات الجزایر و سودان به نفع محور سازش کار در منطقه نبود و به دلیل هم مرز بودن لیبی با این دوکشور الجزایر در لیبی دخالتی کرد و طرفداران لیبی نیز که قبلا از عمرالبشیر حمایت می کردند از امارات تاثیر گرفتند.
 
وی گفت: در الجزایر تحرکات متفاوت از سودان است چون در الجزایر مردم خواهان تغییر کل نظام و قطع دست فرانسه از کشورشان هستند؛ فرانسه از سال 1962 و بعد از استقلال الجزایر تا زمان حضور بوتفلیقه بر این کشور تسلط داشته است بنابراین مردم مخالف شرایط حاضر هستند و یکصدا شده اند که باید الجزایر از زیر سلطه فرانسه خارج شوند و اینکه امارات نباید در امور کشورشان دخالت کند.

او افزود: در سودان مردم در شروع قیام خواهان بهبود شرایط اقتصادی بودند که این اعتراضات به تغییر کل نظام کشیده شد البته در الجزایر فرمانده ارتش طبق قانون اساسی پیش می رود که توانست بوتفلیقه را برکنار کند و قدرت در اختیار ملت است.
 
موسوی گفت: در سودان با توجه به فشارهای عربستان و امارات تغییرات را به سمت کودتا پیش برد و نگرانی ها از دخالت امارات در سودان ادامه دارد اما با توجه به حضور میلیونی مردم و فعالیت احزاب سیاسی قوی و ریشه دار تحرکات مردم مدیریت می شود و مردم در این تحرکات از احزاب سنتی عبور کرده اند و بیشتر احزاب جدید چپگرا و کمونیست و اسلام گرایان میانه رو هستند که مدیریت را به دست گرفته اند و کنگره ملی را در حاشیه قرار داده اند.
 
او افزود: تجمع های سیاسی در سودان تحت عنوان ائتلاف آزادی و تغییر و دگرگونی و تجمع کارشناسان با 10 نفر عضو با شورای نظامی درحال مذاکره هستند که پیشنهاد احزاب سیاسی تشکیل شورای ریاست جمهوری و نخست وزیر غیر نظامی و مجمع مشورتی است.
 
او درباره توجه کشورهای غربی یه کشورهای آفریقایی گفت: کشور سودان یک کشور سنتی و قرآنی است و حدود 10 تا 12 میلیون حافظ کل قرآن دارد که آقای عمر البشیر از دین سیاسی سواستفاده های زیادی کردند و شرایط سختی برای مردم ایجاد کردند.
 
 موسوی گفت: اکنون شرایط در سودان و الجزایر به نفع جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت است چراکه در این 2 کشور مردم به دنبال روابط متعادل و گسترده با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت و طرفداری فلسطین علیه اسرائیل و ضد سازش سعودی ها و اماراتی ها هستند، اهمیت سودان اکنون برای این کشورها به دلیل منطقه استراتژیک، معادن، بهترین زمین های کشاورزی، نفت، گاز و باب المندب، دریای سرخ و نزدیکی رژیم صهیونیستی است.
 
 

 


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°