پاسخگویی 4 وزیر در مجلس درباره وضع استان های سیل زده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:15 - دوشنبه 05 خرداد 1399
کد خبر : ۶۷۹۶۶۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
وضع استان‌های سیل‌زده با حضور 4 وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران ، رئیس سازمان هواشناسی و رئیس جمعیت هلال احمر در نشست مجلس بررسی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر کشور در این جلسه ادامه همکاری همه دستگاهها در خصوص رفع مشکلات ناشی از سیل اخیر را خواستار شد و تأکید کرد: دوره بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده باید کوتاه شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی در خصوص اقدامات وزارت کشور در جریان سیل اخیر گفت: 25 استان درگیر سیلی بودند که در نوع خود بینظیر بود و موجب شد ما در هر یک از این استانها با شدت و حدت متفاوت درگیر مسائل و مشکلات زیادی از جمله آب گرفتگی، تخریب منازل، مساکن، واحدهای تولیدی، مزارع، پلها، جادهها و راهها باشیم.

وی افزود: اقدامات در حوزه پیشگیری متناسب با گزارشهای واصل شده به گونهای بود که توانستیم با توجه به هدف گذاری، خسارتهای جانی را به عنوان اولین هدف خود منظور کنیم.
وزیر کشور با اشاره به جابجایی جمعیت در 250 روستا و بخش هایی از شهرها تأکید کرد: خسارت جانی به حداقل رسید در حالی که این سیل با این عظمت میتوانست خسارت انسانی بسیار بالاتری داشته باشد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه حجم سیلاب ها بسیار شدید و خارج از ظرفیت بود، اضافه کرد: مثلاً در گرگان رود ظرفیت 120 مترمکعب وجود داشت در حالی که آب ورودی به آن 800  مترمکعب بود، یا در پلدختر 2400 مترمکعب ظرفیت داشت در حالی که ورودی به آن 5 هزار مترمکعب بود که علاوه بر این حجم خارج از ظرفیت، در بسیاری موارد رودخانه ها به دلیل رسوبگیری دچار کاهش حجم شده بودند و همین امر ناگزیر به سرریز شدن سیل به منازل مسکونی انجامید.

رحمانی فضلی با اشاره به هماهنگی بین همه دستگاهها در جریان سیل اخیر توضیح داد: 25 استان و بیش از 4 هزار و 400 روستا درگیر باران و سیل بودند ولی قدرت هماهنگی و بسیج شوندگی و تأمین امکانات و منابع و ماشین آلات به ویژه در ایام نوروز که همگی به دنبال کار و زندگی خود هستند، به خوبی انجام شد.

وی افزایش باران، لایروبی، کنترل سیلاب، دست درازی به منابع طبیعی را از عوامل این سیل دانست و به پیشنهادهایی اشاره کرد که می تواند این موضوعات را که در طول زمان اتفاق افتاده، حل کند.

وزیر کشور استان خوزستان را دارای بالاترین و بیشترین حجم خسارت از سیلاب اخیر توصیف کرد و افزود: سیلبرهایی در حوزه کارون و دز که میتوانستند بین 700 تا 1000 مترمکعب بر ثانیه را از خود عبور دهند، در طی این سالها به دلیل تصرف بستر رودخانه و عدم لایروبی محدود شده بودند و در این شرایط با وجود انفجارهای عظیم در برخی کانالها و استفاده از ماشینآلات سنگین، توانستیم از 30 تا 40 درصد ظرفیت آنها استفاده کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: درس عبرت سیل اخیر آن است که همه بتوانیم با انسجام و همکاری و همراهی مردم و نهادهای عمومی غیردولتی و دستگاههای اجرایی و نهادهای نظامی، بحران به وجود آمده را مدیریت کنیم زیرا هنوز در مرحله مقابله هستیم و پس از این نیز باید آمادگی لازم برای بارندگیهای احتمالی و نیز ذوب برفها در اردیبهشت ماه وجود داشته باشد.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه میزان سیلاب به صورت دقیق قابل پیش بینی نیست، ضعف تحلیل از دادهها و ضعف تجهیزات را از جمله عواملی دانست که کشور را با شرایط غیرپیشبینی شده در جریان سیل اخیر مواجه کرد.
وی خواستار آن شد که تا آخر اردیبهشت ماه این جدیت در مقابله و پیشگیری در کشور وجود داشته باشد و با اشاره به دستور رئیس جمهور و تأکید مقام معظم رهبری و نامه مکتوب ایشان توضیح داد: موضوع بازسازی، نوسازی و تأمین خسارت به عنوان اصلیترین دغدغه مردم باید در محور توجهات قرار گیرد.

وزیر کشور با اشاره به آغاز فصل گرما، زندگی زیر چادر در استانهای خوزستان و لرستان را سخت توصیف کرد و افزود: باید با هماهنگی بتوانیم هر چه سریعتر شرایط زندگی را برای مردم تسهیل کنیم و دولت مسئول این موضوع را وزارت کشور قرار داده و سایر دستگاهها اعم از غیردولتی و نظامی را موظف کرده که این موضوع را زیر نظر این وزارتخانه انجام دهند.
 
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه اولین جلسه هماهنگی روز گذشته و با تشکیل کمیته های مختلف اعم از کمیته فرهنگی و اجتماعی و کمیته نوسازی و بازسازی مساکن برگزار شده است، گفت: در این مرحله برای پیشبرد کار به کمک مجلس نیاز داریم زیرا بحث سیلابها در شرایط کنونی باید ما را در انجام امور پیش بینی و پیشگیری فعال تر کند.

رحمانی فضلی ادامه داد: سازمان هواشناسی علیرغم داشتن نیروهای ورزیده و متخصص باید تجهیز شود زیرا در گزارش ستاد مدیریت بحران نیز تأکید شده بود که باید این سازمان را با امکانات و تجهیزات خوب و به روز مجهز کرد زیرا اگر چنین اتفاقی نیفتد، خسارت صد برابری نسبت به تأمین هزینه پیش بینی به کشور تحمیل خواهد شد.

وی توضیح داد: طی سالهای طولانی ساخت و سازهای زیادی در مسیلها صورت گرفته که تخریب آن از عهده دستگاههای اجرایی برنمی آید؛ مثلا در تهران درست بالای مسیل ها، برج های زیادی ساخته شده که حتی اگر تخریب نمی شود، باید پیشبینی لازم برای ایمنی آنها انجام شود.

وزیر کشور بر پیش بینی، پیشگیری، مقابله، بازسازی و بازتوانی تأکید کرد و با اشاره به مسائل انتظامی و امنیتی و بهداشتی در مناطق سیل زده افزود: در مناطق خوزستان، لرستان و گلستان آمار جرم از زمانهای مشابه پایین تر بود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه 200 موکب اربعین در این ایام فعال و مشغول خدمت رسانی به مردم شد، توضیح داد: از صدا و سیما که در این مدت همراهی ویژه داشت و موجب افزایش مشارکت مردم و بسیج شوندگی آنها شد، تشکر میکنم ضمن آن که اصحاب رسانه نیز در این خدمت رسانی همراه ما بودند.

رحمانی فضلی با تأکید بر اینکه ما در یک شرایط منطقی و منسجم توانستیم سیل را مدیریت کنیم، ادامه داد: همه اقدامات انجام شده، تنها 30 درصد کار است و 70 درصد مابقی از اکنون شروع میشود لذا همه باید اراده کنیم تا دوره بازسازی و نوسازی کوتاه شود.
 
وزیر کشور در پاسخ به سوال مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس در خصوص برآورد خسارت سیل گفت: اگرچه خسارات در حال افزایش است اما تاکنون رقم 30 تا 35 هزار میلیارد تومانی برای آن پیش بینی شده است. 
 
امیدواریم تا سال 1400، 75 هزار کیلومتر حریم بستر رودخانه ها تعیین شود
 
وزیر نیرو هم گفت: در بارش های اخیر 44 تالاب کشور از 40 تا 100 درصد آبگیری شده و حجم آب سدها 64 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
 پاسخگویی 3 وزیر در مجلس درباره وضع استان های سیل زده
وی با تاکید بر اینکه باید از برکات سیل استفاده و صدمات آن کاهش داده شود، عنوان کرد: اصل موضوع سیل اجتناب ناپذیر است، هر مقدار تجهیزات لازم است باید برای پیش بینی ها تهیه شود، آخرین پیش بینی که 9 بهمن ماه سال گذشته در شورای آب ارائه شد حاکی از این بود که در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت شرایط عادی است.
 
وزیر نیرو با بیان اینکه  فراموش نکنیم در حوزه هایی که سیل رخ داد به دلیل ظرفیت مخازن و حجم سیلاب ها شرایط نامناسبی برای پایین دست ایجاد شد، تصریح کرد: دستور رئیس جمهور برای تشکیل هیات بررسی و تدوین گزارش سیل ها صادر شده، سازمان های اجرایی توانسته اند در پاسخگویی به حادثه و بازگردانی شرایط به نحو مطلوبی عمل کنند.
 
وی افزود: یک و نیم درصد روستاهای خسارت دیده به دلیل عدم دسترسی برق ندارند و همچنین یک و نیم درصد روستاها با مشکل برقراری شبکه آب مواجه هستند و بالغ بر 2 هزار و صد میلیارد خسارت به شبکه ها وارد شده است.
اردکانیان با اشاره به اینکه امیدواریم تا سال 1400، 75 هزار کیلومتر حریم بستر رودخانه ها تعیین شود، ادامه داد: موضوع سیلاب همانند موضوع مدیریت آب  میان بخشی است، ساده سازی و توجه به یک بخش آن فرصت را از ما می گیرد.
 
وزیر نیرو در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت 10 میلیارد مترمکعب آب ورودی به مخزن چند سد تنها با مدیریت در رهاسازی آب های ذخیره شده امکان پذیر بود.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: در خصوص مسئله لایروبی رودخانه ها که جزء وظایف وزارت نیرو است با توجه به اینکه احتمالا ترسالی ادامه پیدا می کند برنامه ای به مجلس ارائه کنید تا در سال آینده دچار مشکل نشوید.

خسارات 3 هزار و 520 میلیاردی به جاده ها و ابنیه های فنی در سیل های اخیر
 
وزیر راه و شهرسازی هم گفت : در سیل های اخیر جاده ها و ابنیه های فنی با خسارات 3 هزار و 520 میلیاردی روبرو شده و 14هزار کیلومتر از جاده های کشور آسیب دیده اند.
 
پاسخگویی 3 وزیر در مجلس درباره وضع استان های سیل زده 
محمد اسلامی در توضیح گزارش عملکرد وزارت راه و شهرسازی در سیلاب های اخیر، افزود: وزارت راه و شهرسازی به لحاظ مسئولیتی که دارد در ایام نوروز ستاد سفرهای نوروزی را تشکیل می دهد و همواره فعالترین دوره خدمتی همکاران ما در بخش های خصوصی و عمومی بوده است. در سال جاری سیلاب باعث شد همکاران ما با همت مضاعفی نقش خود را ایفا کنند، به گونه ای که ما امسال همزمان در طول ایام نوروز از 17 اسفندماه تا 26 فروردین در 24 استان و 213 شهرستان و 269 شهر با سیلاب مواجه شدیم.
 
وی اضافه کرد : بخش مهم وظیفه ستاد بحران در وزارت راه و شهرسازی این بود که این ستاد به صورت شبانه روزی به عنوان یک عضو فعال نقش ایفا کرد و با اطلاعیه و هشدارهای هواشناسی که خانم تاجبخش گزارش آن را ارائه کردند، وزارت راه و شهرسازی در همه سرفصل های حمل و نقل به مقابله با سیل پیش قدم شد.
 
وزیر راه ادامه داد: در سراسر کشور کلیه راهدارخانه ها با آماده به کار نمودن ماشین آلات و تجهیزات خود، حدود 12 هزار نفر نیروی راهدار و بیش از 9 هزار ماشین آلات برای انجام عملیات راهداری، برف روبی و مقابله با تهدیدات سیل به فعالیت پرداختند. صرف نظر از شرایطی که سیلاب به وجود آورده، مهمترین دغدغه ای که ما دنبال می کردیم حفاظت از جان مردم در کنار نیروهای امدادرسانی که در ایستگاه ها و شهرستان ها و شهرهای و مناطق سیل مستقر بودند، بود.
 
اسلامی تصریح کرد:  امکان عبور و مرور و بازگشایی مناطق ترانزیتی که پرترافیک ترین نقاط کشور هستند، در دستور کار قرار داشت. تا امروز بیش از 14 هزار کیلومتر جاده کشور اعم از فرعی، روستایی، اصلی در بیش از 68 هزار نقطه دچار آسیب شده که از نوع آبخوردگی، آب شستگی، فرونشست، ریزش کوه، لغزش زمین و رانش بوده است.
 
وی اضافه کرد: در این نقاط بیش از 10 هزار و 900 ابنیه فنی آسیب دیده که شامل آب نما، آب رو و انواع پل است. در این میان 725 پل تخریب شده و باقی مانده آن آسیب های جزئی و کلی داشته است. موضوع مهمی که در این مقطع شاهد بودیم، فعال شدن چشمه سارهایی است که سالیان سال خشک بودند، خروشان شده و با حرکت آب ها در جای جای جاده ها آسیب پذیری جاده ها را افزایش داده اند.
 
وزیر راه تصریح کرد : در مسیر رودخانه ها و مسیل ها، حجم آبی که روان شد در خیلی از نقاط به ویژه در استان لرستان و گلستان، بیش از سه برابر دوره بلندمدت بود و به همین دلیل در گزارشات خبری و فضای مجازی مشاهده می کردیم که حجم سنگین آب از روی پل ها عبور می کند. این نشان می دهد که حجم دبی آب رودخانه ها بیشتر از حجم آبی بود که برای پل ها در نظر گرفته شده بود. به ویژه در رودخانه های گچان و سمیره.
 
وی گفت: جاده اصلی پلدختر- خرم آباد به طول 108 کیلومتر تخریب شد و بیش از 40 کیلومتر آن آسیب جدی دیده است و حجم خسارت های وارد شده به جاده ها و ابنیه های فنی، حدود 3 هزار و 520 میلیارد تومان است.  خطوط ریلی نیز دچار آسیب شده اند اما با اقدامات گوناگون همواره سعی کردیم از خطوط ریلی استفاده فعال کنیم.
اسلامی افزود : نکته دیگر  تخریب 150 هزار واحد مسکونی در شهر و روستاها بوده است. 50 هزار واحد آن نیاز به بازسازی مجدد و یکصد هزار واحد نیاز به تعمیر دارند. نکات ارزشمندی که در این مقطع رخ داد نقش آفرینی تمام همکاران بخش خصوصی، دولتی و نیروهای مسلح در این شرایط بحرانی بود.
 
وی خاطرنشان کرد: برای بازسازی شرایط کنونی از همان ابتدا آغاز به کار کردیم، امیدواریم منابع لازم هم برای این کار تامین و در اختیار وزارتخانه قرار بگیرد. در طول نوروز امسال به رغم این حوادث، مردم ما با سواری حدود 4.5 میلیون، با اتوبوس و وسایل نقلیه حدود 7.3 میلیون، با هواپیما 3.5 میلیون، با قطار 2.1 میلیون نفر و  3.7 میلیون نفر از سفرهای دریایی گردشگری دریایی بهره مند شدند که همکاران ما در سراسر کشور در بخش حمل و نقل عمومی که عمدتاً از بخش خصوصی است نقش مهمی را ایفا کردند.
 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موضوع مهمی که امروز در دستور کار ما قرار دارد و در شورای عالی شهرسازی به آن خواهیم پرداخت، جانمایی شهرها و روستاها و حریم رودخانه ها است، گفت: با توجه به مطالعات هیدرولوژیکی که قبلا وجود داشته است، طرح های جامع را مجدد مرور می کنیم که با این دبی جدید که رودخانه ها تجربه کردند، ببینیم چه میزان با محاسبات مهندسی ما انطباق دارند، تا در صورت نیاز در محاسبات خود بازنگری کنیم.
 
وزیر جهاد کشاورزی هم از خسارت 13 هزار میلیارد تومانی سیل اخیر به بخش کشاورزی خبر داد
 
محمود حجتی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث سیل اخیر در خصوص وضعیت 2 استان گلستان و مازندران، گفت: شدت بارش در این 2 استان بی سابقه بود ولی ما نیز برای اینکه بارش را در مسیرهای قبلی خود عبور دهیم، آمادگی کافی نداشتیم.
وی افزود: رودخانه ها، دشت گرگان و دشت گنبد به دلیل شیب فوق العاده ملایم این امکان را نداشت و راهکار این است که مسائل مربوط به آبخیزداری را در بالادست افزایش دهیم و به عنوان مثال در ارتباط با گرگان رود به جای شیب ملایم 3 در هزار باید طرح 280 هزار هکتاری زهکشی دشت را در دستورکار قرار دهیم تا در این صورت ده ها گرگان رود داشته باشیم.
 
 پاسخگویی 3 وزیر در مجلس درباره وضع استان های سیل زده
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات دولت در یک ماه گذشته تصریح کرد: برآورد خسارت ها، بازدیدها، تفاهم نامه های لازم صورت گرفت و در جلسه دولت نسبت به آنچه لازم است تدابیر مقتضی اتخاذ شد.
وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در استان های گلستان و مازندران، 2 هزار میلیارد تومان خسارت دیده است، ادامه داد: در مجموع تا به امروز بخش کشاورزی در کشور 13 هزار میلیارد تومان آسیب دیده و خسارات زیادی به تولیدکنندگان بخش های مختلف وارد شده که 3 هزار میلیارد تومان آن مربوط به کشت و صنعت در خوزستان است و با توجه به آب های روان در سطح استان، هنوز هم خسارات ادامه خواهد داشت.
 
حجتی به 2 مصوبه دولت در جبران خسارت ها اشاره کرد و توضیح داد: مصوبات دولت در دو بخش بود؛ کمک های بلاعوض و تسهیلات.
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: 50 درصد کمک های بلاعوض که شامل 540 میلیارد تومان است، تخصیص داده شده و ستادهای مازندران و گلستان در ارتباط با این تسهیلات و کمک های بلاعوض فعال هستند و از سوی دیگر بانک مرکزی مکلف شده تسهیلاتی - چه از نوع استمهال وام ها و چه از نوع ارائه وام های جدید- ارائه دهد.
 
وی گفت: در ارتباط با خسارات بخش کشاورزی آنچه که به صندوق بیمه محصولات کشاورزی مرتبط بوده از هفته قبل آغاز شده و تا به امروز 65 میلیارد تومان خسارت به آسیب دیدگان این بخش پرداخت شده است و پیش بینی داریم 7 هزار و 500 میلیارد تومان بیمه خسارت دیدگان نیز به زودی پرداخت شود.
 
حجتی بیشترین خسارت را مربوط به حوزه زراعت، باغبانی، دام، جایگاه های دام، زنبورعسل و مرغداری ها دانست و افزود: 600 واحد مرغداری و 3 مرغداری مادر در جریان سیل اخیر آسیب دیدند ضمن آنکه آسیب جدی به مزارع پرورش ماهی به ویژه در استان های کوهستانی لرستان و چهارمحال و بختیاری وارد شد.
 
این عضو کابینه با اشاره به خراب شدن تاسیسات ایستگاه های پمپاژ آب، ادامه داد: خزانه های برنج مردم در استان های گلستان و مازندران از بین رفته است.
 
وی در خصوص دیگر استان های سیل زده به جز مناطق شمالی، توضیح داد: عصر امروز در جلسه هیات دولت مصوبه ای در خصوص چگونگی تامین خسارت مناطق سیل زده غیرشمال خواهیم داشت زیرا نوع زراعت و پرورش ماهی در آنجا متفاوت است و با توجه به همین تفاوت، مصوبه ای با مختصات خاص طراحی شده است.
 
حجتی رفع ماندابی های داخل مزارع را یکی از مهم ترین برنامه های وزارتخانه جهاد کشاورزی اعلام و تصریح کرد: باید این ماندابی ها زودتر از مزارع خارج شوند تا کشاورزان در مناطق گرم کشور بتوانند کشت بهاره داشته باشند و به همین دلیل پیش بینی شده راه هایی پیدا شود تا هرچه زودتر این ماندابی ها را خارج کرد.
 
این عضو هیات دولت ابراز امیدواری کرد با توجه به مصوبات دولت و مجلس آلام مردم سیل زده کاهش پیدا کند و خواستار در دستور قرار گرفتن طرح 280 هزار هکتاری زهکشی زمین در گلستان شد.
 
حجتی در پاسخ به پیشنهاد دکتر علی لاریجانی مبنی بر لزوم بیمه محصولات کشاورزی و دامداری در کشور با هدف پرهیز از تبعات چنین حوادثی، از سوی وزارتخانه خود در این رابطه اعلام آمادگی کرد.
 
سازمان هواشناسی توان پیش بینی 15 روزه  دارد  
­
 
رئیس سازمان هواشناسی هم گفت : این سازمان 72 ساعت قبل از وقوع سیل های اخیر، اطلاعیه و اخطارهای لازم را صادر کرده است، اما پیش بینی 15 روز قبل  انجام نگرفت زیرا صحت آنها قابل اعتماد نیست.
 
سحر تاجبخش در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی در توضیح گزارش عملکرد سازمان هواشناسی در سیلاب های اخیر گفت: از 25 اسفند 97 تا 13 فروردین سال جاری، سه سامانه جوی فعال در کشور منجر به رخداد سیلاب، آبگرفتگی، رانش زمین و بارش برف در برخی از مناطق شدند. سامانه اول در روزهای 26 تا 29 اسفندماه گذشته قسمت های عمده ای از مناطق شرقی دریای خزر را تحت تاثیر قرار داد و در بخش هایی از نیمه غربی نیز فعال بود، اما عمده خسارت ها در استان گلستان ایجاد شد.
 
رئیس سازمان هواشناسی تصریح کرد: سامانه دوم از 4 تا 6 فروردین جاری در غرب کشور فعال و بخش های عمده ای از استان واقع در حاشیه رشته کوه زاگرس را تحت تاثیر قرار داد و در نهایت موجب سیلاب و طغیان رودخانه در این مناطق و اختلال در تردد در مسیرهای کوهستانی شد.
 
وی افزود: سامانه سوم نیز در روزهای 11 و 12 فروردین ماه در همین مناطق و متاثر از بارش های قبلی، کشور را تحت تاثیر قرار داد.
 
تاجبخش در توضیح شرایط جوی و بارشی کشور گفت: سال زراعی 97 مجموعه بارش کشور 24 میلیمتر بوده که در مقایسه با بلندمدت آن حدود 22 درصد افزایش داشته است، هر چند در 6 استان بارش کمتر از حد نرمال بوده است. میزان بارش کشور در فصل زمستان حدود 119 میلیمتر بود که نسبت به بلندمدت 13 درصد افزایش داشته است. از لحاظ خشکسالی شاخص SPI که براساس تبخیر و تحرک برآورد کردیم، نشان می دهد که به طور تقریبی برای بازه یک ساله 65 درصد کشور تحت تاثیر خشکسالی است و برای بازه 10 ساله تقریباً 90 درصد کشور تحت تاثیر خشکسالی هستند، بنابراین به نظر می رسد که همچنان کشور تحت تاثیر خشکسالی است و هنوز وارد ترسالی نشده ایم.

رئیس سازمان هواشناسی در پاسخ به سوال دکتر لاریجانی مبنی بر اینکه سازمان هواشناسی 15 روز قبل از سیل هشدار لازم را داده است یا خیر؟ افزود: سازمان برای بارش ها این کار را انجام نمی دهد، زیرا صحت آنها قابل اعتماد نیست و در فصل بهار و ماه های مارس و آوریل ، مدل ها هر 12 ساعت با تغییرات زیادی همراه است.
 
وی در پاسخ به سوال رئیس قوه مقننه مبنی بر اینکه اخطار و اطلاعیه ها 72 ساعت قبل از وقوع سیل صادر شد یا خیر؟ گفت: سازمان هواشناسی 72 ساعت قبل اطلاعیه ها را صادر و 48 ساعت قبل از آن اخطارها را صادر می کند. سازمان هواشناسی اطلاعیه و اخطارهایی را در 9 مرحله صادر می کند که در بخش ستادی با 192 نفر ساعت، نیرو و در مراکز استانی 30 نفر ساعت نیروی انسانی همکاری می کنند.
 
رئیس سازمان هواشناسی یادآور شد: سازمان هواشناسی در راستای پیش بینی های نقطه ای در 3 نقطه گرگان رود، قمرود و کارون  پیش بینی هایی  را صادر و در اختیار کاربران قرار داد. امکان پیش بینی ملی اما نیاز به حمایت و همکاری مجلس و دولت دارد، در حوزه اطلاع رسانی عمومی نیز مجموعاً 150 اطلاعیه و 90 اخطاریه به دستگاه های اجرایی و بیش از 1900 گزارش رادیویی و تلویزیونی برای عامه مردم انجام دادیم.
 
 
برچسب ها: مجلس ، بررسی ، سیل ، وزرا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°