احتمال برگزاری انتخابات امسال مجلس با قانون اصلاحی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:55 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۶۷۹۷۹۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
نائب رئیس اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس: در صورت تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس و تائید شورای نگهبان انتخابات اسفندماه 98 بر مبنای این طرح برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
امیر خجسته در برنامه گفتگوی 18:30 در تبیین مصوبات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به در پیش بودن انتخابات پارلمانی اشاره و خاطرنشان کرد: در صورتی که این طرح تا پيش از انتخابات امسال مجلس شوراي اسلامي از طرف شوراي نگهبان تاييد شود، انتخابات سوم اسفندماه 98 بر مبناي آن برگزار خواهد شد.
 
وی با اعلام این خبر گفت: ما از مدت ها پیش از دولت خواسته بودیم لایحه جامع انتخابات را ابلاغ کند، بنابراین با توجه به اینکه این مدل انتخابات خوب نبوده و سبک آن سنتی بود؛ ضرورت داشت به سمت اجرای مدل های روز که تلفیقی است برویم، که مهمترین بخش اصل آن "مبحث تناسب در کرسی ها" است.
 
وی با اعلام اینکه اکنون 63 کشور جهان این مدل را اجرا می کنند، گفت: اتفاقات خوبی بر اساس این تناسبی شدن رخ خواهد داد؛ از آنجایی که در آستانه انتخابات احزاب و جبهه ها رشد می کنند و بعد از دوران انتخابات افول می کنند، در صورت رعایت الگوی تناسبی، احزاب و کرسی ها هم فعال می شوند.
 
 گفتگوی 18:30
 
خجسته با اعلام اینکه امروز از حدود 60 ماده ای که مطرح شده 58 تا تصویب و 2 ماده دیگر برای بررسی به کمیسیون رفته اند، تصریح کرد: تا هفته آینده کار بررسی آن به اتمام و در نخستین جلسه ای که مجلس تشکیل می دهد قطعی به تصویب می رسد، با شورای نگهبان هم تلویحی هماهنگ شده و به زودی به آنها و پس از آن به دولت ابلاغ می شود.
 
نائب رئیس اول کمیسیون شوراها سپس به استانی شدن انتخابات مجلس اشاره و تصریح کرد: این فرایند نیز منوط به بحث تناسبی است، ما در کشور 240 حزب داریم که از این میان تنها 30 حزب فعالند که بر اساس طرح اصلاح قانون انتخابات، تعدادی از آنها متناسب با گرایش های خود ادغام و فعال شوند.
 
او ادامه داد: بر مبنای طرح یادشده 15 درصد به شهرستان ها اختصاص دادیم که در صورت کسب این نصاب، شخص بتواند نماینده شهر خود شود.

خجسته گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی  در ادامه اصلاح مصوبات این قانون مقرر کردند مجریان و ناظران متخلف از قانون انتخابات، به انفصال موقت از خدمات دولتی از ۲ تا ۶ ماه محکوم شوند. 
 
نائب رئیس اول کمیسیون شوراها افزود: نمايندگان در ادامه بررسي اين طرح، با تصويب يكي از مواد آن، موضع گيري مقامات و مسئولان كشور را به نفع يا ضرر نامزدها در انتخابات مجلس ممنوع كردند.

وی گفت: بر این اساس کلیه دست اندركاران امور اجرايي و نظارتي انتخابات موظفند در طول مدت مسئوليت در فرآيند انتخابات در ساعت اداري و غير اداري بي طرفي كامل را حفظ كنند و نمي توانند به نفع يا به ضرر نامزدها و جريان هاي سياسي در انتخابات و مواضع آنها اعلام نظر كنند.


خجسته  ادامه داد: نمايندگان مجلس در ادامه بررسي طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس، در مصوبه اي نحوه تامين منابع مالي تبليغات و فعاليت هاي انتخاباتي و هزينه كرد آنها را مشخص كردند؛ براساس اين مصوبه، دريافت و پرداخت كمك مالي نقدي يا غيرنقدي براي تامين منابع مالي فعاليت هاي انتخاباتي بايد شفاف و معلوم باشد. 
 
وی افزود: نامزدها مكلفند از طريق ستادهاي انتخاباتي خود، نحوه و نوع تبليغات را مديريت و از تخلفات مقرر در قوانين جلوگيري كنند، براساس يكي ديگر از موارد اين مصوبه، داوطلبان موظفند حسابي را براي واريز، برداشت و هرگونه نقل و انتقال وجوه و كمك ها و منابع نقدي مربوط به هزينه هاي انتخاباتي، نزد يكي از بانك هاي داراي مجوز از بانك مركزي افتتاح كنند و هنگام ثبت نام يا درخواست مجوز شماره و مشخصات آن و گواهي بانك مربوطه را در اين خصوص ارائه دهند.
 
او گفت: از دیگر مصوبات در خصوص زمان تبلیغات کاندیداها بود که برمبنای آن احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل می توانند پس از تأیید صلاحیت داوطلبان و حداکثر تا 48 ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی نامزدها، فهرست انتخاباتی خود را تنظیم و به ستاد انتخابات کشور یا ستاد انتخابات استان حسب مورد اعلام کنند تا فهرست ها به صورت استانی ارائه شده و برای هر حوزه انتخابیه فرعی، به تناسب تعداد کرسی های آن حوزه در مجلس، داوطلب معرفی شود.پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۷°