ظریف با اردوغان دیدار کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:20 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۶۷۹۸۳۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
وزير امور خارجه کشورمان با رجب طیب اردوغان رئيس جمهور ترکيه در آنکارا ديدار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر خارجه که به ترکیه سفر کرده با رئیس جمهور و رئیس مجلس ملی ترکیه در آنکارا دیدار و گفتگو کرد.
 
ظريف: موضع گیری معقول ترکیه در برابر تحریم‌های آمریکا
وزير امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبري مشترک با همتاي ترکيه اي خود از موضع گيري معقول و قانوني ترکيه در برابر تحريم هاي آمريکا عليه ايران و اقدام واشنگتن ضد سپاه پاسداران تشکر کرد.
 
دیدار ظریف با رئیس جمهور ترکیه 
چاووش اوغلو: سپاه سازمانی تروریستی نیست
مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه در اين کنفرانس خبري گفت: ما بر مخالفت مان با تحریمهای تحمیلی بر ایران که به ملت ایران آسیب می زند تأکید کردیم. سپاه پاسداران ایران سازمانی تروریستی نیست و امیدواریم آمریکا از تصمیم خود در این باره صرف نظر کند. مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران هستیم و آمریکا باید به این تحریم ها پایان دهد. به گفتگو با واشنگتن درباره لزوم توقف تحریم های اعمالی علیه ایران ادامه خواهیم داد.
 
وي افزود: وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت: آنکارا در صدد است میزان مبادلات تجاری با ایران را به 30 میلیارد دلار در سال افزایش دهد. ما از روند مذاکرات آستانه برای حل وفصل بحران در سوریه حمایت و به همراه ایران در این چارچوب تلاش خواهیم کرد. ما برای بازگشت امنیت و ثبات به سوریه تلاش می کنیم. خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای، کار نادرستی بوده است.
 
چاووش اوغلو: ترکیه همواره با تحریم های آمریکا علیه ایران مخالفت کرده است
وزير خارجه ترکيه افزود: ما درباره پایان دادن به حضور شبکه های تروریستی که امنیت و ثبات سراسر منطقه را تهدید می کنند صحبت کردیم. ما تأکید کردیم با تحریمهای تحمیلی به ایران کاملا مخالفیم و همواره این را در خطاب قرار دادن آمریکا و کشورهای دیگر اعلام کرده ایم و تا الان نیز با این تحریمها مخالفت کرده ایم و تأکید می کنیم این تحریمها به ملت ایران نیز آسیب می زند. ما از امنیت و ثبات و ارتقا و توسعه منطقه حمایت می کنیم. ما از توسعه انسانی و نه فقط از توسعه اقتصادی و از همه طرحها در این منطقه برای ارتقا و توسعه حمایت می کنیم. ما هرگز قائل نیستیم که ایران از عرصه سیاسی منطقه حذف شود. ما درباره مسائل متعدد گفتگو کردیم البته ما درباره سوریه دیدگاه ایران را نداریم اما همواره تلاش کرده ایم در مسیر مذاکرات آستانه حرکت کنیم. ما باید برای حل وفصل موضوع سوریه و این مشکلات تلاش کنیم. من با آقای جواد ظریف درباره این موضوع صحبت کردم.
 
ما تأکید کردیم در چارچوب مذاکرات آستانه تلاش خواهیم کرد و معتقدم همه می بینند که ترکیه چگونه به صورت مثبت تلاش می کند تا صلح و امنیت و ثبات به سوریه بازگردد. ما بر تلاش مشترک با ایران و همگان برای رساندن کمکهای بشردوستانه به سوریه تأکید کردیم. علاوه بر این درباره اصرار ایران بر فعالیت هسته ای در چارچوب توافقنامه های هسته ای صحبت کردیم. طرف دیگر اتحادیه اروپاست. ما معتقدیم ایران با شفافیت عمل می کند و معتقدیم خارج شدن آمریکا از این توافق کار نادرستی است و بر این تأکید کردیم. علاوه بر این درست نمی دانیم که آمریکا سپاه پاسداران انقلاب ایران را در فهرست شبکه های تروریستی گنجانده است. این درست نیست. این دلیل بر معیارهای دوگانه است.
 
سپاه پاسداران انقلاب ایران یک گروه تروریستی نیست و امیدواریم آمریکا از این تصمیم بازگردد زیرا معیار دوگانه است و معیارهای دوگانه نیز به مسائل سیاسی منطقه ای و بین المللی لطمه می زند و ما در این کنفرانس خبری مشترک نیز بر این موضوع تأکید می کنیم. ما در گذشته نیز بر این تأکید کرده ایم و الان نیز تأکید می کنیم.
 
چاووش اوغلو در پاسخ به سئوال يک خبرنگار ایرانی گفت: آنکارا برای رسیدن سطح مبادلات تجاری ترکیه با ایران تا سقف 30 میلیارد دلار تلاش خواهد کرد.
 
خبرنگار از چاووش اوغلو پرسید: با توجه به تحریمهای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و مخالفت ترکیه با این تحریمها و سفری که سخنگوی رئیس جمهور ترکیه دیروز به آمریکا داشت و دیدارهایی که در آنجا صورت گرفت و در آنجا تأکید کرد به دنبال این هست معافیت تحریمی تمدید شود، برنامه آنکارا برای مقابله با این تحریمها و تقویت روابط دو جانبه با ایران و تأمین هدف گذاری 30 میلیاردی دلاری در این رابطه چیست؟
 
اوغلو گفت: هدف ترکیه و ایران چه بسا مشترک باشد اما ما شاید از حمایتهای ترکیه از ایران علیه تحریمهای آمریکا ضد ایران ، زیاد صحبت نکرده ایم اما در اینجا شاید برای نخستین بار می گویم ما با این تحریم ها مخالفیم و آمریکا باید این تحریمها را متوقف کند.
 
ما به همراه ایران برای رسیدن به هدف مان یعنی 30 میلیارد دلار حجم مبادلات تجاری تلاش خواهیم کرد و چه بسا با آقای ظریف به برنامه ریزی طرحها در عمل اقدام و این طرحها را ارزیابی خواهیم کرد. این گامها برای رسیدن به حجم مبادله تجاری مورد نظر است. ما به همراه ایران تلاش خواهیم کرد.
 
ظریف سه دور با چاووش اوغلو مذاکره برگزار کرد
وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور گفتگو و رایزنی با مقامات ترکیه، به این کشور سفر کرده است امروز در اولین برنامه، سه دور مذاکره با مولود چاووش اوغلو، همتای ترک خود برگزار کرد.
 
 دیدار ظریف با رئیس جمهور ترکیه
محمدجواد ظریف در این دیدار، ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات محلی در ترکیه، از اینکه در یک ماه گذشته دومین دیدارش از ترکیه است، ابراز خوشحالی کرد و آنرا نشانه توجه ایران به روابط با کشور دوست و همسایه خود دانست.
 
ظریف همچنین از مواضع مقامات و دولت ترکیه در مخالفت با تحریم های آمریکا علیه ایران قدردانی و بر ضرورت تقویت و تعمیق همکاری های منطقه ای بین دو کشور تاکید کرد.
 
وزیر امور خارجه ترکیه هم ضمن تسلیت به خاطر تلفات و خسارات سیل در کشورمان گفت: ترکیه اولین کشوری بود که کمک های خود را ارسال کرد و آمادگی دارد کمک های بیشتری را به ایران ارسال کند.
 
مولود چاووش اوغلو بار دیگر مخالفت خود را با تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام و تاکید کرد: بر مواضع خود در این زمینه ایستاده ایم و از برادرانمان در ایران حمایت می کنیم.
 
وی گفت: خوشحالیم که سطح روابط دو کشور بسیار خوب است. ما نیازمند افزایش مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی بیشتر با یکدیگر هستیم. ما در زمینه همکاری های امنیتی، مرزی و مقابله با تروریسم اهتمام جدی داریم.
 
در این مذاکرات همچنین درباره تحولات سوریه، رایزنی های دکتر ظریف با مقامات سوری و همچنین آخرین تحولات سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای حمایت از تجارت با کشورمان مورد تبادل نظر شد.
 
برگزاری دور اول مذاکرات وزیران خارجه ایران و ترکیه
دور اول مذاکرات وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به صورت خصوصی در آنکارا برگزار شد. محمدجواد ظریف در سفر دو روزه به ترکیه با مقامات این کشور، درخصوص همکاری‌های دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای گفتگو می‌کند. در ادامه سفر قرار است ظریف با رئیس جمهور و رئیس مجلس ترکیه هم دیدار کند.

برچسب ها: ظریف ، اردوغان ، ترکیه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°