اعلام حالت فوق العاده در شش شهر ترکیه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:07 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۶۸۴۹۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰
تظاهرات ضد گروه تکفیری داعش در 30 شهر ترکیه به درگیری گروه های افراطی با نیروهای انتظامی کشیده شد که تاکنون در این درگیری ها 15 تن وکشته و دهها تن زخمی شده اند همزمان در شش شهر کردنشین ترکیه حالت فوق العاده اعلام شده است.
اعلام حالت فوق العاده در شش شهر ترکیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه نوشت آتش کوبانی سراسر ترکیه را فرا گرفت.این روزنامه در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت بسیاری از شهرهای ترکیه دیروز صحنه برگزاری تظاهرات علیه گروه داعش بود.


حزب ( کردی) دموکراتیک خلق ها ، مردم ترکیه را به برگزاری تظاهرات در اعتراض به حملات گروه داعش به منطقه کردنشین سوریه فراخواند. این حزب همچنین دولت ترکیه را به کوتاهی در زمینه دفاع از کوبانی متهم کرد. ناآرامی ها در پی فراخوان حزب دموکراتیک خلق ها به حضور مردم در خیابان ها آغاز شد. خبرهایی که دیشب از بسیاری از شهرهای ترکیه مخابره شد حاکی از تلفات و یا زخمی شدن شماری از تظاهرات کنندگان بود. در برخی شهرها ساختمان های مدارس و اتوبوس ها و در برخی دیگر از شهرها مجسمه های آتاترک و پرچم های ترکیه به آتش کشیده شد. طرفداران پ ک ک و طرفداران حزب موسوم به هداپارتی درگیر شدند.

بر اساس برخی گزارش ها که در شبکه های اجتماعی منتشر شد ، نیروهای پلیس در برخی شهرها برای سرکوب تظاهرات کنندگان به اقدامات خشونت آمیز متوسل شدند. تشدید تنش در برخی شهرها موجب اعلام مقررات منع رفت و آمد شد. پس از اعلام مقررات منع رفت و آمد در دیاربکر و باتمان در 6 شهر از توابع استان ماردین و در برخی شهرهای استان های وان ، موش و سییرت نیز مقررات منع رفت و آمد به اجرا گذاشته شد.

در دو استان وان و حکاری دانشگاه ها تصمیم گرفتند ، برنامه های آموزشی خود را برای مدتی متوقف کنند. بر اساس آخرین گزارش ها در ناآرامی های دیروز در دیاربکر 8 نفر ، در سییرت 2 نفر ، در ماردین دو نفر ، در استان موش یک نفر و در استان باتمان یک نفر کشته شدند. همچنین صدها نفر از جمله 31 تن از ماموران پلیس در ناآرامی های دیروز مجروح شدند.

نیروهای پلیس برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان در خیابان بِی اوغلو از خیابان های منتهی به میدان تقسیم از گاز فلفل و خودروهای آب پاش استفاده کردند. پلیس استانبول شمار زیادی از تظاهرکنندگان را که با سنگ و بمب های دست ساز به نیروهای پلیس حمله کردند ، بازداشت کرد.

در آنکارا نیروهای پلیس از حرکت تظاهرات کنندگان به سوی ساختمان حزب عدالت و توسعه جلوگیری کرد.نیروهای پلیس برای متفرق کردن حدود سه هزار تظاهرکننده که در میدان ساکاریا تجمع کرده بودند از گاز فلفل و خودروهای آب پاش استفاده کردند.

این خونین ترین تظاهراتی است که در سالهای اخیر درترکیه رخ می دهد و رسانه های روز چهارشنبه ترکیه از آن به عنوان احیای روح تظاهرات ضد دولتی "پارک گزهی " سال گذشته و سرایت آتش جنگ کوبانی به داخل خاک ترکیه و در خطر بودن فرایند حل مساله کرد یاد کرده اند .

وزارت کشور ترکیه تاکنون آمار رسمی تلفات درگیری های روز گذشته درشهرهای کردنشین ترکیه را اعلام نکرده ولی رسانه های ترکیه تعداد کشته های روز گذشته را بین 12 تا 15 نفر اعلام کرده اند شدیدترین درگیری ها در شهر دیاربکر ترکیه رخ داده که هشت کشته داشته است.

همزمان از ساعت 22 شب گذشته حالت فوق العاده و مقررات منع رفت و آمدتا بامداد امروز چهارشنبه در شش شهر ترکیه اعلام شده و دهها تن نیزدستگیر شده است.

خبرگزاری ها گزارش داده اند که در این شهرها تظاهرات کنندگان رعایت مقررات را نکرده و تا سحرگاه در خیابانها بودند. در تظاهرات گسترده که بیشتر در شهرهای کردنشین و استانبول برگزار شد. گروه هایی از تظاهرات کنندگان نقاب دار با نیروهای انتظامی درگیر شده و بانک ها و اموال دولتی را تخریب کردند.

استانداری استانبول نیز روز چهارشنبه اعلام کرد در تظاهرات روز سه شنبه در استانبول هشت پلیس و 30 تن از تظاهرات کنندگان زخمی شده و بیش از 90 تن نیز دستگیر شده اند. به گفته ناطران آگاه تظاهرات روز گذشته خونین ترین تظاهرات ضد دولتی در دو سه دهه اخیر در این کشور بوده است که منجر به اعلام حالت فوق العاده در شهرهای مختلف این کشور شده است . حالت فوق العاده در ترکیه آخرین بار در سال 1992 میلادی در پی کشته شدن 38 نفر در تظاهرات عید نوروز در چهار استان کردنشین این کشوراعلام شده بود.

در پی فراخوان حزب دمکراتیک خلق ها ی ترکیه برای تظاهرات ضد داعش در سطح کشور از دوشنبه شب تظاهرات متعددی در آن برگزار شده است . این حزب مدعی شده است اگر کوبانی به دست داعش بیفتد و ترکیه در قبال این تحول سکوت کند، فرایند حل مساله کرد در ترکیه به پایان خواهد رسید.

احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه نیز قرار است امروز چهارشنبه یک نشست عالی امنیتی با شرکت مسوولین بلندپایه کشورش برگزار کند. ترکیه درحالی شاهد تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف است که دولت آنکارا از طرفی نیروهای خود در مرز سوریه و نزدیکی شهر عین العرب ( کوبانی )آن کشور را تقویت می کند.

همزمان دبیرکل جدید ناتو نیز قرار است امشب به ترکیه سفر کند .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°