همبستگی مردم و نهاد‌ها ارزشمند است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:45 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۶۸۸۹۵۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲
رئیس جمهور در جلسه مدیریت بحران لرستان: در این سیل برادری و محبت خاصی بین مردم، ارتش، سپاه و بسیج وجود داشت و همه به صحنه آمدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  رئيس جمهور با بيان اينكه طي 6 ماه يك گزارش ملي در زمينه سيل تهيه خواهد شد گفت: ما خوشحاليم كه جان مردم در اين حادثه طبيعي حفظ شده اما خسارات زيادي به مردم وارد شده، اينكه بايد چكار مي كرديم كه خسارت كمتر مي شد اين مرحله دوم است.
روحاني با اشاره به اينكه از يك جمع و هيئت بلندپايه اي از اساتيد و متخصصين خواسته ام تا ظرف 6 ماه گزارشي ملي دراين خصوص به ما بدهند گفت: همه اساتيد و كارشناسان به هر نظري رسيدند ما انجام مي‌دهيم.
رئیس جمهور افزود: حتماً اگر يك سري كارها انجام مي‌شد خسارت كمتر مي‌شد ولي بايد دقت كنيم كه چقدر توان مالي داشتيم و اولويت‌ها چه بوده است.  
 
وی گفت: مردم اولين گروهي بودند كه براي كمك رساني در مناطق سيل زده حاضر شدند و پس از آن همه نيروها قدم به قدم از ارتش، سپاه و بسيج و سازمان ها و نهادها براي امدادرساني حاضر شدند.
روحاني افزود: اينكه سال آينده چه حوادثي رخ خواهد داد ما نمي دانيم اما مبنا را بر اين بگذاريم كه سال آينده هم چنين سيلي خواهيم داشت در هر صورت كمتر يا بيشتر بارندگي داشته باشيم بايد برنامه ريزي كنيم اين بارندگي ها يك تجربه است كه هم تلخ و هم شيرين است و بايد از آن درس هاي لازم را دريافت كنيم.
رئيس جمهور افزود: در اين مقطع كه به عنوان مقطع اول و كمك، امداد و نجات از آن ياد مي شود به نظر من كار بسيار بزرگي در ايران انجام شد كه اولش مردم بودند و البته هميشه اين گونه است.
آقاي روحاني ادامه داد: يكي از كارهايي كه بايد آموزش دهيم (هلال احمر و ديگران) مردم در روستايي وقتي دچار سيل، زلزله و طوفان و هر حادثه اي شدند اول خود آن مردم بايد بدانند چه اقداماتي بايد بكنند چرا كه تا نيم ساعت اوليه احتمالا حتي با امكانات و امداد هوايي هم نمي توان اقدامي انجام داد.
رئيس جمهور گفت: حداقل براي رسيدن نيروهاي امدادي نيم تا يك ساعت زمان خواهد برد و اين زمان نيم ساعت طلايي هم براي جان و هم براي اموال و هم براي پيشگيري محسوب مي شود.
وي افزود: ما بايد آموزش لازم را به مردم بدهيم اخيرا صدا و سيما مقداري درباره اين موضوع اقداماتي را آغاز كرده كه بايد آن را وسيع تر براي همه مناطقي كه احتمالا اين حوادث پيش بيايد به مردم بگويند چه كاري را بايد انجام دهند.
رئيس جمهور با اشاره به فيلم پخش شده با موضوع سيلاب در منطقه در جلسه امروز گفت: به طور مثال پلي امروز در استان لرستان در حال تخريب است در اين زمان راهش چيست؟ آيا بايد كنار آن بايستيم يا بايد از كنارش برويم اينها آموزش هايي است كه بايد به مردم داده شود و ضروري است.
آقاي روحاني افزود: در اين دوره  هلال احمر، اورژانس، بيمارستان ها، استاندارها، فرماندارها، بخشدارها، بعد از مردم اقداماتي انجام دادند و بعد نيز نيروهاي مسلح به ميدان آمدند.
رئيس جمهور گفت: غروب روز جمعه دوم فروردين كه حوادث تشديد شده بود به ستاد كل نيروهاي مسلح، سپاه، نيروهاي انتظامي، ارتش و بخصوص هوانيروز دستور دادم كه وارد عمل شوند.
وي ادامه داد: قدم به قدم همه نيروها آمدند، همه فداكاري كردند هيچ جاي ترديدي نيست و شبانه روز همگي تلاش كردند و هيچ كسي  بيان نكرد كه درجه و مقامم چه چيزي است بلكه همه براي كمك كردن آمدند.

 ­رئيس جمهور گفت: از يك هيئت بلندپايه اي از اساتيد و متخصصان خواسته ام مسئله سيلاب ايران را بررسي كنند و بگويند مشكلات چه بوده، اقدامات لازم قبلي چه بوده كه انجام شده و چه كارهايي انجام نشده است و بايد چه كارهايي انجام شود؟
 روحاني در ادامه سخنان خود در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان لرستان افزود: اينكه اگر چكار مي كرديم اين خسارت كمتر مي شد، مقوله دومي است كه بايد ماه هاي بعد به آن رسيدگي شود.
رئيس جمهور با بيان اينكه  ظرف شش ماه آينده اين گزارش ملي اعلام خواهد شد اظهار داشت: اين گزارش ربط زيادي به دولت ندارد و دولت نيز در آن دخالت ندارد، كارشناسان و اساتيد به هر نظري كه رسيدند ما تصميم مي گيريم.
آقاي روحاني ادامه داد: حتماً اگر كارهايي از قبل انجام مي شد به طبع آن خسارت نيز كمتر مي شد و ترديدي در آن نيست اما اينكه چقدر امكانات داشته ايم كه اين كارها را انجام دهيم، چقدر توان مالي داشته ايم و اولويت ها چه بوده بحث ديگري است.
وي افزود: اگر ما مثلا 20 سال پيش رودخانه ها را توسعه مي داديم، شماها به ما چه مي گفتيد؟ مي گفتيد عجب دولت بيكاري است، مردم شغل ندارند، آب ندارند، اصلا خشكسالي است و اينها رودخانه ها را توسعه مي دهند اين مثل كشتي نوح مي شد زيرا معمولا ما به اندازه كافي بودجه نداريم و هميشه اولويت ها را در نظر مي گيريم.

رئيس جمهور تاكيد كرد: براي شرايطي كه ممكن است حتي 10 سال آبي نباشد برنامه ریزی می شود ولي يكسال، آن آب مي آيد و نشان مي دهد كه اين كار ها ضروري بوده است.
آقاي روحاني با بيان اينكه چند سال پيش يك دوره اي شده بود كه همه به سد سازي ايراد مي گرفتند اظهار داشت: مي گفتند براي چه سد درست كرده ايد، در همين دولت يازدهم در روزنامه ها و روشنفكران مي گفتند شما محيط زيست را خراب كرده ايد چرا اين همه سد درست كرده ايد، اين همه سد لازم نبوده است.
رئيس جمهور تصريح كرد: البته پشت برخي سدها نيز آب زيادي وجود نداشت و اين باعث شده بود كه آنها مي گفتند چقدر پول خرج كرده ايد، اين سد براي مثلا 300 تا 500 ميليون متر مكعب آب ساخته شده اما در پشت آن 10 ميليون مترمكعب آب وجود دارد، چرا آن را ساخته ايد.
آقاي روحاني با بيان اينكه يادمان نرود اين قضاوت هاي سال هاي پيش ما بود افزود: امروز ما به يك بارندگي بي نظير در 100 سال اخير رسيده ايم و 24 تا 25 استان ما همزمان گرفتار شده اند.
رئيس جمهور گفت: همه استان ها گرفتار شده اند و حتي نمي توانستند به استان هاي همسايه كمك كنند به گونه اي كه چند روزپيش استاندار سيستان و بلوچستان كه معين استان ديگري شده بود، مي گفت دستور دهيد تا همه وسايل ما را برگردانند، الان يك استان ديگر بايد معين ما شود.
آقاي روحاني افزود: شرايط اين گونه است و شرايط فوق العاده اي است، بگذريم از اينكه اگر قبلا چه كاري انجام مي داديم بهتر بود و چه اقداماتي مي شد انجام دهيم، من تبرئه نمي كنم و ممكن است اقداماتي مي شده كه حتما بهتر بوده، حداقل جوازهايي كه براي ساختمان ها در كنار رودخانه ها و مسيل ها و گاهي در داخل رودخانه ها داده شده، كار بسيار نادرست، خلاف قانون و غلطي بوده است و اين كه حالا كسي مجوز داده يا فردي بدون مجوز ساخته، هر كدام كه باشد فرقي نمي كند.
رئيس جمهور گفت: اكثر خانه هايي كه آسيب ديده نزديك رودخانه ها هستند و اگر حريم رودخانه ها را مراعات مي كرديم خسارات ما كمتر مي شد، لااقل اين كار را همه ما دنبال كنيم يعني استانداران، فرمانداران، بخشداران، شهرداران، وزارت نيرو و قوه قضاييه همه دست به دست هم دهيم اولاً در جاهايي كه تخريب شده، جايي كه مي خواهيم خانه سازي كنيم مناسب باشد و اين اولين كاري است كه بايد انجام شود و بايد احتياط كنيم.
وي افزود: ما جلسه مهمي در تهران داشتيم و بحث مفصلي بود كه آيا اين بارندگي شديد براي امسال بود يا ادامه دار خواهد بود، در اين جلسه صاحبنظران مختلفي بودند و يكي از آنها مي گفت تا 30 سال آينده اين وضع ادامه دارد، يكي مي گفت فقط امسال اينگونه است و ديگري مي گفت تا سه سال شرايط اين گونه خواهد بود، پيش بيني اين موارد سخت است.
 
رئيس جمهور گفت: اينكه در مناطق سيل زده كشورمان با شيوع بيماري هاي واگيردار مواجه نيستيم سبب تعجب و حيرت سازمان بهداشت جهاني شده است.
روحاني در ادامه سخنانش در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان لرستان افزود: در همه جاي دنيا با جاري شدن سيل، ارتش كشورها براي كمك وارد عمل مي شود منتهي تفاوتي ميان ايران و كشورهاي ديگر هست و خلوص، دلسوزي و ايثاري كه در ايران مي بينيم در بقيه كشورهاي دنيا كمتر است و مانند كشور ما نيست.
رئيس جمهور گفت: طبق قانون اساسي در شرايطي كه دولت به امكانات ارتش نياز دارد بايد دستور بدهد و از امكانات استفاده كند؛ اين صريح قانون اساسي است، نه اينكه دولت مي تواند و يا اجازه دارد بلكه بايد اين كار را بكند يعني رئيس جمهور و دولت مي توانند دستور لازم را صادر كنند چنانكه در كشورهاي ديگر دنيا نيز همين است اما در ايران پيوستگي، وابستگي، محبت و برادري خاصي ميان مردم با ارتش، سپاه و بسيج وجود دارد.
آقاي روحاني افزود: همانند دوران دفاع مقدس كه همه در كنار هم بوديم در اين حادثه نيز در كنار هم قرار گرفتيم و من از همه سپاسگزارم. در اين مدت هر ساعتي كه با هر يك از استانداران كار داشتم سركارشان حضور داشتند و همه تلاش مي كردند.
رئيس جمهور گفت: نيروهاي مسلح نيز به صحنه آمدند و بالگردهاي هوانيروز و هلال احمر حتي در شرايط بد آب و هوايي با ريسك پذيري پرواز كردند كه از همه متشكرم.
آقاي روحاني افزود: كاري كه بخش هاي دولتي در ترميم زيرساخت ها كردند به نظرم در دنيا كم نظير است گرچه باز هم اين موضوع بايد بررسي شود. يك ماه است كه گرفتار سيل هستيم اگرچه سال گذشته نيز دوبار با جاري شدن سيل مواجه بوديم اما اين استان ها از ابتداي فروردين گرفتار سيل هستند با اين حال اكنون با بيماري مسري و اپيدمي مواجه نيستيم كه اين سبب تعجب و حيرت بهداشت جهاني است كه با وجود اين همه آبگرفتگي، سيل و به هم ريختگي و احشام و ماهياني كه تلف شده اند، گندزدايي، تميزكردن و بهداشت محيط كه كار بسيار مشكلي تلقي مي شود معلوم است كه چه كار بزرگي كرده ايم.
رئيس جمهور گفت: در استان لرستان برق هزار و 145 روستا و مناطق شهري به علت سيل قطع شد و اكنون فقط برق 6 روستا باقي مانده است كه وصل شود كه اين كار مهمي است زيرا حتي در امريكا در پي جاري شدن سيل و وقوع طوفان برق و سيستم آب اين مناطق تا يك سال بعد ترميم نشده است.
آقاي روحاني افزود: اين كار عظيمي است كه از 961 روستا در مناطق سيل زده كشورمان كه شبكه آبرساني شان دچار اختلال شده بود فقط سه روستا باقي مانده است كه ترميم شود كه اين كاري عظيم و در دنيا كم نظير است.
رئيس جمهور گفت: همچنين در پي جاري شدن سيل در اين مناطق راه هاي 870 روستا مسدود شده بود كه ترميم شد و فقط 46 روستا باقي مانده است كه ترميم شود.
 
رئيس جمهور گفت: جبران خسارات وارد شده وظيفه دولت است اما مردم هم بايد ياري كنند تا هموطنان مناطق سيل زده زودتر به زندگي عادي برگردند.
 روحاني در ادامه سخنان خود در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان لرستان درباره مسئله كشاورزي خاطرنشان كرد: عليرغم اينكه در بعضي از مناطق كشور سيل جاري شد، محصول گندم امسال از پارسال بيشتر است. انشاءالله در سال جاري نياز به خريد گندم نداريم و اين بزرگ ترين افتخار براي ماست كه چهار سال پشت سرهم است در مسئله تأمين گندم خودكفا شده ايم.
وي افزود: درباره خساراتي كه به بعضي كشاورزان وارد شده برخي از محصولات بيمه هستند ما هم دركنار جهاد كشاورزي به كشاورزان كمك مي كنيم. توليدكنندگان ما ارزشمند هستند و دولت و مردم به كمك آنها خواهند شتافت.
آقاي روحاني ادامه داد: وظيفه دولت است كه جبران خسارات كند اما همه مردم هم بايد بيايند و كمك كنند. همه بايد كمك كنيم كه سريع تر زندگي مردم به حالت عادي برگردد در بلند مدت هم بايد در مسائلي چون سدسازي، لايروبي، آب و غيره اقداماتي انجام دهيم.
­رئيس جمهور گفت: درجاهايي كه مرتفع است و جنگل وجود دارد اين جنگل تنها براي زيبايي درست نشده و براي حفاظت از منطقه است. بايد جنگل ها را احيا كنيم. ايام ايام وليعصر (عج) است و انشاءالله كه به ما كمك كند تا به  هدف مان برسيم.
 
 دكتر حسن روحاني در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان لرستان كه در محل فرودگاه خرم آباد برگزار شد گفت: دولت تا پايان بازسازي و جبران خسارتهاي سيل در كنار مردم خواهد بود.
رئيس جمهور افزود:  هرچه سريعتر بايد مرحله برآورد خسارتها پايان يايد و كار پرداخت تسهيلات و كمكهاي بلاعوض به سيل زدگان آغاز شود.
دكتر حسن روحاني اضافه كرد: به مردم عزيز مناطق سيل زده قول مي دهم تا آخر در كنار مردم هستيم و هرجه دولت در توان دارد براي جبران خسارتها به كار خواهيم بست.
رئيس جمهور ضمن قدرداني از همه امداد گران در بخشهاي مردمي، جهادي، دستگاههاي اجرايي و مهمتر از همه نيروهاي مسلح گفت: همچنان از همه دستگاهها خواسته شده با تمام توان تا عادي شدن جريان زندگي مردم در مناطق سيل زده حضور موثر داشته باشند.
دكتر حسن روحاني به خسارتهاي بخش كشاورزي اشاره كرد و گفت: خسارت كشاورزان سيل زده را در هر صورت و به بهترين شكل ممكن و در حد توان دولت جبران خواهيم كرد كه البته به لطف خداوند و همت كشاورزان امسال هم از واردات گندم بي نياز هستيم و براي چهارمين سال متوالي نياز به واردات گندم نداريم.
رئيس جمهور به  موافقت رهبر معظم انقلاب با جبران خسارتهاي سيل از رديفهاي مختلف بودجه و نيز در نهايت موافقت با برداشت از محل صندوق ذخيره ارزي كشور اشاره كرد و افزود:  مردم يقين داشته باشند دولت آنها را فراموش نخواهد كرد و همه تلاش دولت اين است كه در كوتاهترين زمان ممكن جريان زندگي مردم در مناطق سيل زده روند عادي خود را از سر گيرد.
وي به وظيفه سنگين بنياد مسكن در برآورد خسارتها و آغاز بازسازي واحدهاي مسكوني خسارت ديده از سيل اشاره كرد و گفت: ضمن اينكه كار ساخت و ساز هر چه سريعتر بايد در همه مناطق سيل زده آغاز شود بايد در ارائه كمكهاي معيشتي و بلاعوض اولويت با تامين اسباب و اثاثيه منزل مردم باشد.
رئيس جمهور افزود: ورود 480 ميليارد متر مكعب روان آب به كشور كه در 50 سال گذشته بي سابقه بود و 25استان را در گير كرد، هم براي ما يك نعمت است و هم متاسفانه مشكلاتي را در بيشتر مناطق كشور براي هموطنان به وجود آورد و مردم يقين داشته باشند بعد از پشت سر گذاشتن اين بحران انجام اقدامات پيشگيرانه براي وقوع حوادث مشابه در سالهاي آينده را در دستور كار قرار خواهيم داد.
آقاي روحاني با قدرداني از همه كساني كه به نحوي در امداد رساني به مردم در سيل اخير همه توان خود را گذاشتند افزود: ترميم زير ساختها در زمان كوتاهي كار بزرگي بود كه در كشورهاي بزرگ و توسعه يافته دنيا هم بعد از وقوع اين حوادث ماهها و حتي چند سال زمان بر است اما در ايران اين كار جهادي و بزرگ در حدود يك ماه انجام شد.
رئيس جمهور افزود: وصل راه ارتباطي 1140 روستا، حل مشكلآب شرب 961 روستا كار آساني نبود كه در اين مدت كوتاه انجام شد.
دكتر حسن روحاني با بيان اينكه حجم خسارتهاي سيل اخير در كشور متاسفانه زياد است اضافه كرد تنها در بخش راه در لرستان 401 كيلو متر راه اصلي و 1660 كيلو متر راه روستايي خسارت ديد.
رئيس جمهور همچنين گفت: بدون شك اگر اقدامات پيشگيرانه در حوزه هاي مختلف از جمله سد سازي، آبخيزداري، جنگل كاري، آبخوان داري و ديگر روشهاي مهار سيلاب تا كنون در كشور به درستي كارها پيش مي رفت بدون شك خسارتها به مراتب كمتر از اين بود.
دكتر حسن روحاني در پايان افزود: مردم در سيل همه كار كردند و انتظار اين هست كه اين همكاري و همدلي هاي داوطلبانه مردم همچنان ادامه داشته باشد تا با كمك دولت زودتر از حد انتظار دين خود را به مردم عزيز مناطق سيل زده ادا كنيم.
رئيس جمهور بعد از پايان جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران لرستان به مناطق سيل زده پلدختر رفت.

 
 
 
برچسب ها: روحانی ، لرستان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°