حجاب؛ رعایت مرز جنسیتی بین زن و مرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:06 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۸۹۳۱۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۹
معاون فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بُعد جلو توجه جنسیتی بین زن و مرد در جامعه باید کنترل شود گفت: هدف از حجاب رعایت مرز جنسیتی بین زن و مرد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
فرشته روح افزا با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 با اشاره به وجود تعاریف مختلف برای حجاب و عفاف گفت: کلی ترین معنی برای حجاب یک لایه پوشش در مرحله آخر است و از دیگر معانی برای حجاب در قرآن می توان از حجاب در نگاه، نوع تکلم و صحبت کردن، طرز راه رفتن و جلب توجه کردن و تعامل با دیگران و نوع پوشش زن و مرد نام برد.
 
وی از حیا به عنوان ابزاری برای اجرای حجاب نام برد و گفت: حیا بعد درونی برای رعایت فاصله با نامحرمان است.
 
 حجاب؛ رعایت مرز جنسیتی بین زن و مرد
 
 معاون فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در قرآن آیات متعددی مبنی بر رعایت نوع گفتار و لحن بیان زن و مرد برای جلوگیری از تحریک جنس مخالف آمده است و اگر مرد و زن بهترین پوشش را داشته باشند اما رفتار بدنی و نوع راه رفتن و حرکات بدنی شان به گونه ای باشد که باعث جلب توجه جنس مخالف شود به نوعی بدحجابی محسوب می شود.
 
روح افزا با اشاره به لزوم رعایت حجاب رفتار و گفتار در اماکن عمومی از سوی مرد و زن گفت: وقتی فردی حجاب رفتاری و حیا را در محیط زندگی و کار رعایت کند آرامش فکری و ذهنی دارد و نیاز به تجزیه و تحلیل نوع رفتار دیگران ندارد که این امر موجب دوری از چالش و تشویش ذهنی فرد می شود.
 
او گفت: در بیشتر جوامع قوانینی برای رعایت حجاب و حیاء افراد تدوین شده است تا افراد بتوانند در آرامش به انجام وظایف خود بپردازند.
 
 روح افزا با اشاره به لزوم تمرکز افراد بر روی استعدادهای درونی و ابعاد مختلف شخصیتی گفت: افراد چه زن و چه مرد باید بعضی از این ابعاد شخصیتی و ظاهری خود را تنها برای محارم و خانواده حفظ و از ارائه آنها در جامعه و انظار عمومی خودداری کنند.
 
 وی گفت: انسانها برای راحتی و آرامش در زندگی روزمره باید استانداردهایی در رفتار، گفتار و پوشش برای خود داشته باشند و در چارچوب این استانداردها با افراد و جامعه پیرامون خود ارتباط برقرار کنند.
 
  معاون فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گستردگی امروزه فضای مجازی بین افراد جامعه و موضوعات مختلف گفتاری و پنداری در این فضا گفت: با توجه به اینکه حقیقت افراد در این فضا به دلیل مجازی بودن مشخص نیست رعایت نکردن حیا و پرده دری در این فضا از طریق عکس ها و متن های مختلف می تواند بستری برای سوءاستفاده از نسل جوان و ضربه زدن به روح و روان آنان باشد.
 
 روح افزا افزود: کنترل فضای مجازی توسط خانواده ها و مسئولان با استفاده از برنامه های مناسب و نمایش نامه ها و کلیپ های متعدد و مستندسازی برای دوری از آسیب های روحی و روانی به جوانان امری لازم است.
 
 
 
 
 
 
برچسب ها: حجاب ، عفاف ، مرز جنسیتی ، جامعه ، حیا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°