اصلاح ساختار نظام بانکی، اولویت نخست رونق تولید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:24 - يکشنبه 26 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۸۹۳۴۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
کارشناسان معتقدند نظام بانکی موجود متناسب با رونق تولید نیست و تنها به حفظ وضعیت موجود کمک می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: با توجه به تلاطمات بوجود آمده در بخش صنعت و بازار سرمایه در سال 97، حفظ وضعیت موجود مهمترین سیاست این وزارتخانه بود.

وی افزود: نیمه دوم سال 97، مشخصا از آبان بسیاری از جریانات از بیرون امید داشتند ضربه مهلکی بر صنعت کشور وارد شود که با رویکرد مناسب و برنامه ریزی های درست موفق به رفع تلاطمات بوجود آمده در بازار شدیم.
 
اصلاح ساختار نظام بانکی، اولویت نخست رونق تولید 
 
او در ادامه گفت: در چند سال گذشته وضعیت ارزش افزوده در کشور مثبت بود اما در شش ماهه دوم سال 97 شاهد کاهش دو درصدی ارزش افزوده نسبت به سال 96 بودیم. در 11 ماهه سال 97، تعداد 6100 واحد صنعتی در کشور موفق به اخذ پروانه بهره برداری شدند که پروانه 3200 واحد جدید بود و در این زمینه حدود 6 درصد افزایش داشتیم. در بخش صادرات 40 میلیارد دلار صادرات داشتیم که حدو 1 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم، همچنین مصرف برق در 10 ماهه سال گذشته حدودا 7 درصد بالاتر رفته است که نشان از فعالیت بیشتر واحدهای صنعتی دارد.
 
زرندی افزود: البته با تلاطمات بوجود آمده برخی صنایع بخصوص صنایع کوچک هم افت جدی داشتند.
 
وی گفت: براساس گزارش اتاق بازرگانی بیشترین دغدغه مردم در سال 97 به ترتیب 76 درصد در حوزه قیمت گذاری، 63 درصد در حوزه تامین اجتماعی، 55 درصد در حوزه مدیریت مالیات،47 درصد در حوزه ارز، 43 درصد در حوزه گمرکات و 38 درصد هم در حوزه تامین مالی بوده است.
 
زرندی گفت: بر اساس اولویت بندی های مشخص شده کمبود نقدینگی و فشار مالیاتی بیشترین اثر را بر میزان تولید دارند.
 
سعید باستانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هدف از نامگذاری سال 97 به عنوان سال رونق تولید را گذر از وضعیت موجود و در صورت امکان جهش از وضعیت موجود دانست و افزود: اولین مساله در بحث رونق تولید این است که مشخص شود تولید صرفا در بخش صنعت و معدن نیست بلکه در بخش کشاورزی و حوزه خدمات هم تولید داریم اما هم اکنون تکیه بر تولید بیشتر در بخش صنعت است.
 
وی افزود: اولین موضوع مهم در بخش رونق تولید تبیین جایگاه تولید کننده به عنوان فردی مجاهد و عابد فی سبیل الله است.
 
باستانی گفت: بر این اساس الزاماتی باید در همین قالب موجود صورت بگیرد که اصلاح ساختار نظام بانکی در اولویت نخست است و این ساختار بانکی و این نوع تامین منابع مالی حتی با تزریق پول ما را به رونق نخواهد رساند بلکه فقط حفظ وضعیت موجود را باعث می شود.
 
اصلاح ساختار نظام بانکی، اولویت نخست رونق تولید 
 
وی گفت: نکته بعدی وضعیت مالیاتها است، اصلاح دریافت مالیات ها و نحوه نگاه به مالیاتها در رونق تولید بسیار موثر است و تاکنون دریافت مالیات به اینصورت بوده که دولت برای بخش های تولیدی مالیات مشخص کرده و بخش های تولیدی هم مکلف به پرداخت آن بودند که این مساله باعت افت تولید می شود اما در بخش مالیات شرط باید بر اعتماد به تولید کننده باشد یعنی اگر تولیدکننده میزان تولید را اعلام کرد دولت بر اساس اعتماد به همان میزان اعلام شده مالیات تعیین کند و ضروریست که نگاه دولت به مالیات تغییر کند.
 
باستانی افزود: در بخش بعدی هم وضعیت 933 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در بدنه تولید هم باید تعیین تکلیف شود.

 
 حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه براساس قانون پایش فضای کسب و کار فصلی توسط اتاق بازرگانی انجام می شود، گفت: تا پایان فصل تابستان سال 96 مهمترین اولویت مانع کسب و کار، دشواری تامین مالی از بانکها و ممیزی ناعادلانه دریافت مالیات بود اما در پاییز 96 اولویت اول در کسب و کار غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات و بعد از آن بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات و رویه های اجرایی بوده است.
 


 اصلاح ساختار نظام بانکی، اولویت نخست رونق تولید
 
سلاح ورزی افزود: بر اساس پیش بینی های نهادهای مختلف مانند صندوق بین المللی پول و برخی بنگاه های داخلی پیش بینی ها در سال 98 حکایت از کاهش تولید ناخالص، کوچک شدن حجم اقتصاد، رشد اقتصادی منفی و کاهش اشتغال دارد.
 
او گفت: در سال 98 که سال رونق تولید نامگذاری شده است باید به رونق تولید وسیعتر نگاه کنیم، به این معنی که تولید تنها به ساخت معطوف نشود، زمانی میتوانیم از افزایش تولید و توان تولید در سال 98 صحبت کنیم که در پایان سال با افزایش تولید ناخالص ملی مواجه باشیم. 
 
 وی گفت: زمانی تشکیل سرمایه در فضای تولید اتفاق می افتد که محیط کسب و کار و سرمایه گذاری پیش بینی پذیر باشد و بی ثباتی در حوزه مقرراتی نداشته باشیم که در سال 97 اوج اینکار بود.
 
نایب رئیس اتاق بازرگانی افزود: برای دستیابی به رونق تولید راههای متعددی وجود دارد که اولین آن به حداقل رسیدن دخالت دولت در بازارهاست و در بازاری که مهمترین موانع از حیث مقرراتی توسط دولت و دستگاه متولی توسعه صادرات ایجاد می شود نمی توان به توسعه و افزایش صادرات امیدوار بود.
وی گفت: پس اگر دولت تنها در حوزه تنظیم گری و نظارت ایفای نقش کند و دخالت در بازارها و سرکوب قیمت ها و وضع مقررات متعدد را کمتر کند، با توجه به وجود بازارهای صادراتی و استقبال بازار، تولید توجیه اقتصادی پیدا خواهد کرد و شاهد افزایش آن خواهیم بود.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۹°