جایزه مریم میرزاخانی در دستان بانوان فرهیخته
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:43 - جمعه 17 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۸۹۳۷۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
در آیین پایانی دومین جشنواره ملی زن و علم جایزه دکتر مریم میرزاخانی، از 18 بانوی برگزیده و موفق در عرصه های علمی، فرهنگی و اجتماعی فعال و موفق قدردانی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون اول رئیس جمهور در این مراسم گفت: امروزه زنان سهم مهمی از پیشرفت جامعه دارند و توانسته اند در رقابت ها جایگاه خود را به دست آورند.
 اسحاق جهانگیری افزود: امروز بسیار خوشحالم که یک دانشمند جوان ایرانی شادروان دکتر مریم میرزاخانی توجه همه دستگاه ها و انجمن های علمی و تخصصی به موضوع زن را در سطح جهان به خود جلب کرده است.
 
جایزه مریم میرزاخانی به کدام بانوان رسید؟
 
وی افزود: مریم میرزاخانی در رشته ریاضیات در دنیا سرآمد شد و در سطح بین المللی جایگاه خاصی را دریافت کرد و در وطن خود نیز انتظار است که بیشتر به چنین شخصیت علمی توجه شود و بیش از پیش مورد توجه مجامع علمی قرار بگیرد.

جهانگیری گفت: یک جوان نخبه ایرانی می تواند در سطح بین المللی بدرخشد و ایران را به عنوان مهد علم معرفی کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دانشمندان بزرگی در داخل و خارج از کشور وجود دارد گفت: اینها قهرمان های ملی و سرمایه های ملی کشور هستند و ما با اتکا به همین سرمایه ها باید به تقویت انگیزه و کشف استعداد و سرمایه اجتماعی کشور بپردازیم، باید رویکردها و رویه ها را تغییر دهیم و دولت هم به پاس احترام به زنان کشور قانون قدیمی تابعیت را در دست اصلاح قرار داده است.
 
لایحه ای به مجلس ارسال کرده ایم که فرزند از مادر هم بتواند تابعیت بگیرد 

وی گفت: ما لایحه ای را به مجلس ارسال کرده ایم که فرزند از مادر هم بتواند تابعیت بگیرد این درخواستی بود که از سوی مریم میرزاخانی مطرح شد و او انتظار داشت که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد و هم اکنون این لایحه به مجلس ارسال شده است.

جهانگیری ادامه داد: ما باید توجه داشته باشیم که قدرت سرمایه های علمی و ذخایر نهفته در نقاط دور و نزدیک در کشور وجود دارد و همین امر مسؤولیت بسیار سنگینی را بر روی دوش دولت می گذارد.

وی گفت: مسؤولیت تبدیل تحریم ها به فرصت ها، مسؤولیت گشودن حوادث سخت و مسؤولیت افزایش امید در داخل کشور باید مورد توجه قرار گیرند و در این راستا نخبگان کشور می توانند افق های جدیدی را پیش روی جامعه بگشایند.

جهانگیری به بروز برخی مشکلات با وقوع سیل در برخی از نقاط کشور اشاره کرد و گفت: براساس بررسی های انجام شده مشخص شد که سیل اخیر 40 هزار میلیارد تومان به جامعه و زیرساخت های کشور آسیب وارد کرده است و ما در این شرایط نیاز داریم برای عبور از مشکلات امید و همبستگی ایجاد کنیم و نخبگان و جامعه علمی کشور می توانند در این عرصه تأثیرگذار باشند و کارآمدی نظام را افزایش دهند.

وی افزود: جفا است اگر به استاد دانشگاه کم توجهی و یا بی توجهی شود زیرا آینده ایران در گرو توسعه علم است و بدون تردید باید به آن توجه شود.

جهانگیری گفت: زنان به عنوان بخش مهمی از جامعه هم در پیشرفت و هم در عرصه های مختلف سهمی مهم باید داشته باشند و باید این بحث را که 30 درصد مدیریت کشور در اختیار زنان قرار بگیرد عملیاتی کنیم زیرا هم اکنون 47 درصد از دانشجویان کشور را دختر و بیش از 27 درصد از اعضای هیأت علمی دانشگاه ها را استادان خانم تشکیل می دهند و امروزه شاهد هستیم که زنان در رقابت ها توانستند جایگاه خود را به دست آورند. 
 
دومین جشنواره ملی زن و علم جایزه دکتر مریم میرزاخانی با همکاری توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و سایر نهادهای ذیربط و با هدف تعیین استعدادهای درخشان بانوان کشور و حمایت از بانوان برگزیده برگزار شد.
 
در این جشنواره  بانوان داوطلب در سه رده سنی زیر 40 سال، 40 تا 65 سال و بالای 65 سال با ارسال آثار خود به دبیرخانه شرکت کردند.
 

برچسب ها: جشنواره ملی ، زن ، علم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°