جنگ رسانه ای عربستان و امارات به زبان تركي
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:38 - يکشنبه 26 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۸۹۴۰۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
عربستان سعودي و امارات براي نخستين بار وارد جنگ رسانه اي به زبان تركي عليه رجب طيب اردوغان رئيس جمهور اين كشور شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه القدس العربي چاپ لندن در پايگاه اينترنتي خود نوشت: براي نخستين بار راهبرد رسانه اي عربستان سعودي و امارات عليه رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه، مخاطب قرار دادن ملت اين كشور به جاي مردم عرب با استفاده از طرح هاي رسانه اي گسترده به زبان تركي و اتخاذ سياست هاي كاملا مخالف است.
از سال ها پيش، تريبون هاي متنوع و گسترده رسانه اي عربستان سعودي و امارات يا تريبون هايي كه تحت حمايت مالي اين كشورها هستند، در چارچوب راهبرد بزرگ رسانه اي، عليه رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه و همچنين حزب حاكم اين كشور در همه زمينه ها بويژه بخش هاي سياسي، امنيتي و اقتصادي فعاليت مي كنند.
اما در يك تحول قابل توجه، عربستان سعودي و امارات از چند سال پيش و در چارچوب يك برنامه هماهنگ، نفوذ به رسانه هاي ترك زبان با هدف تاثير گذاري مستقيم بر مردم تركيه را آغاز كردند كه بر خلاف راهبرد سابق است كه حمله به جايگاه تركيه و جايگاه رجب طيب اردوغان در جهان عرب از طريق رسانه هاي عرب زبان را شامل مي شد.
اين تلاش ها به طور عمده، از سال 2017 يعني زماني كه وليد الخريجي سفير عربستان در تركيه از تمايل آنكارا در بهبود و تقويت روابط با رياض بهره برداري كرد آغاز شد و تلاش هاي وسيعي براي ارتباط با خبرنگاران و رسانه هاي تركيه از طريق برگزاري همايش هاي دوره اي، امتيازات و هدايا صورت گرفت تا اين رسانه ها براي بهبود وجهه عربستان و ناديده گرفتن اخبار منفي در مقابل انتشار مقادير وسيعي از اخبار مثبت درباره اين كشور تشويق شوند و اين مساله براي مدتي در بسياري از رسانه هاي تركيه صورت مي گرفت.
اما بخش زيادي از اين تلاش ها، پس از ترور جمال خاشقجي روزنامه نگار عربستاني (منتقد آل سعود) در كنسولگري اين كشور در استانبول در اواخر سال گذشته و وخامت روابط دو كشور متوقف شد يا به شدت كاهش يافت در عين حال تلاش هاي عربستان و امارات براي حمايت مالي از رسانه هاي معارض در تركيه بويژه رسانه هاي كرد زبان افزايش يافت به طوريكه برخي رسانه هاي تركيه از حمايت هاي مالي برخي كشورهاي حاشيه خليج (فارس) به برخي رسانه هاي معارض و ديگر رسانه هاي كرد زبان كه به مخالفت با حزب حاكم مشهورند سخن گفتند. همچنين حمايت هايي از برخي پايگاه هاي خبري و مراكز پژوهشي براي دستيابي به برخي اطلاعات يا سهيم شدن در توجيه افكار عمومي تركيه صورت گرفت.
در تحول ديگري، روزنامه الشرق الاوسط چاپ عربستان با راه اندازي نسخه تركي خود، پخش اخبار و گزارش ها به زبان تركي را آغاز كرد و اين پايگاه خبري مايل است مقالات نويسندگان سعودي و اماراتي به زبان تركي عليه اردوغان را ترجمه كند.
اين درحاليست كه نسخه تركي روزنامه اينديپندنت انگليس نيز پس از دستيابي «گروه تحقيقات و بازاريابي عربستان» به حق انتشار اين روزنامه به زبان هاي تركي، اردو و فارسي علاوه بر عربي صورت گرفت و پس از گذشت چند ماه از راه اندازي نسخه عربي اينديپندنت، نسخه تركي آن راه اندازي شد.
به گزارش القدس العربي، نسخه تركي ايندپندنت در استانبول از طرف دهها خبرنگاري اداره مي شود كه به دشمني با اردوغان معروف هستند و اين مساله به طور آشكار در سياست اين روزنامه مشخص است.
افزون بر اين، رسانه هاي تركيه بارها امارات و عربستان را به حمايت مالي از رسانه هاي معارض بويژه رسانه هاي وابسته به فتح الله گولن مسوول كودتاي نافرجام تركيه در سال 2017 متهم كرده اند.
به گفته برخي منابع ترك زبان، امارات به طور كلي اداره و حمايت مالي از دو گروه رسانه اي «زمان» و «احوال» وابسته به گولن را بر عهده دارد و اين دو رسانه مالكيت برخي پايگاه هاي خبري به زبان هاي عربي، تركي و انگليسي را بر عهده دارند كه سياست رسانه اي مخالف اردوغان در خارج از اين كشور را اتخاذ كرده اند.
امارات همچنين در سال هاي گذشته به مجموعه اي از «مراكز  پژوهشي» در تركيه به اين بهانه كه سوري هستند و درباره سوريه فعاليت دارند كمك مي كند اما اين مراكز سياستي در تعارض با سياست هاي تركيه درباره سوريه دارند و  پژوهش هاي ضد تركيه انجام مي دهند.
شايان ذكر است سازمان هاي اطلاعاتي تركيه چند روز پيش، از بازداشت دو نفر به اتهام ارتباط با سازمان هاي اطلاعاتي امارات پس از تحت نظر گرفتن اين افراد به مدت شش ماه خبر دادند. به گفته برخي منابع تركيه اي، تحقيقاتي از اين افراد درباره ميزان ارتباط آنها با جنايت قتل خاشقجي صورت مي گيرد و آنها اعتراف كرده اند كه براي تشكيل يك شبكه جاسوسي به نفع امارات تلاش مي كردند. در نتيجه برخي تريبون هاي رسانه اي عربستان و امارات با بهره برداري از اين حادثه، فعاليت هاي رسانه اي گسترده عليه تركيه به راه انداخته و اين كشور را متهم كردند كه به بازداشت جهانگرداني از كشورهاي حوزه خليج (فارس) مي پردازد و از شهروندان برخي كشورهاي حوزه خليج (فارس) خواستند از سفر به تركيه خودداري كرده و كالاهاي اين كشور را تحريم كنند هر چند به گفته برخي رسانه هاي ترك زبان، بازداشت شدگان مذكور، فلسطيني هستند.
برچسب ها: جنگ ، رسانه ، عربستان ، امارات ، ترکیه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۹°