رویای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، محقق نخواهد شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:38 - دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۸۹۸۲۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
در واکنش به تهدیدات امریکا؛
وزیر نفت تاکید کرد: رویای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تحقق نخواهد یافت و با تمام توان سیاست تحریمی آمریکا را با شکست روبه رو می کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، بیژن زنگنه در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک با اشاره به وضعیت فعلی بازار نفت عنوان کرد: در جنگ تجاوزگرانه فعلی آمریکا علیه ایران، نفت نوک پیکان قرار دارد لذا باید کمک کنیم تا با سربلندی از این شرایط خطیر عبور کنیم.
 
این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با بیان اینکه عرضه و تقاضای نفت در بازار جهانی شکننده است، اظهار داشت: بیانیه‌های آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنها برای اطمینان دادن به بازار و جلوگیری از افزایش قیمت نفت بیش از هر چیز بیانگر نگرانی آنها از بی‌ثباتی بازار نفت است و در این اوضاع شکننده نمی‌توان اطمینان داشت که به اندازه نیاز بازار نفت تولید شود.
 
وزیر نفت افزود: اساساً برخی کشورهای منطقه ظرفیت مازاد خود را برای تحریک آمریکا و وارد کردن فشار به ایران و آرامش خیال مصرف‌کنندگان بیش از واقعیت و توان خود اعلام می‌کنند لذا ضمن اینکه اعلام می‌کنم خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نخواهد شد، تکرار می‌کنم که آمریکا و هم‌پیمانان آنها با سیاسی کردن نفت و استفاده از آن به عنوان یک سلاح، مرتکب اشتباهی خواهند شد که با توجه به وضعیت شکننده بازار دود آن به چشم خیلی‌ها خواهد رفت.
 
وی همچنین در پاسخ به سوال نماینده ایذه از وی درباره گازرسانی روستایی گفت: حداکثر جایگزین گاز با فرآورد‌ه‌های نفتی مایع صورت می‌گیرد و در حال حاضر۲۰ میلیون مترمکعب گاز فقط در بخش حمل و نقل به جای بنزین استفاده می‌شود.
 
زنگنه با بیان اینکه بخش گاز درخشان‌ترین عملکرد را در حوزه صنعت نفت در کشور داشته است، گفت: در سال 91 متوسط تولید گاز 620 میلیون مترمکعب بوده که در سال 97 به 750 میلیون مترمکعب یعنی 30 درصد افزایش رسیده است.
 
زنگنه در ادامه با بیان اینکه تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال 91، 241 میلیون مترمکعب بوده که در سال97 به532 میلیون مترمکعب رسیده، عنوان کرد: این میزان 2.2 برابر شده و از 39 درصد به 62 درصد رسیده است. همچنین پوشش گاز روستایی از 54 درصد در سال 92 به 79 درصد در سال 97 رسیده است.
 
وزیر نفت در ادامه با اشاره به اولویت‌های تخصیص گاز گفت: بازار ایران بخشی از بازار جهانی است و اگر گاز به صورت خام صادر شود همه شاکی می‌شوند که خام‌فروشی کرده‌ایم، اولین سیاستی که در کشور داریم این است که حداکثر جایگزین گاز با فرآورد‌ه‌های نفتی مایع صورت گیرد و در حال حاضر 20 میلیون مترمکعب گاز فقط در بخش حمل و نقل به جای بنزین استفاده می‌شود.
 
وی افزود: با گازرسانی روستایی توانستیم در بخش مهمی از نفت سفید و گازوئیل صرفه‌جویی کنیم که این‌ها می‌تواند بخشی از خوراک‌های پتروشیمی را شامل شود.
 
دومین سیاست درباره سوخت نیروگاه‌ها است به این شکل که دو واحد نیروگاه نکا از سوخت مازوت استفاده می‌کند که البته نماینده این شهر به حق اعتراض کرد که چرا از مازوت استفاده می‌شود که به زودی از گاز استفاده خواهد شد لذا با آلودگی محیط زیست نیز مقابله می‌کنیم.
 
این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: سومین اولویت تولید گاز به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها و فولاد است و ما نمی‌گذاریم هیچ صنعت بدون سوخت باقی بماند و سیاست چهارم نیز صادرات با خط لوله به کشورهای همسایه و صادرات LNG و CNG است.
 
زنگنه در ادامه با بیان اینکه در سبد انرژی ایران بیش از 70 درصد از گاز طبیعی استفاده می شود که در دنیا بی‌نظیر است، خاطر نشان کرد: ما بعد از آمریکا و روسیه سومین تولیدکننده گاز هستیم و بالاترین تولید گاز را در این سال‌ها داشته و از میادین مشترک نیز بیشترین برداشت را داشته‌ایم. همچنین محدودیتی برای نیروگاه‌ها ایجاد نکرده‌ایم.
 
وزیر نفت ادامه داد: زمستان امسال هیچ مشکلی در تولید گاز نداشتیم که به خاطر مدیریت ما بوده، همچنین در زمان سیل هیچ منطقه‌ای دچار مشکل نشد و اگر موضوعی هم بود طی چند ساعت حل شد. همچنین موضوعی درباره رفیق‌بازی در گازرسانی مطرح شد که این امر صورت نمی‌گیرد اگر هم باشد با همه نمایندگان رفیق بازی شده است و فقط به جز استان‌های کرمان، کرمانشاه و خراسان جنوبی که از برنامه عقب هستیم، در بقیه استان‌ها تا حدود 80درصد افزایش گازرسانی داشته‌ایم.
 
وی درباره قرارداد صادرات گاز عنوان کرد: یک قرارداد با ترکیه داریم، دو قرارداد با کشور عراق داریم که به میزان صادرات روزانه 60 میلیون مترمکعب است، یک قرارداد با ارمنستان و یک قرارداد نیز با آذربایجان داریم، همچنین یک قرارداد با پاکستان داریم که آنها به مفاد خود عمل نمی‌کنند و تخلف قراردادی دارند و روز گذشته نیز به عمران خان در این باره گفتیم و آنها اعلام کردند که تحت فشار سیاسی آمریکا، عربستان و امارات قرار دارند.
 
این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: قراردادی با عمان داریم که جدی است و به هم نخورده است فقط زمان تحریم‌ها باید خطی بکشیم که عمق این خط در مناطقی بالای هزار متر است و آن را دو شرکت در دنیا می‌تواند اجرا کند که باید این موضوعات را حل کنیم.
 
همچنین درباره قرارداد با ترکمنستان روزی که در منطقه با این کشور با مشکل روبرو شدیم، می‌خواست به ما فشار غیرعادی بیاورد و من زیر بار نرفتم و ایستادگی کردم و با پذیرش ریسک آن باعث سربلندی کشور شدم و هم گاز تأمین شد و هم زیر بار فشار افزایش 9 برابری قیمت گاز نرفتیم لذا آنها باید به قراردادها احترام بگذارند.
 
زنگنه همچنین درباره کرسنت اظهار داشت: این پرونده در مرحله داوری است و تاکنون چند بار آن را خارج کرده‌اند تا حکم صادر نشود.
 
وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه گازرسانی روستایی افتخاری برای دولت و مجلس است، ابراز داشت: 17 هزار میلیارد تومان خرج کردیم که از خزانه هم نبود بلکه از محل صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی بود و اشتغال زیادی ایجاد شد، درباره منطقه ایذه و باغملک نیز پیگیری کردیم که 88 درصد روستاهای باغملک و 62 درصد روستاهای ایذه از نعمت گاز برخوردارند که میزان آن را افزایش خواهیم داد.
 
بیژن زنگنه که برای پاسخ به سؤال ملی نمایندگان در صحن حاضر شده بود در بخشی از سخنانش با اشاره به تهدید‌های امریکا در فشار به کشور‌ها درباره خرید نفت ایران افزود: بیانیه امریکایی‌ها و هم پیمانانشان مبنی بر اینکه می‌توانند برای نفت ایران جایگزینی پیدا و خلأ آن را پر کنند هم نشان از شکنندگی چنین تهدید‌هایی دارد.
 
وی تأکید کرد: آن‌هایی که درباره نفت ایران بیانیه‌هایی صادر و برخی هم با آن‌ها همراهی می‌کنند بدانند دود چنین اقداماتی به چشم خیلی‌ها خواهد رفت به ویژه اینکه بازار نفت بسیار شکننده و غیرقابل پیش بینی است.
 
نمایندگان از پاسخ وزیر نفت قانع شدند
نمایندگان مجلس پس از استماع سخنان وزیر نفت در پاسخ به سوال نماینده مردم ایذه و باغملک از این توضیحات قانع شدند.
 
هدایت الله خادمی در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در جریان سوال خود از بیژن زنگنه درباره علت اینکه چرا سیاست‌های گاز کشور چه در بخش خدمات گازرسانی به روستا‌ها و بخش‌های مختلف کشور و چه در گرفتن سهم بازار گاز دنیا غیرعادلانه و ضد منافع ملی بوده است، پس از استماع توضیحات وزیر قانع نشد و سوال به رأی گذاشته شد و با ۱۱۲ رأی موافق، ۵۴ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در جلسه قانع شدند.
 
اسد الله قره خانی آلوستانی در توضیح روند بررسی سوال هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس از وزیر نفت، بیان کرد: در اجرای ماده ۲۰۷ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سوال فوق در جلسه رسمی ۱۰ مهرماه ۹۷ کمیسیون با حضور ۲۰ نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سوال کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سوال کننده از پاسخ‌های ارائه شده وزیر کمیسیون قلمرو سوال را ملی تشخیص داده و مستند به بند ۳ ماده ۲۰۷ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش سوال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌شود.
 
وی در ابتدای اظهارات خود به اقدام اخیر دولت آمریکا واکنش نشان داد و گفت: تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر اعمال محدودیت بیشتر بر فروش نفتی ایران نشانه استیصال و عدم موفقیت نقشه‌های اعمال شده قبلی است این حرکت نابخردانه که نتیجه‌ای جز افزایش قیمت نفت نخواهد داشت با تدابیر دولت و مجلس نقش بر آب خواهد شد.
 
اعلام وصول سوال ملی نماینده زابل از وزیر صنعت
عضو هیأت رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی هیئت رئیسه مجلس را قرائت کرد.
 
علیرضا رحیمی در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی، یک فقره از سوال‌های اعلام وصول شده برای بررسی در صحن را بدین شرح قرائت کرد:
سوال حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند از وزیر صنعت، معدن و تجارت با موضوع اقدامات وزارت در ارتباط با ایجاد و حمایت از بنگاه‌های اشتغال زایی کوچک و بزرگ.
 
نمایندگان در جلسه نوبت صبح مواد باقی مانده طرح اصلاح قانون انتخابات و همچنین طرح مقابله با اقدامات آمریکا علیه سپاه را به تصویب رساندند.
 
قرار است پیشنهادات الحاقی به طرح مقابله با اقدامات آمریکا علیه سپاه نیز مورد بررسی قرار گیرد.
 
نمایندگان همچنین سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر نفت و گزارش کمیسیون اقتصادی درباره تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و همچنین نحوه خرید، تشکیل و جذب نیرو در بانک شهر را نیز در دستور کار دارند.
برچسب ها: زنگنه ، صادرات نفت ، تحریم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°