لشکر "ملخ مهاجم" زمین گیر شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:13 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۸۹۸۴۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: با تلاش به موقع، از بحران هجوم ملخ های آفریقایی تاکنون هیچگونه خسارت چشم گیری گزارش نشده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  محمدرضا درگاهی در گفتگو با 18:30 کانون اصلی "ملخ ها"ی مهاجم به ایران را شمال آفریقا اعلام کرد و گفت: این ملخ های از شمال افریقا و جنوب عربستان به سمت کشورما هجوم آورده اند.
 
او افزود: ملخ ها در هر منطقه ای باعث از بین رفتن بافت گیاهی آن منطقه می شوند.
 
درگاهی افزود: از 9 بهمن پارسال حمله ملخ ها از سمت شبه جزیره عربستان شروع و به بندر نخیلو در استان هرمزگان و حوالی پارسیان وارد شد. دسته های 50 هزارتایی این ملخ ها پیش از اسفند 97 رصد شده است.
 
درگاهی افزود: در گذشته کشورهایی که در مسیر هجوم این ملخ ها قرار داشتند با آنها مبارزه و آفت کشی می کردند در نتیجه دستجات کوچکتری به کشور ما می رسیدند.
 
درگاهی به تغییر حالت بحرانی زرد به نارنجی در کشور اشاره کرد و افزود: تاکنون بیش از 95 درصد از دستجات 50 میلیونی این ملخ ها ریزش داشته است.
لشکر  
رئیس سازمان حفظ نباتات از اقدامات اولیه مقابله با ملخ های آفریقایی گفت و افزود: با تشکیل ستاد مدیریت مبارزه با ملخ با کمک ستاد مدیریت بحران در 6 استان جنوبی کشور همه امکانات لجستیکی و مالی در مبارزه با این آفت کشاورزی اقدام شد.
 
او افزود: استان‌های درگیر در این زمینه خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جیرفت در بخش جنوبی کرمان، دشت جازموریان و منطق مشترک بین استان کرمان و سیستان و بلوچستان، مناطق کنرک و زرآباد هستند که حدود 22 درصد مزارع کشاورزی را در بر می گیرد.
 
 رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: مبارزه با هجوم ملخ ها به موقع بود چون این ملخ های آفریقایی یک روزه یک هزار کیلومتر پرواز می کند و بلافاصله با رسیده به منطقه مناسب تخم ریزی می کنند.
 
 محمدرضا درگاهی با بیان اینکه روز گذشته دو ریزش در جاسک صورت گرفته است، گفت: مبارزه و سمپاشی با آفت ملخ به کمک "جی پی اس" صورت گرفته است.
 
او با اشاره به سه مرحله تخم ریزی در فاصله 20 روزه گفت: سمپاشی باید به موقع و زمانی صورت گیرد که ملخ بالغ توان تخم ریزی را نداشته باشد.
 
وی در رابطه با امحای تخم ملخ‌های پرنده گفت: به هرحال بخشی از این ملخ‌ها تخم‌ریزی خواهند کرد بنابراین هدف بعدی ما مبارزه با پوره(ملخ تازه متولد شده) است که ممکن تا مدتی طول بکشد.
 
محمدرضا درگاهی افزود: تاکنون هیچگونه گزارش چشمگیری از تخریب مزارع و پوشش گیاهی گزارش نشده است.
 
 درگاهی به استفاده آفریقایی ها از ملخ در سبد غذایی خود گفت و افزود: ملخ هایی که آغشته به سم هستند قابل استفاده نیستند نه برای انستان و نه برای احشام.
 
او افزود: هیچ کشوری با هجوم ملخ ها بعنوان یک آفت بسیار خطر ناک پوشش گیاهی مدارا نمی کند.
 
 رئیس سازمان حفظ نباتات از کوتاهی برخی کشورهای در مسیر این ملخ ها گفت و افزود: هفته آینده کارشناسان فائو (سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد) به کشور ما می آیند تا علت هجوم ملخ ها به استان های جنوبی کشور را بررسی کنند.
 
درگاهی تاکید کرد امسال ملخ ها بصورت گسترده در دستجات بزرگ و وسیع  به کشورما هجوم آورنده اند.
 
او از کشاورزان خواست در صورت مشاهده وضعیت غیر عادی حضور ملخ ها در منطقه خود به گروهای ذی ربط و جهاد کشاورزی اطلاع دهند.
 
 
برچسب ها: ملخ
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°