واریز قسط سوم دارایی‌های بلوکه شده-وام 100 میلیونی بانک ها- شورای پول نظر بدهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:23 - چهارشنبه 02 مهر 1399
کد خبر : ۶۸۹۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۱
سیف در جمع خبرنگاران توضیح داد؛
رئیس کل بانک مرکزی گفت: «خبر واریز قسط سوم دارایی‌های بلوکه شده را احتمالا امروز یا فردا اعلام می‌کنیم. همچنین قیمت ارز احتمالا کاهش خواهد داشت.» «هر گونه اعلام نظر درباره افزایش 35 میلیونی واحد مسکن، به شورای پول و اعتبار مربوط است.»
واریز قسط سوم دارایی‌های بلوکه شده/وام 100 میلیونی بانک ها/ شورای پول نظر بدهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، در حاشیه جلسه امروز، چهارشنبه، 23 مهر 1393، هیئت دولت در جمع خبرنگاران، گفت: 25 درصد تسهیلات بانکی می‌تواند در بخش مسکن صرف شود.

وی با ابراز امیدواری از نبودن موسسه های غیرمجاز تا پایان سال 93، گفت: اگر می‌خواهیم زیر ساخت‌های بانکی بروز باشد، هزینه را باید استفاده کننده پرداخت کند.

سیف تصریح کرد: رشد نقدینگی در مقایسه با پارسال، بسیار کاهش نداشته و ما همان رشد نقدینگی گذشته را در جهت خروج از رکود هدایت کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه بازار ارز کاملا از آرامش برخوردار است و مقداری هم قیمت‌ها به خاطر تحولات پیش‌ رو کاهش خواهد داشت، گفت: خبر واریز قسط سوم دارایی‌های بلوکه شده را احتمالا امروز یا فردا اعلام می‌کنیم و قسط چهارم هم واریز می شود.

برخی با تشکیک در آمار کاهش نرخ بی کاری، در پی مقاصد خاصی هستند

رئیس کل بانک مرکزی، درباره مؤسسه های مالی و پولی غیرمجاز گفت: جهت گیری مهم ما سامان دهی بازار غیرمتشکل پولی است و از نیروی انتظامی و مراجع ذیربط درخواست می کنیم با این مؤسسه های غیرمجاز مقابله کنند و به مردم توصیه کرد در این گونه مؤسسه ها سرمایه گذاری نکنند.


وی همچنین درباره رابطه کنترل نقدینگی و ارتباط آن با کاهش نرخ تورم گفت: در پی هدایت نقدینگی به جای درست بوده ایم، یعنی به جایی که زمینه ساز خروج از رکود شود؛ با این سیاست توانسته ایم شاهد کاهش نرخ تورم، خروج از رکود و افزایش رشد اقتصادی باشیم.


سیف درباره تشکیک در آمارهایی همچون کاهش نرخ بیکاری تأکید کرد: برخی با تشکیک در پی مقاصد خاصی هستند اما این آمار پس از بررسی دقیق تر اعلام می شود و بانک مرکزی با اطمینان این آمارها را اعلام می کند.


رئیس کل بانک مرکزی گفت: نرخ ارز نیز وضع باثباتی دارد و در یک ماه گذشته، قیمت میانگین ارز در بازار 7/5 درصد کاهش داشته و همچنین دایره قیمت نوسان ارز 57 و نیم درصد کاهش داشته و این به معنای آرامش در بازار ارز است.


وی افزود: نرخ سود بانکی هم متناسب با نرخ تورم خواهد شد و بانک مرکزی به آن جهت خواهد داد.


رئیس کل بانک مرکزی گفت: شرایط اقتصادی نرخ سود بانکی را معین می کند و با ارائه گزارش در شورای پول و اعتبار به نرخ سود بانکی جهت می دهیم.


وی درباره نامه مشترک خود و وزیر راه و شهرسازی به رئیس جمهور توضیح داد در آن نامه تقاضای حمایت از مسکن قشرهای کم درآمد، کاهش سود تسهیلات و دادن یارانه به این بخش را داشتیم.


سیف درباره سیاست های پولی دو جانبه با دیگر کشورها گفت: چنین ارتباطات و سیاست های پولی از گذشته بسیار دور با کشورهای دیگر وجود داشته است، اما این سیاست ها در فضای خاص مانند داشتن تراز تجاری مناسب با کشور مورد نظر در تجارت شکل بگیرد.


وی افزود: این سیاست در قالب پیمان منطقه ای ACU (پیمان منطقه ای جنوب غربی آسیا) میان 9 کشور در خصوص تسویه های چند جانبه برقرار است.


رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: ما با هر کشوری که تراز تجاری مناسبی داشته باشیم می توانیم حساب مشترک پولی تأسیس کنیم و این چیز جدیدی نیست.


سیف درباره لغو تحریم بانک مرکزی و رأی صادر شده اخیر در این باره گفت: این رأی به مرحله فرجام خواهی رفته است و فعلاً تأثیر خاصی از این منظر را شاهد نیستیم و پیگیری های حقوقی در این زمینه ادامه دارد.


رئیس کل بانک مرکزی به پرداخت وام های صد میلیون تومانی به کارکنان نظام بانکی هم اشاره کرد و گفت: این رویه از گذشته وجود داشته است و قابل تعمیم به عموم جامعه نیست.


وی درباره افزایش 35 میلیونی وام مسکن گفت: هر گونه اعلام نظر در این باره، به شورای پول و اعتبار مربوط است.


سیف همچنین درباره معوقات بانکی گفت: آنچه بابت دیرکرد معوقات بانکی دریافت می شود، در قالب وجه التزام است و چیزی به عنوان جریمه تاخیر بانکی دریافت نمی شود و اگر این وجه التزام نبود، مطالبات معوق غیرمعوق سر به فلک می گذاشت.


وی گفت: تنها تفاوتی که ایجاد شده، نرخ این وجه التزام از 14 درصد به 6 درصد کاهش یافته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۹°