افتتاح و آغاز ساخت دو سد در گیلان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:38 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۰۳۰۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
گشایش سد لاستیکی باغبانان در فومن و ساخت سد مخزنی لاسَک در شفت با حضور وزیر نیرو آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  رضا اردکانیان در آئین افتتاح سد لاستیکی باغبانان شهرستان فومن استان گیلان متوسط بارندگی بلندمدت کشور را ۲۱۰ میلیمتر دانست و افزود: سال آبی گذشته این رقم به ۱۲۰ میلیمتر رسیده بود، ولی بارندگی‌های بسیار مناسب ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون موجب شده است که این رقم هم اکنون از مرز ۳۱۵ میلیمتر نیز عبور کند.

وی با اشاره به افزایش ۱۷۵ درصدی بارندگی‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: تنها بارش‌های فروردین‌ماه امسال با افزایش چهار برابری نسبت به سال گذشته به ۹۰ میلیمتر رسیده است. بارندگی‌های این چنینی نعمتی است که باید با استفاده از علم و تجربه و درک و فهم پدید‌های طبیعی دنیا از جمله سیلاب بتوانیم خسارات ناشی از آن را به حداقل برسانیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: در اروپای سبز وقوع سیل تنها خسارت است، اما در اقلیم خشک و نیمه خشکی مانند ایران که ممکن سالیان متمادی درگیر خشکسالی باشد طبیعتا بروز سیلاب نعمت است بنابراین بایستی آمادگی داشته باشیم تا سهم برکات این نعمت را افزایش داده و خسارات آن را کاهش دهیم.

اردکانیان با اشاره به ظرفیت‌های استان گیلان برای تامین امنیت غذایی کشور، ادامه داد: با توجه به نقش و سهمی که استان گیلان در امنیت غذایی دارد طبیعتا این منطقه نیازمند توجه و سرمایه‌گذاری بیشتری در موضوع مدیریت منابع است.

وی افزود: در این استان حدود یک هزار میلیمتر بارندگی سالانه در شرایط مناسب رخ می‌دهد که همین امر موجب شکل‌گیری پنج میلیارد مترمکعب آب شیرین سطحی در استان می‌شود.

وزیر نیرو تاکید کرد: در حال حاضر مصرف کل استان حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است، ولی به دلیل اینکه بخش اعظم پتانسیل پنج میلیارد مترمکعبی آب‌های سطحی استان از دسترس خارج می‌شود ناچار هستیم دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب سایر استان‌ها را برای تامین نیاز‌های مصرفی این منطقه وارد گیلان کنیم؛ بنابراین جای کار زیادی برای استحصال منابع آبی استان و بهره‌برداری از آن‌ها وجود دارد.

اردکانیان اضافه کرد: کشور ما در اقلیم خشک و نیمه خشکی قرار گرفته که منابع آبی آن محدود است و از توزیع زمانی و مکانی متوازن بارندگی‌ها نیز برخوردار نیست، بنابراین برای حفظ امنیت غذایی خود بایستی بتوانیم از ظرفیت بارندگی‌های مناسب مناطقی همچون گیلان حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم.
 
 
برچسب ها: وزیر نیرو ، گیلان ، سد ، گشایش
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°