به سمت چابکسازی نمایشگاه پیش می رویم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:39 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۰۳۱۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران اعلام کرد: نمایشگاه کتاب تهران، در طول سال های برگزاری بزرگ و فربه شده است، در تغییراتی که امسال در ساختار نمایشگاه ایجاد کرده ایم تلاش شده به سمت چابکسازی نمایشگاه پیش برویم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
قادر آشنا در برنامه شهر فرنگ با اشاره به این مطلب افزود: البته بخشی از ساختار نمایشگاه را امسال اصلاح کردیم اما باز هم امکان چابک تر کردن آن وجود دارد.
او گفت: چاپ کتاب در کشورمان بر اساس آمایش دقیق انجام نمی شود و به نیاز بازار توجه کمی داریم.

مدیر موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران با اعلام اینکه سال گذشته برای نمایشگاه سی‌ویکم حدود 17 میلیارد تومان هزینه شد، تصریح کرد: با تصویب شورای سیاستگذاری امسال قرار است نمایشگاه کتاب تهران با 15 میلیارد تومان برگزار شود و اصل کار ما بر صرفه‌جویی است.
او گفت: البته تلاش شده که این صرفه‌جویی به اجرای برنامه‌ها لطمه‌ای نزند.
 
شهر فرنگ
 
قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به برخی نقدها درباره نحوه برگزاری نمایشگاه ادامه داد: تعریف نمایشگاه کتاب تهران این است که هم فروشگاه و هم نمایشگاه باشد که بضاعت نشر ایران را در 14 روز عرضه کند.
 
او با اشاره به برخی ضعف های نمایشگاه کتاب گفت: یکی از مهمترین ضعف ها اینست که بخش دانشگاهی تا آموزشی مسافت زیادی دارد  و همین سردرگمی مخاطب را نیز به دنبال دارد که این قابل تغییر و اصلاح است.
 
آشنا ادامه داد: از دیگر ضعف ها اینست که برخی موسسات خیریه و مرم نهاد هم در نمایشگاه شرکت دارند که این حضور فقط از برگزار کنندگان انرژی می گیرد، البته در نمایشگاه یک بخش سازمان ها و نهادها هم داریم که هنوز فلسفه وجودی انها در نمایشگاه مشخص نیست و ما هم از حضور آنها در نمایشگاه ممانعت کردیم اما متاسفانه هنوز هم شرکت دارند.

وی تصریح کرد: امیدواریم در نمایشگاه کتاب امسال در حوزه نشر، تصویرگری، ترجمه و تالیف بتوانیم گام های مهمی برداریم. با توجه به اشتراکات دو کشور ایران و چین در حوزه نشر کمی عقب هستیم و باید روابط را نزدیک تر و قوی تر کنیم.

قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران خاطرنشان کرد: نمایشگاه کتاب بستری را برای ناشران و آژانس های ادبی فراهم می کند که با یکدیگر گفتگو داشته باشند. آژانس های ادبی ما قبل از ورود هیئت چینی با آنها مذاکره کردند و در طول نمایشگاه نیز مذاکراتی بین ناشران ما و هیئت چینی وجود خواهد داشت و آمار دقیق در این زمینه را باید به پایان نمایشگاه موکول کنیم.

حسن محمودی منتقد ادبی و نویسنده، دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه نمایشگاه کتاب باید مجالی برای حضور نویسندگان و تعامل انها با مخاطبانشان باشد، تصریح کرد: باید بررسی شود که ایا این اتفاق عملا در نمایشگاه ما می افتد یا نه و این تعامل باید شامل مخاطبان، ناشران و ... هم باشد.

شهر فرنگ 
او افزود: در حال حاضر نمایشگاه کاب به یک فروشگاه تبدیل شده و فقط محل نمایش کتاب هاست و فضای تعامل نویسنده با مخاطب وجود ندارد و این از نقاط ضعف نمایشگاه کتاب تهران است.
 
محمودی ادامه داد: اکنون اهل قلم در نمایشگاه حضور کمی دارند؛ در ابتدا مبنای برگزاری نمایشگاه کتاب بر این بود که مخاطب به این محل  مراجعه کند و نویسنده مورد علاقه خود را ببیند اما امروز این کارکرد نمایشگاه خیلی کمرنگ شده است.
این نویسنده کتاب پیشنهاد کرد: بهتر است برای حضور هر چه باشکوه تر خانواده ها، نمایشگاه کتاب به صورت کارناوال برگزار و به یک جشن بزرگ ملی کتاب مبدل شود.
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°