ایجاد زنجیره تولید و عرضه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:25 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۰۵۲۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
وزیر کشاورزی گفت: ایجاد زنجیره تولید و عرضه برای کشاورزان و عشایر ضروری است، زیرا آنان از دسترنج خود کمترین بهره را می‌برند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجتی در همایش مسئولان و عشایران سراسر کشور افزود: بهره تولید، پیش از آنچه که نصیب جامعه عشایر شود به دست واسطه‌ها می­ رسد و ما می‌توانیم این بهره را به سمت جامعه عشایر سوق دهیم.
 
وی گفت: تنها راه بهره وری حداکثری عشایر از دست رنج خود، ایجاد زنجیره تولید عرضه است به این معنا که تولیدات عشایر با کمترین فاصله و بدون واسطه به دست مصرف کننده نهایی برسد.
 
حجتی افزود: باید تلاش شود تا نیاز‌های عشایر با حداقل قیمت‌ها تامین شود و در­ همه این موضوعات نقش اتحادیه ها، تعاونی‌ها و صندوق‌های توسعه و سرمایه گذاری بسیار مهم است.
 
وزیر جهادکشاورزی گفت: توانمندسازی عشایر باید در دستورکار باشد و مهمترین راه این مهم آموزش است، عشایر باید مشکلات و حقوق خود را از طریق آموزش بشناسد و اتحادیه‌ها و تعاونی ها­ باید بتوانند نیاز‌های عشایر را­ تعریف و با ایجاد واحد‌های لازم این نیاز‌ها را برطرف کنند.
 
وی افزود: همه امکانات باید در اختیار جامعه عشایری قرار گیرد تا محصولات این جامعه توسط خودشان به دست مصرف کننده برسد که هم قیمت برای مصرف مناسب باشد و هم زنجیره ارزش شکل گیرد.
 
حجتی گفت: بخشی از این زنجیره ارزش، صنایع دستی است که در کنار تولید گوشت و لبنیات باید بیشتر مورد توجه قرار­ گیرد و در تعاونی‌ها بخش‌هایی برای این موضوع ایجاد شود تا صنایع دستی عشایر، در کلانشهر‌ها و نمایشگاه‌ها به معرض نمایش درآیند و بدون واسطه به دست مصرف کننده نهایی برسد.
 
وزیر جهاد کشاورزی افزود: امروزه بوم­ گردی بسیار مورد توجه است و این صنعت عشایری می‌تواند ارزش افزوده و در آمد بسیاری ایجاد کند.
 
حجتی گفت: گیاهان دارویی هم امروزه موضوع روز دنیاست و اقبال جهانی به این موضوع در حال گسترش است، در کشور ما نیز ظرفیت بی همتایی در مراتع عشایری­ وجود دارد، ولی متاسفانه فعلاً​ در دوره خام فروشی گیاهان دارویی هستیم که با تقویت این حوزه به جای خام فروشی باید این محصولات فرآوری شده به فروش برسد.
 
 وی افزود: پرداختن به این موضوعات باعث ایجاد ثروت ملی می‌شود و درآمد پایدار عشایر را نیز به همراه دارد.
 
وزیر جهاد  گفت: بهداشت، آموزش و مسکن عشایر با هماهنگی سایر دستگاه‌ها باید تامین شود تا این قشر زحمت کش بدون دغدغه به تولید­ بپردازد.
 
حجتی با اشاره به بارندگی‌های اخیر افزود: سال آبی بی نظیری را پشت سر می‌گذاریم و این موضوع­ در کنار مشکلاتی که برای برخی از هموطنان ایجاد کرده شرایط خوبی را برای جامعه عشایر به ارمغان آورده­ است.
 
وی گفت: دولت مصوبات خوبی را برای عشایر داشته است که باید برای اجرای مصوبات نظارت شود و همه ظرفیت‌ها برای توسعه عشایری و تامین نیاز‌های آن‌ها به کار گرفته شود.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°