وزارتخانه هایی که کوتاهی کرده اند باید پاسخگو باشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:37 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۰۷۶۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۶
رئیس کمیسیون عمران مجلس: همه دستگاه ها در امداد رسانی سیل اخیر تلاش کردند و با همت همه باید به فکر بازسازی و کمک به مردم باشیم اما نتیجه تحقیقات ما نشان می دهد چندین دستگاه از جمله وزارتخانه های نیرو، راه و شهرسازی و کشور و شورای عالی شهرسازی از جمله دستگاه هایی هستند که باید پاسخگو باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس در ارتباط تلفنی درباره لایروبی رودخانه ها گفت: آسیب شناسی سیل اخیر در کمیسیون عمران درحال انجام و پیگیری است تا عملکرد دستگاه های مختلف مشخص شود.
 
او افزود: در بازدید میدانی از مناطق درگیر سیل کمیسیون ویژه تشکیل شده است و گزارش استان های مختلف درگیر سیل جداگانه رسیدگی می شود.
 
عملکرد وزارتخانه ها در آسیب شناسی سیل اخیر 
رضایی گفت: برخی وزارتخانه‌های دولت تخلفات زیادی در ماجرای سیل داشتند و با وجود آنکه وزارت نیرو اختیارات زیادی در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز داشته اما با متجاوزان حریم رودخانه‌ها برخورد جدی نکرده است.

وی تصریح کرد: وزارت نیرو می گوید؛ دستگاه قضائی به مکاتبه‌های این وزارتخانه در مورد رفع تصرف از حریم رودخانه‌ها پاسخ نداده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس، برخلاف اعلام وزارت نیرو در خصوص غیر قابل پیش بینی بودن سیل گفت: این وزارتخانه دارای سامانه پیش بینی سیلاب است و یک هفته قبل از بروز سیل و با استفاده از داده‌های هواشناسی قادر به پیش بینی سیل بوده است.
 
 رضایی گفت: نتایج اولیه حاکی از این است که ظرفیت عبوری رودخانه‌ها در زمان طراحی سدها با امروز متفاوت است اما وزارت نیرو دستورالعمل‌های بهره برداری و نگهداری سدها (منحنی های فرمان) را متناسب با این موضوع بازنگری نکرده است.
 
 او با بیان اینکه مسیر رودخانه‌ها مورد تصرف قرار گرفته است و از سوی دیگر، سطح رودخانه‌ها، لایروبی نشده است، حفاظت از رودخانه‌ها وظیفه وزارت نیرو دانست.
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع تصویب طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها و کمیته موضوع ماده 26 برنامه ششم به عنوان مرجع تصویب محدوده روستاها مسئولیت اساسی داشته و شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بنیاد مسکن در خصوص ایمن سازی در حاشیه رودها باید پاسخگو باشند.
 
رضایی افزود: با توجه به اینکه در بسیاری از شهرها، رودخانه‌ها تغییر کاربری پیدا کرده‌اند، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و بنیاد مسکن در خصوص ایمن سازی در حاشیه رودها باید پاسخگو باشند.
 
وی گفت:  همچنین طبق بررسی‌ها، به نظر می‌رسد یکپارچگی مدیریتی در مدیریت بحران کشور وجود ندارد بنابراین باید تاب‌آوری پروژه‌های عمرانی در مقابل بحران‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
 
رضایی گفت: تاکید می شود که دستگاه ها به وظایف قانونی خود اشراف داشته باشند و از تکرار اینگونه حوادث تاحد امکان جلوگیری شود که بر اساس قانون از تجارت تلخ دیگر جلوگیری شود.
 
مجید عبدالهی رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی با حضور در تیتر امشب شبکه خبر با تشکر از دستگاه های امداد گفت: ما از مرحله مقابله عبور کرده ایم و به بازسازی رسیده ایم.
 
عملکرد وزارتخانه ها در آسیب شناسی سیل اخیر 
عبدالهی گفت: یک سری عوامل مثل میزان و شدت بارندگی در وقوع سیل به عنوان عوامل طبیعی در سیل موثر هستند اما عوامل انسانی موجب تشدید اثرات بارندگی در منطقه درگیر سیل می شود.
 
او افزود: میزان بارندگی در حوزه های آبریز بالادست موجب می شود رسوبات به پایین دست رودخانه ها بیاید و در رودخانه جایگزین شود بنابراین لایروبی یکی از عواملی است که می تواند در میزان اثرات مخرب سیلاب ها تاثیرگذار باشد.
 
رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی گفت: در کشور 146 هزار کیلومتر آبراهه فصلی و دائمی داریم که حدود 65 حوزه فصلی هستند و مابقی دائمی هستند.
 
عبدالهی با بیان اینکه میزان حجم آبی که از شهرها عبور می کند برای ما مهم است، افزود: اولویت اول برنامه های کاهش آسیب پذیری از نظرلایروبی به میزان عبور و مسیر عبوری رودخانه ها از میان شهرها برمی گردد بنابراین وقتی لایروبی انجام می شود میزان حجم آب ها مدیریت می شود. 
 
وی گفت: در حوزه رودخانه خشک شیراز حداکثر عبور سیلاب باتوجه به لایروبی شدن مسیل ها 80 متر مکعب در ثانیه است که اگر لایروبی انجام نشود حجم خسارت ها متفاوت خواهد بود.
 
عبدالهی گفت: برای یک کیلومتر لایروبی حداقل باید یک میلیارد تومان هزینه شود که لایروبی به عنوان یک عامل در میزان خسارت ها می تواند از هزینه ها کم کند. 
 
او گفت: لایروبی باید سالانه انجام شود اما میزان حجم لایروبی ها در کشور بسیار کمتر از حجم مورد نیاز است.
 
او با تاکید بر اقدامات قبل و بعد از وقوع سیل گفت: در قانون توزیع عادلانه آب، مدیریت تعیین حریم و بستر که مبنای بسیاری از فعالیت های عمرانی است و برخورد با تخلفات برعهده وزارت نیروست. 
 
 عملکرد وزارتخانه ها در آسیب شناسی سیل اخیر
میرمحمد غراوی سرپرست استانداری گلستان در ارتباط تصویری گفت: مقدار بودجه اختصاص یافته برای عملیات لایروبی مسیل ها کافی نیست و برخی از رودخانه ها سال هاست که لایروبی نشده است.

او بودجه سال گذشته برای لایه روبی گرگان رود و بقیه مسیرها که وظیفه تخلیه سیلاب را دارند را 2 تا 3 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با این مقدار تنها می توان 10 کیلومتر را لایه روبی کرد.

وی از مصوبات استانی و تاکید برای لایه روبی گفت و افزود: بدلیل محقق نشدن درآمدهای دولت تنها مقدار 39 درصد از بودجه تخصیص داده شده را جذب کردیم.

سرپرست استانداری گلستان درباره ساخت و ساز واحد های مسکونی در مسیر و حریم رودخانه ها گفت: در محدوده بین شهرداری ها و دهیاری ها همه مسئول هستند.

وی افزود: در مسیر رودخانه زیارت دستور تخریب بنای ساخت و سازهای غیر مجاز داده شده است اما هنوز اجرایی نشده است.
 
 عملکرد وزارتخانه ها در آسیب شناسی سیل اخیر
استاندار لرستان در ارتباط تصویری از تاثیر نسبی لایه روبی رودخانه کشکان گفت و افزود: موضوع و عامل اصلی سیلاب های اخیر در حومه رودخانه کشکان تنها لایه روبی نیست.

سیدموسی خادمی گفت: لایه روبی، ایجاد دیواره های حفاظتی و رسوب برداری بدون شک تاثیر گذار است اما با حجم بالای سیل کارایی چندانی ندارد؛ رسوب گذاری در مسیر رودخانه ها ابتدا در دریاچه سدها ته نشین می شود.

استاندار لرستان به ساخت و سازهای غیر فنی اشاره کرد و آنها را در برابر سیل غیر مقام دانست.
 
 
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز با بیان اینکه رودخانه کارون نیز لایه روبی نشده است، علت آنرا نداشتن اعتبار قابل توجه و مناسب اعلام کرد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه فقط رودخانه بهمن شیر در سال های گذشته لایروبی شده است، گفت: سازمان آب و وزات نیرو منتظر اختصاص اعتبار قابل ملاحظه بودند.
 
شریعتی تاکید کرد: لایروبی مسیر رودخانه های کشور یک طرح ملی است و بر اساس نظر کارشناسان لایروبی رودخانه کارون با این حجم عظیم سیل و بارندگی چندان تاثیر گذار نیست.
 
او با تایید ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه هاگفت: مشخص نیست که حفظ حریم رودخانه ها وظیفه شهرداری ها است یا وزارت نیرو.

 
برچسب ها: سیل
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°