­ضرورت همکاری علمی جهان اسلام با هدف کاهش مناقشات سیاسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:05 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۶۹۰۸۲۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
همایش بین المللی ”آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی“ با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دانشگاه تهران آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جهان اسلام در 19 سال اخیر از نظر رشد علمی جهش خوبی داشته اما ناکافی بوده است.
علی لاریجانی در سخنانی در همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی با اشاره به جمعیت 25 درصدی مسلمانان در جهان تصریح کرد:  بر همین اساس اگر طبق آمارها ثبت اختراعات در جهان به نام مسلمانان 1 و 6 دهم درصد وانتشارات 6 درصد باشد نشان می دهد که از حد مطلوب فاصله زیادی داریم البته این میزان رشد هم عمدتاً مربوط به مالزی، ترکیه و ایران است.
 
­جهش رشد علمی جهان اسلام خوب اما ناکافی
 
وی خاطرنشان کرد:  البته در 19 سال اخیر رشد علمی و پیشرفت ها در جهان اسلام با جهش همراه بوده به گونه ای که تولید علم 8 و 6 دهم برابر، کشاورزی 6 برابر، علوم پزشکی 7 و 6 دهم برابر و علوم انسانی 10 برابر رشد داشته است.
لاریجانی در بخشی از سخنانش اشاره ای به جایگاه مرجعیت در جهان اسلام کرد و گفت: مرجعیت و علما نقش مؤثری در سده های اخیر داشته اند به ویژه این نقش گاهی اوقات در فتاوای مهم بروز و ظهور بیشتری داشته است.

وی همچنین بر ضرورت جریان شناسی در جهان اسلام تأکید کرد و افزود: باید جریان ها را هم از نظر فرهنگی و اجتماعی و هم از نظر سیاسی مورد بررسی و کاوش قرار داد تا بتوان آینده نگری کرد.
رئیس مجلس گفت:  البته در برخی نقاط جهان اسلام شاهد جریان های افراطی و تندی هستیم که با دسیسه های خارجی همراه هستند هرچند ممکن است سرکوب شوند اما زمینه های فکری آن هنوز وجود دارد و غیر از نگاه امنیتی باید از نظر فرهنگی نیز به آنها توجه شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توجه به مقوله آینده نگری در جهان اسلام تاکید کرد.

لاریجانی در همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق 1414 با اشاره به روش های پژوهشی در این زمینه گفت: مقوله آینده نگری ذهن را به مسایل بزرگ تر سوق می دهد و این غفلت از آینده خسران بزرگی است.
وی افزود: بی توجهی به آینده در خیلی از رهبران و مقامات کشورها وجود دارد که گاهی برای مسایل کوچک و برداشت های نزدیک، مسیر بزرگتری را از دست می دهند.

­رئیس مجلس گفت: توجه به آینده اسلام یک مرتبه حاصل نمی شود و گاهی گام های کوچک می تواند موثر باشد.
لاریجانی با اشاره به تحقیقاتی که در موسسه آینده پژوهی جهان اسلام صورت گرفته است به نمونه ای از این تحقیقات در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: باتوجه به نزاع ها و اختلافاتی که در جهان اسلام وجود دارد و همگرایی فرهنگی و منافع اقتصادی که در این زمینه مورد بحث قرار گرفته است موضوع گردشگری باید از چند جهت مورد بررسی قرار گیرد.

وی به موضوع تحقیقات دیگر این موسسه در زمینه دیوان داوری اسلامی اشاره کرد و گفت: باتوجه به مجموعه شرایطی که در نظام حقوقی اسلامی بین مذاهب مختلف وجود دارد که مولفه های مشترکش بسیار زیاد است این تحقیقات از اهمیت زیادی برخوردار است.
رئیس مجلس افزود: با توجه به حجم تجارت بین کشورهای اسلامی که به طور مستمر درحال گسترش است داشتن دیوان داوری اسلامی برای کشورهای اسلامی ایده بسیار مطلوبی است و این هم باز یک گام است ولی می تواند هم به تجارت بین کشورهای اسلامی کمک کند و هم زمینه های قرابت های حقوقی و سیاسی را بین آنها افزایش دهد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نهاد مرجعیت ذاتا یک نهاد وحدت گرا و آینده نگر برای جهان اسلام بوده و هست.
لاریجانی در ادامه سخنان خود افزود: موضوع همبستگی در جهان اسلام و توجه به آینده امت اسلامی و اسلام مبحث مهمی است که از دیرباز متفکران و علمای زیادی از جمله سید جمال الدین اسدآبادی ، سید قطب ، اقبال لاهوری ، مدرس و امام خمینی (ره) بر روی آن کار کرده اند و این امر یکی از دغدغه های مهم آنها بوده است.

وی یادآور شد : توجه به ایده های درست و اجرای آنها در زمینه جهان اسلام و وحدت امت اسلامی از موضوعات مهمی است که باید در اولویت برنامه های پژوهشی قرار گیرد .
 آقای لاریجانی یکی از دلمشغولی های امام (ره) را ضرورت استفاده از ظرفیت های جهان اسلام برای توسعه کشورهای اسلامی و همچنین پایداری اسلام و وحدت میان مسلمانان نام برد که این موضوع در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز تجلی یافته است .

وی افزود : این امر متاثر از فکر بلندی است که دارای بسترهای فرهنگی بوده و یکی از آنها نهاد مرجعیت است .
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نهاد مرجعیت جدای از کارهای علمی وظیفه هدایت امت اسلامی را نیز برعهده دارد گفت : در انقلاب مشروطه بزرگترین رهبران ، مراجع بودند که در عراق حضور داشتند و از آنجا هدایت امور را برعهده گرفتند .

وی ادامه داد : همچنین در حوادثی که در عراق چه در زمان صدام و چه در زمان حضور امریکائیها و چه در زمانی که درگیریهای داخلی شیعه و سنی در عراق به راه انداخته شد و برخی کشورهای منطقه نیز در آن دخالت داشتند این مراجع عراق بودند که با حضور خود به کمک مردم و کشور آمدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود : آمریکائیها زمانی که وارد عراق شدند بدون اینکه توجهی به بافت آنجا کنند فکر کردند ایالتی را پیدا کرده اند از این رو سعی در تغییر قانون اساسی عراق داشتند که با مخالفت آیت الله سیستانی مواجه شدند .
وی گفت : نهاد مرجعیت ذاتا یک نهاد وحدت گرا و آینده نگر برای جهان اسلام بوده و هست .
 
آمریکا به دنبال افزایش تروریسم در منطقه است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز امریکا با دخالت های بیشتر و با همکاری برخی کشورهای دست نشانده به دنبال افزایش تروریسم در منطقه است .
لاریجانی در ادامه سخنان خود در همایش بین المللی آینده جامعه اسلام در افق 1414 شمسی به مقوله امنیت در جهان اسلام اشاره کرد و افزود: دخالت های آمریکا در مسائل منطقه زیاد و بی محابا شده است و تحرکاتی که با برخی کشورهای منطقه در زاد و ولد تروریسم انجام می دهد به مسئله بزرگی تبدیل شده که امروز برخی کشورها را درگیر مسائل داخلی کرده  و هم ضربه های اقتصادی زیادی به آنها زده است .

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : این نشانه ناشی گری برخی کشورهاست که منازعات منطقه ای را دامن می زنند و ندانستن برخی کشورهای بزرگ که وارد منطقه می شوند و مشکلاتی ایجاد می کنند.
وی به تلاش صدام برای استفاده از ظرفیت ضد انقلاب برای حمله به جمهوری اسلامی ایران  اشاره کرد  و افزود : به اذعان بسیاری از افراد ضد انقلاب این سوءاستفاده صدام منجر به وحدت و اتحاد بین ایرانیان بویژه در دوران دفاع مقدس شد.
 
لاریجانی به اذعان یکی از مقامات عربستانی در اعتراف به اشتباه در بوجود آوردن طالبان اشاره کرد و گفت : این مقام عربستانی همچنین به اشتباه این کشور در کمک چهل میلیارد دلاری به صدام برای حمله به ایران اعتراف کرد زیرا این اقدامات به ضرر خودشان تمام شد به طوریکه صدام هم به کویت و هم به بخشی از عربستان حمله کرد .
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود : بدین ترتیب جنس یک رفتار نااهلانه در حوزه مسائل سیاسی و امنیتی که برخی از کشورها با سهل اندیشی و برخی از کشورهای بزرگ با ندانستن شرایط فرهنگی و سیاسی منطقه با زور نظامی می خواستند انجام دهند نتیجه اش این شد که عوامل اصلی آن امروز می آیند و می گویند که ما پشیمان شدیم .

وی با بیان اینکه تشخیص عربستان و برخی کشورهای حامی صدام نسبت به مسائل منطقه اشتباه بود ،گفت : جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت سیاستش این نبوده است که به کشوری تجاوز کند .
آقای لاریجانی افزود: در طول تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی ، ایران به هیچ کشوری حتی کشورهایی که با آن دشمنی کردند ، تجاوز نکرد.
وی با بیان اینکه ما حتی پس از پایان جنگ هم با کشورهای حامی صدام تلافی نکردیم ، گفت :  نظام جمهوری اسلامی ایران راهبرد روشنی داشت که دنبال تلافی نبود و می خواست آنها را که  به اشتباهشان پی برده اند به یک پایه همکاری بیشتر تبدیل کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : امروز این نااهلی پایان نیافته و این بی توجهی به ساختار فکری در منطقه تمام نشده است . 
 
 ایران، مالزی، ترکیه و عراق پایه اولیه ارتباطات تجاری بیشتر را ایجاد کنند
­
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، مالزی، ترکیه و عراق پایه اولیه ارتباطات تجاری بیشتر را ایجاد کنند و سامان بدهند تا در ادامه دیگر کشورهای اسلامی به آن بپیوندند تا فضای جدید ارتباطات اقتصادی میان کشورها فراهم شود.
 لاریجانی در ادامه اظهاراتش با تبیین علل عقب ماندگی اقتصادی جهان اسلام، مناقشات سیاسی در کشورهای اسلامی را بالا و فشار قدرت های بزرگ را مانع از رشد آنان دانست.

وی با طرح این پرسش که چگونه می شود ظرفیت ها را در جهان اسلام افزایش داد، تاکید کرد: ارتباطات دانشگاهی و علمی باید مسیرش را مجزا از مناقشات طی کند زیرا ارتباطات دانشگاهی بستر دیپلماتیک خوبی است که می تواند به رشدیافتگی ملت ها کمک کند.
رئیس مجلس توصیه کرد: این موضوع بررسی شود که ظرفیت های دانشگاه ها و پیوند آنان خارج از مناقشات سیاسی - امنیتی شکل بگیرد و ارتباطاتشان گسترش یابد که این به نفع کشورهای منطقه است.

لاریجانی افزود: وقتی دانش پژوهان، استادان و دانشجویان در کشورهای مختلف باهم مانوس شوند و همدیگر را بشناسند روحیه سیاسی ملایم تر و فهم مشترک می یابند که اینها در بلندمدت کمک می کند تا بر مناقشات سیاسی - امنیتی تاثیر بگذارد.
وی نقش روشنفکران و صاحب نظران رشته های مختلف را برای آینده بسیار مهم دانست و گفت: از این جهش علمی باید حسن استفاده را کرد و توجه به ارتباطات دانشگاهی و علمی میان کشورهای اسلامی در مسیری مجزا، کاملا توجیه پذیر است.
 
رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش با تبیین ظرفیت های اقتصادی جهان اسلام اظهارداشت: تحقیقات نشان می دهد هر کشور اسلامی حدود 3 دهم درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را به خود اختصاص داده و مجموع سهم کشورهای اسلامی از این شاخص حدود 14 و 9 دهم درصد از کل دنیاست.

لاریجانی گفت: براساس این آمارها کشورهای اسلامی در میان مدت به طور متوسط حدود 4 و 1دهم درصد رشد دارند؛ همچنین آمارها نشان می دهد این کشورها با کسری بودجه متوسط 3 درصدی مواجهند و صادراتشان نیز به طور متوسط حدود 6 و 9 دهم درصد رشد دارد.
وی افزود: این بخش به رغم سهم قبلی کشورهای اسلامی در حوزه انرژی است که 75 درصد انرژی دنیا را به خود اختصاص داده اند و این نشان می دهد که از ظرفیت شان به خوبی استفاده نکرده اند و نیاز به تحولی بسیار جدی دارند.

رئیس مجلس گفت: البته استفاده از ظرفیت های اقتصادی کار ساده ای نیست به ویژه آنکه یک ضلع آن به تدبیر اقتصادی مربوط می شود و تدبیر اقتصادی نیز به حکمرانان ورزیده نیاز دارد.
لاریجانی وجه دیگر نارسایی در این زمینه را ناشی از رفتار ویرانگر کشورهای بزرگ برای تسلط اقتصادی بر منابع انرژی در جهان اسلام دانست و افزود: اینها عواملی است که معمولا مانع از این می شود که کشورهای جهان اسلام در مسیر پیشرفت اقتصادی درست قرار بگیرند.

وی با تاکید بر توجه به موضوع تجارت میان کشورهای اسلامی با یکدیگر گفت: حدود 20 درصد تجارت کشورهای اسلامی مربوط به مناسبات تجاری میان این کشورها با یکدیگر است یعنی بیشتر توجهشان به کشورهای غیراسلامی است.
رئیس مجلس، نیاز به تامین برخی فناوری ها از کشورهای غیراسلامی، نشناختن قابلیت های کشورهای اسلامی و فشار قدرت ها را از عوامل تجارت محدود تجاری در درون جهان اسلام برشمرد.

لاریجانی نفس درک کشورهای اسلامی از قابلیت های یکدیگر را بسیار مهم دانست و افزود: این کشورها با ظرفیت های یکدیگر آشنایی ندارند و به همین علت بیشتر به سمت ارتباط با کشورهای غیراسلامی می روند.
وی همچنین با اشاره به فشارهای بین المللی در این خصوص اظهارداشت: چندی پیش همایشی در ریاض برگزار شد که جنس سیاسی داشت اما آقای ترامپ برای حضور در آن 110 میلیارد دلار مطالبه کرد؛ این جنس تجارت امروزی است به همین علت به طور طبیعی منابع چندانی باقی نمی ماند.

رئیس مجلس گفت: برای اصلاح امور در این زمینه، مسیر سنگلاخ و مشکل است اما نباید ناامید بود یعنی در فهم ظرفیت های اقتصادی کشورها باید فکری کرد به نظر می رسد که عامل رشد اقتصادی در کشورهای اسلامی و همبستگی در بازار تجارت میان آنان از موضوعات مهم است و شاید مجموع کشورهایی که در این زمینه به یکدیگر علاقه مندترند و ظرفیت های اقتصادی بیشتری دارند باید همبستگی در بازار تجاری میان خود را آغاز کنند و آن را گسترش دهند.

لاریجانی افزود: فعالیت سازمان کنفرانس اسلامی تجربه مفیدی در زمان خودش بود و بانک توسعه اسلامی نیز برای حمایت از توسعه کشورهای اسلامی ایجاد شد اما وقتی کارنامه عملکردشان را بررسی می کنیم با آینده ای که هدف گذاری کرده بودند فاصله بسیار زیادی دارد یعنی خیلی موفق عمل نکرده اند و نتوانستند به افق های مدنظر دست یابند.

وی گفت: با همین تجربه ها شاید فقط یک ایده وجود دارد که باید آن را بررسی کرد،  ایده ای که براساس آن برخی کشورها مانند ایران، مالزی، ترکیه و عراق که قرابت فکری بیشتری دارند و حکمرانانشان به این موضوع توجه بیشتری می کنند پایه اولیه ارتباطات تجاری بیشتر باهم را پایه گذاری کنند و سامان دهند تا در ادامه دیگر کشورها نیز به مرور به آن بپیوندند شاید این ایده بتواند فضای جدیدی را برای ارتباطات اقتصادی میان کشورهای اسلامی فراهم کند که توصیه می کنم به این ایده فکر کنید.

­ لاریجانی همچنین خطاب به مسئولان موسسه آینده پژوهشی جهان اسلام که این همایش در آن برگزار شده است گفت : این موسسه باید به ظرفیت نهاد مرجعیت که نقش مهمی برای هدایت امت اسلامی برعهده دارد توجه بیشتری کند . 
 
 این همایش با مشارکت مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران به مدت دو روز با حضور جمعی از وزرا، مسئولان کشوری و لشکری، استادان داخلی و اندیشمندانی از کشورهای ترکیه، عراق، مصر، تونس، لبنان، الجزایر، فرانسه، فنلاند، اتریش، استرالیا و سفرای برخی از کشورهای اسلامی مستقر در تهران برگزار شده است.

علاوه بر رئیس مجلس شورای اسلامی؛ در همایش بین المللی ”آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی" دکتر سید رحیم صفوی رئیس همایش، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، دکتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران و دکتر ایوبی رئیس کمیسیون ملی یونسکو سخنرانی خواهند کرد.

برگزاری  20 نشست تخصصی در موضوعات  آینده سیاست و امنیت در جهان اسلام، آینده اقتصاد در جهان اسلام، آینده تمدن، فرهنگ و ارزش ها در جهان اسلام، آینده علم و فناوری در جهان اسلام و آینده محیط زیست در جهان اسلام از دیگر برنامه های این رویداد بین المللی است.

همچنین در این همایش از پویش ”یک مسئله یک راه حل" رونمایی شد.
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°