دروغ می‌گویند که هدف تحریم‌ها دولت ایران است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:58 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۶۹۱۱۵۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
معاون اول رئیس جمهور از مجامع بین‌المللی خواست در مقابل سیاست‌های غیرقانونی دولت آمریکا در حوزه سلامت سکوت نکنند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جهانگیری در نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در کیش با اشاره به تامین بخش قابل توجهی از نیازهای دارویی کشور در داخل گفت : کارشکنی دولت آمریکا و تهدید شرکت‌ها به قطع همکاری با ایران، خرید و واردات موارد خاص دارویی و مواد اولیه را مشکل کرده است .
 
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: آمریکائی ها به دروغ می‌گویند که هدف تحریم‌ها دولت ایران است، حال آنکه تحریم‌ها بیشترین فشار را بر ملت ایران و معیشت آنها وارد می‌کند .

جهانگیری به نقش ایران در تأمین بخش بزرگی از نیازهای دارویی کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت تحریم بخش سلامت ایران به معنای تحریم حوزه سلامت کشورهای منطقه است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا مانع از کمک رسانی بین المللی به سیل زدگان در ایران شد، افزود: به رغم همه کارشکنی‌ها و مانع تراشی های آمریکا، به همت همه دست اندرکاران بخش سلامت  ‌تاکنون هیچگونه بیماری اپیدمی و همه گیری در این مناطق مشاهده نشده است.

وزیر بهداشت هم در این همایش گفت: "سلامت یک انتخاب سیاسی است". به این معنا که سیاست، تعیین کننده ابعاد ارائه خدمات سلامت در بعد داخلی و بین المللی است.
 
 دروغ می‌گویند که هدف تحریم‌ها دولت ایران است
وی تصریح کرد: دولت یازدهم سلامت را یکی از سه اولویت اصلی دولت قرار داده و اقدامات مهمی در جهت پوشش همگانی سلامت، کنترل بیماری‌های غیر واگیر، گسترش مراقبت‌های اولیه، پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع در حال انجام است.

دکترسعید نمکی گفت: طرح تحول نظام سلامت  (HTP) جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران محسوب می شود. تحول خدمات سلامت در کلیه بیمارستان های دولتی آغاز شد که در راستای پوشش همگانی سلامت (UHC) و بویژه حل معضل افزایش هزینه های خدمات بهداشتی در دهه گذشته بود. طرح تحول نظام سلامت مبتنی بر سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و استراتژی های ملی 5 ساله کشور، مشتمل بر مداخلات گوناگون از جمله افزایش پوشش جمعیتی بیمه خدمات درمانی، افزایش کیفیت خدمات، کاهش سهم بیماران در پرداخت هزینه های خدمات بهداشتی، افزایش پوشش مراقبت های بهداشتی، و مراقبت های اولیه و ثانویه سلامت بود. اصلاحات انجام شده واکنش های مثبت اجتماعی و بازخوردهای تخصصی گسترده را به همراه داشته است.
 
وزیر بهداشت گفت: نظام ارائه خدمات در ایران با نظام آموزش پزشکی ادغام یافته و بنابراین هریک از 66 دانشگاه علوم پزشکی سهم مشخصی از جمعیت 81 میلیونی ایران را تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی دارند.

دکتر نمکی گفت: بیش از 19 هزار عضو هیئت علمی و 250 هزار دانشجو در رشته های مختلف در دانشگاههای علوم پزشکی مشغول هستند و افتخارات علمی قابل توجه از جمله رتبه 5 جهانی در سلولهای بنیادی و رتبه دوم در پیوند مغز استخوان و نیز جزو 10 کشور برتر در زمینه فناوری نانو، فناوری زیستی و درمان ناباروری، محصول دانشگاههای علوم پزشکی است.

وزیر بهداشت گفت: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از حدود 760 مرکز تحقیقات پزشکی، 412 مجله علمی پزشکی ایندکس شده و بیش از 4 میلیون استناد علمی، حائز رتبه شانزدهم جهان و رتبه اول در میان کشورهای منطقه در زمینه تحقیقات پزشکی است و درصدد کسب رتبه دهم در ده سال آینده می باشد. دکتر نمکی افزود: سرمایه گذاری زیادی در زمینه تحقیقات بالینی در قالب 17 مطالعه کوهورت با بیش از 170هزار جمعیت در 5 سال اخیر صورت گرفته است. با بهره گیری از نقش پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، روند رو به رشدی در تحقیقات پزشکی، بالینی و زیست فناوری طی شده و بیش از 1200 شرکت دانش بنیان در بازار سلامت ایران و منطقه فعال هستند به گونه ای که بیش از 96 درصد از نیازهای دارویی کشور در داخل تولید می شود.

وزیر بهداشت گفت: بحرانهای منطقه ای که عمیقا صلح و ثبات کشورها از جمله یمن و لیبی را به خطر انداخته، و یا تروریسم کور که متأسفانه با حمایت قدرتهای جهانی و تفکرات رادیکال از نیوزیلند تا سریلانکا را تحت تأثیر قرار داده از یکطرف، و اعمال تحریمهای ظالمانه و یکجانبه و نیز چالشهای کنونی جهان مثل تغییرات آب و هوایی، دسترسی به فناوریهای پیشرفته سلامت مانند واکسن، داروهای خاص و روشهای تشخیص و درمان برتر، و موضوعاتی مثل مقررات بین المللی سلامت (IHR) و یا نگهداری ویروس آبله به هر دلیل، از سوی دیگر، همگی نشاندهنده تأثیرپذیری سلامت از سیاست است.

دکتر سعید نمکی با بیان این مطلب که  سلامت، حق همه افراد بشر است افزود:  به عنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، از همه شما اندیشمندان و سیاستگزاران سلامت دعوت میکنم تا با بسیج امکانات و استفاده از همه ظرفیتهای ممکن، در مقابل متجاوزین به سلامت مردم ایستادگی شود تا هیچ فردی بخاطر اعمال تحریم ظالمانه از دسترسی به خدمات سلامت محروم نماند، هیچ واحد ارائه خدمات چه در یمن، لیبی و یا کنگو مورد تهاجم وحشیانه قرار نگیرد و هیچگاه ارائه دهندگان خدمات –مثل دکتر ریچارد موزوکو، اپیدمیولوژیست همکار بهداشت جهانی در مبارزه با ابولا که هفته گذشته به قتل رسید- تحت یورش و آسیب قرار نگیرند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  امیدوارم این نشست بتواند با تشریح راه‌های طی شده، موفقیت‌ها و شکست‌ها به طرح ایده‌های نو برای مشارکت همگان و همراه شدن سیاستمداران، صنایع و جامعه مدنی برای ارتقاء سلامت جهانی منجر شود و جامعه دانشگاهی از این طریق مسئولیت اجتماعی خود در سلامت جهانی را به انجام رساند.
 
هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، برای نخستین بار در منطقه غرب آسیا با میزبانی مشترک دانشگاه علوم پزشکی تهران و سازمان منطقه آزاد کیش در این جزیره برگزار می شود.
 
در این نشست 2روزه، 181سخنرانی از سوی وزیران، مسئولان، اساتید علمی ایران و 40 کشور دنیا در قالب چهارplanery (نشست جامع) و 30 پنل، در پنج گروه شش ‌تایی انجام می شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°