2 میلیون نفر در کشور کارت سوخت ندارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:01 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۶۹۱۳۹۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه از شب گذشته درخواست کارت سوخت بیش از 80 هزار نفر در سامانه ثبت شده است، گفت: پیش بینی شده بین 1.5 تا 2 میلیون نفر در کشور کارت سوخت ندارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، زیبا اسماعیلی در برنامه گفتگوی 18.30 شبکه خبر گفت: سال گذشته در فراخوان ثبت نام برای کسانی که کارت سوخت ندارند و کارت سوخت خود را گم کرده اند، 3 میلیون و 700 هزار نفر درخواست المثنای کارت سوخت را ثبت کردند.

ثبت درخواست مالکان خودرو و موتورسیکلت که کارت سوخت ندارند، از طریق سامانه و اپلیکیشن دولت همراه و یا شماره گیری کد دستوری ستاره، چهار، مربع (#4*) انجام می‌شود.

او افزود: از دیشب بیش از 80 هزار نفر با مراجعه به سامانه درخواست خود را ثبت کرده اند. پیش بینی شده بین 1.5 تا 2 میلیون نفر در کشور کارت سوخت ندارند.

ثبت درخواست کارت سوخت 
 به گفته سخنگوی شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی رانندگان خودروهای عمومی و هموطنان در سیستان و بلوچستان نیاز نیست در این سامانه نام نویسی کنند.

او افزود: زمان الزامی شدن کارت سوخت در اطلاعیه ها اعلام می شود و کسانی که رمز را فراموش کرده اند در اولین سوخت گیری می توانند رمز را تغییر دهند.

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: اگر  کسی رمز کارت خود را فراموش کرده است می تواند با مراجعه به به نواحی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بازیابی رمز کارت سوخت را انجام دهد.

اسماعیلی افزود: بر اساس طراحی نظام دولت الکترونیک و وزارت ارتباطات در سامانه هوشمند سوخت کارت بانکی برای کارت سوخت معرفی می شود و سازوکار استفاده از کارت بانکی نیز در جایگاه های سوخت اعلام خواهد شد.

 او افزود: اگر رمز کارت سوخت تغییر نکرده باشد چهار رقم پایانی کارت ملی برای کارت سوخت قابل استفاده است که در صورت فراموش کردن نیز با اولین سوخت گیری می توانند رمز را تغییر دهند.

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: خرید و فروش کارت فقط برای استفاده در استان های مرزی و برای قاچاق سوخت انجام می شود که تاکید می شود کارت سوخت را تحت هیچ شرایطی به افراد غیر واگذار نکنند.

اسماعیلی با بیان اینکه 90 درصد خوروهای بنزینی خودروهای شخصی هستند، گفت: 17 میلیون و 700 هزار خودروی بنزین سوز با کارت سوخت فعال در کشورداریم که بیش از 378 هزار خودرو از این مجموع تاکسی ها و عمومی هستند و 194 هزار خودرو دولتی هستند و بیش از 5 میلیون کارت سوخت به موتور سیکلت ها تعلق دارد.

او تاکید کرد: نظام مند شدن نحوه توزیع و مصرف در کاهش مصرف و کاهش قاچاق تاثیر گذار خواهد بود.

اسماعیلی گفت: با به مدار آمدن سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید بنزین در کشور به وضعیت مطلوب رسیده است و  در حال حاضر بیش از 105 میلیون لیتر بنزین با کیفیت در کشور تولید می شود اما روزانه 95 میلیون لیتر مصرف بنزین داریم که در شرایط خاص تعطیلات به 100 میلیون لیتر در روز نیز می رسد.

تولید زیاد بنزین دلیلی بر مصرف بیهوده نیست بنابراین تعبیه کارت سوخت یکی از روش های بهینه سازی مصرف سوخت است.

او افزود: توسعه مصرف سی ان جی تنها جایی است که دولت برای مصرف آن سیاست گذاری و سرمایه گذاری کرده است و مشوق هایی برای مصرف در نظر گرفته است.
 
سی ان جی یکی از راههای کاهش مصرف سوخت  واولویت اساسی شرکت ملی پالایش نفت و وزارت نفت است.

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: برای دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی، وانت بارها و خودروهای شخصی و با اولویت خودروهای عمومی و وانت بارها 3 هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه سی ان جی در نظر گرفته شده است که به هر خودرو 2 و نیم میلیون تومان وام برای گازسوزکردن خودرو داده می شود.

اسماعیلی برای توسعه زیرساخت ها نیز گفت: ظرفیت استفاده از گاز سی ان جی 40 میلیون متر مکعب است که اکنون فقط 20 میلیون متر مکعب گاز سی ان جی در کشور استفاده می شود.

جزئیات سیاست ها و سازوکارهایی که در حوزه سوخت در روزهای آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.
 
 

برچسب ها: کارت سوخت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°