مناطق سیل زده طبق اصول فنی بازسازی می شوند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:25 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۱۳۹۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
رئیس بنیاد مسکن با اشاره به این که 200، 300 روستا در حریم رودخانه ها بوده اند که در بازسازی آنها باید اصول فنی و علمی رعایت شود تا دیگر دچار حادثه نشوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  علیرضا تابش در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به کمک همه نهادها از جمله بسیج، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، بهزیستی، کمیته امداد، بانکها، هلال احمر و ... در کار بازسازی و تامین لوازم مورد نیاز سیلزدگان گفت: طبق برآوردها و ارزیابی هایی که شده 63 هزار و 315 واحد احداثی در شهر و روستا داریم که از این رقم 11 هزار و 846 واحد در شهر و 56 هزار و 469 واحد در روستاست، و در مجموع 68 هزار واحد تخریب شده و  101 هزار واحد تعمیری داریم.
 
مناطق سیل زده طبق اصول فنی بازسازی می شوند 
 
او افزود: در استان لرستان 2 هزار واحد شهری و 11 هزار واحد روستایی احداثی داریم؛ و 27 هزار و 750 واحد تعمیری در شهر و 40 هزار واحد تعمیری هم در روستاهای این استان داریم و در استان خوزستان حدود 23 هزار واحد تعمیری و احداثی است البته این رقم در این استان ممکن است تغییر کند و در استان گلستان 1100 واحد شهری احداثی و 6 هزار و 100 واحد روستایی احداثی و حدود 10 هزار واحد تعمیری که صاحبان این خانه ها با اسناد و مدارک به بنیاد مسکن مراجعه می کنند و بعد از تشکیل پرونده به بانک ها برای دریافت تسهیلات و بلاعوض معرفی می شوند که کار  بازسازی را یا خودشان شروع می کنند یا ما با معرفی پیمانکار انجام می دهیم. 
 
تابش در باره مبالغ وام ها هم گفت: تسهیلات در شهر ها 50 میلیون تومان و در روستاها 40 میلیون تومان است با سود 4 درصد و سفته زنجیره ای و مبلغ بلاعوض هم در شهرها 12 میلیون تومان و در روستاها 10 میلیون تومان است و وام تعمیری هم 15 میلیون و 5 میلیون بلاعوض است. 
 
رئیس بنیاد مسکن افزود: علاوه بر این مبالغ باز هم در مراحل تکمیلی ساخت واحدها خیران و نهادهای مختلف به کمک مردم می آیند مثل ستاد اجرایی و بسیج که ما قراردادی با بسیج درباره کمک به تکمیل 20 هزار واحد احداثی بسته ایم و ستاد اجرایی نیز قبول کرده که برای 20 هزار واحد در مرحله تکمیلی ساخت کمک کند، گذشته از اینها باز کمک های فنی و مهندسی و سیمان رایگان هم هست که مجموعا چیزی حدود 10 میلیون تومان می شود. 
 
 او با اشاره با این که به همه خانه هایی که در حریم و بستر رودخانه ها بوده اند زمین رایگان داده می شود گفت: تامین زمین یا از زمین های دولتی بوده و اگر هم زمین دولتی نبوده تلاش شده زمین مناسب از مالکان خریداری شود تا جابجا شوند.
 
مناطق سیل زده طبق اصول فنی بازسازی می شوند 
 
شریعتی استاندار خوزستان نیز در ارتباط تلفنی با برنامه درباره اوضاع مناطق سیلزده خوزستان گفت:  در حوزۀ آبریز کارون و دز حجم آب کاهش یافته و روستاها از آب خارج شده اند، اما در حوزه کرخه هنوز نتوانسته ایم خروجی آب را از 1200 متر مکعب کمتر کنیم و احتمالا طی چند روز آینده بتوانیم حجم آب این حوزه را هم تا 400 متر کعب کاهش دهیم.
 
خادمی استاندار لرستان هم گفت: حریم و بستر رودخانه ها بر اساس داده های جدید مشخص شده و دیگر ساخت و ساز در حریم رودخانه ها صورت نخواهد گرفت و 400 خانه در پل دختر در حریم رودخانه بودند که باید جانمایی جدید شوند.
 
مناطق سیل زده طبق اصول فنی بازسازی می شوند
 
 
خادمی با تاکید بر جلب رضایت مردم در جابجایی محل خانه ها گفت: در پل دختر برای خرید زمینی مذاکره شده و حدود 200 قطعه تا حدودی آماده شده، اما در معمولان شرایط بهتر بود زیرا زمین مناسب دولتی وجود داشت و کار بازسازی و تعمیر خانه ها شروع شده است.
 
 سید هاشمی معاون ستاد اجرایی فرمان امام هم با اشاره به تهیه اقلام و لوازم مورد نیاز مناطق سیلزده و ارسال آنها گفت: برای تکمیل ساخت و ساز 20 هزار واحد خانه احداثی در استان خوزستان قرار شده که مبالغی در اختیار بنیاد مسکن قرار دهیم تا طبق نیاز در اختیار مردم قرار بگیرد.
 
 مناطق سیل زده طبق اصول فنی بازسازی می شوند
 
او افزود: 30 هزار بسته لوازم خانگی هم شامل یخچال و فرش ماشینی و اجاق گاز و پتو و لوازم آشپزخانه  تهیه شده که 15 هزار بسته آن الان در انبارها است و تحویل خانوارها خواهد شد و برای 9 هزار دامدار در 10 استان هم دام تهیه شده و به آنها تحویل می شود. 
 
 
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°