برای ایران انتخاب های متعددی وجود دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:28 - پنجشنبه 14 اسفند 1399
کد خبر : ۶۹۱۴۱۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه، با انتقاد از عملکرد اروپا در قبال سیاستهای ضد ایرانی آمریکا، گفت: حمایت های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نهمین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و نروژ در تهران برگزار شد.
طرفین در نهمین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و نروژ مهمترین مسائل و تحولات بین‌المللی و همچنین موضوعات روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
 
توره هاترم قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ ضمن ابراز تأسف و همدردی نسبت به وقوع سیل‌های اخیر در کشورمان، گفت: کمک‌های نقدی و غیرنقدی اختصاص یافته از سوی نروژ به سیل زدگان ایران به زودی ارسال خواهد شد.
 
وی با تاکید بر اراده سیاسی جدی نروژ برای استمرار و فعال نگه داشتن همکاریهای دوجانبه دو کشور و عاقلانه و موجه خواندن مواضع و رفتارهای ایران در قبال بدعهدی‌ها و خروج تأسف بار آمریکا از برجام افزود: نروژ همواره هماهنگ با اتحادیه اروپا از حفظ و اجرای برجام که متضمن منافع و آثار مثبت بویژه امنیتی برای کلیه طرف‌ها می‌باشد حمایت کرده است.
 
نروژ کماکان امیدوار است برجام بتواند به یمن تلاش‌های اروپا برای منتفع ساختن ایران و تداوم همکاری ایران، به حیات خود ادامه دهد.
 
انتظار این است که با ایجاد راهکارها و سازوکارهای عملیاتی همچون اینستکس، راه برای همکاریهای بیشتر در حوزه‌های مختلف اقتصادی هموار شد.
 
عراقچی نیز با تشکر از ابراز همدردی و کمک‌های دولت و مردم نروژ بخاطر سیل‌های اخیر و مواضع مثبت و سازنده این کشور در راستای توسعه و ارتقای همکاریها و تعاملات دوجانبه و حمایت مستمر از حفظ و اجرای برجام، گفت: برجام یک توافق چند جانبه و بین‌المللی است و آمریکا با خروج از این توافق، موازین پذیرفته شده بین‌المللی از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده، ولی متأسفانه این اقدام غیرقانونی با واکنش مؤثر جامعه بین‌الملل مواجه نشده است.
 
آمریکا با این حرکت یک جانبه و غیرقانونی نشان داده است که زبان احترام و تعامل را نمی‌فهمد و تنها با زبان قلدری قادر است صحبت کند.
 
عراقچی تاکید کرد: حمایت‌های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد و گرنه برجام قادر به ادامه حیات نخواهد بود و مسئولیت تبعات آن با ایالات متحده است.
 
ایران حداکثر حسن نیت، همکاری و خویشتن داری را برای حفظ برجام نشان داده است اما ظاهراً تیم حاکم بر کاخ سفید اهداف و مقاصد دیگری در سر دارند.
 
برای ایران انتخاب‌های متعددی وجود دارد و ما با توجه به منافع ملی خود واکنش مناسب را در برابر رفتار زورمدارانه آمریکا اتخاذ خواهیم کرد.
 
 
برچسب ها: عراقچی ، برجام ، رایزنی ، نروژ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°