صفر کردن صادرات نفت ایران هیچ وقت عملیاتی نمی‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:24 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۹۱۴۵۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
رئیس جمهور با اشاره به تهدیدات آمریکا علیه صادرات نفت ایران تاکید کرد: صفرکردن صادرات نفت ایران هیچگاه اجرایی و عملیاتی نخواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  ­آقای روحانی در سخنانی در سی امین جشنواره امتنان از کارگران در تهران، شرایط کشور را شرایطی خاص خواند و گفت: ما در برابر تحریم ظالمانه و غیرقانونی امریکا قرار گرفته ایم که فشار این تحریم به صورت مستقیم بر مردم عزیز و به ویژه کارگران، اقشار متوسط و پایین جامعه است.
وی گفت:​همه ما اعم از دولت، کارفرمایان، کارگران، کارآفرینان و بخش‌های مختلف تولید جامعه باید احساس کنیم که امروز بار سنگین تری بر دوش ماست.
آقای روحانی با اشاره به اینکه نفت، میعانات نفتی و برخی صنایع وابسته به تولید نفت منبع بزرگ درآمد کشور به شمار می‌رود، تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود ارزش پول ملی باید حفظ شود حرف درستی است این یعنی اینکه برابری ریال در برابر ارز‌های خارجی کاهش پیدا نکند.

وی با اشاره به اینکه اگر ما بتوانیم فراوانی ارز را بیشتر کنیم، باید مردم نیازمندی شان را به ارز خارجی کاهش دهند، تصریح کرد: امسال چهارمین سالی است که در گندم خودکفا بوده ایم که این یعنی بی نیازی به ارز.
آقای روحانی گفت: در سال اول دولت حدود ۶ میلیون تن گندم وارد کشور کردیم و این درحالی است که امسال چهارمین سالی است که نیازی به خرید گندم از خارج نداریم و نیاز ما به ارز در این زمینه کاسته می‌شود.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید به سمت خودکفایی محصولات تولیدی در کشور حرکت کنیم خاطرنشان کرد: اگر ۹۵ درصد داروی مورد نیاز مان را تولید می‌کنیم باید تلاش کنیم ۵ درصد دیگر را نیز خودمان تولید کنیم و تولیدکننده مواد اولیه دارو در بسیاری از موارد باشیم و این یعنی اینکه نیاز ما به ارز کم شده است.

هر چه خودکفاتر شویم، ارزش پول ملی افزایش می‌یابد

­رئیس جمهور گفت: هر چه به دنبال خودکفایی بیشتر حرکت کنیم ارزش پول ملی ما بیشتر و نیاز ما به ارز خارجی کمتر می‌شود.
 آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم گرامیداشت هفته کارگر افزود: اگر قرار باشد نیاز ما به ارز کم شود باید کارگران، کارفرمایان و تولیدکنندگان کار بزرگی انجام دهند.
وی گفت: ما امروز در برخی بخش‌ها صادرکننده و در بخش کشاورزی هم صادرکننده و هم واردکننده هستیم در ابتدای دولت ما ۸ میلیارد دلار در برابر صادرات، بیشتر وارد می‌کردیم و امروز تفاضل میان واردات و صادرات سه میلیارد دلار است و باید به سمت خودکفایی حرکت کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: اگر در این دولت در بسیاری از عرصه‌ها موفق به خودکفایی شده ایم به سبب تلاش کشاورزان و کارگران بوده است و اگر امروز برای نیازمندی‌های تسلیحاتی کشور بیش از ۹۰ درصد روی پای خودمان ایستاده ایم به سبب این است که کارگران، مهندسان و طراحان ما را خودکفا و مستغنی کرده اند.
آقای روحانی افزود: هر چه بیشتر به دنبال خودکفایی باشیم ارزش پول ملی مان بیشتر می‌شود و هر چه صادرات افزایش یابد درآمد ارزی ما نیز افزایش خواهد یافت.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز صادرات غیر نفتی ما به بیش از ۴۰ میلیارد دلار رسیده است، گفت:با اندکی تلاش بیشتر و دست به دست هم دادن و ارتقای کیفیت کالا‌ها، کاهش مصرف داخلی و افزایش صادرات و تصاحب بازار منطقه قطعا درآمد ارزی ما بیشتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مبارزه با آمریکا یکی از قدم‌های مهمش در همین راستاست و آمریکا می‌خواهد از طریق فشار بر صادرات نفت نگذارد نفت مان را صادر کنیم تا از این طریق درآمد ارزی ما کاهش پیدا کند و آن‌ها می‌خواهند نیازمندی‌های ما در داخل به واردات برخی محصولات بیشتر شود و کارگران در خط مقدم مقابله با آمریکا در این شرایط هستند.
آقای روحانی بر تکمیل ظرفیت‌های خالی همه کارخانجات تاکید کرد و گفت:هفته گذشته یکی از مصوبات ما در هیئت امنای صندوق توسعه ملی این بود که اگر کسی بخواهد کارخانه‌ای تاسیس کند و یا ظرفیتش را توسعه دهد به آن کارخانه‌ای که ظرفیتش را توسعه می‌دهد تسهیلات بیشتری بدهیم و او را در اولویت بگذاریم.
 
صفر کردن صادرات نفت ایران هیچ وقت عملیاتی نمی‌شود

 رئیس جمهور با اشاره به تهدیدات آمریکا علیه صادرات نفت ایران تاکید کرد: صفرکردن صادرات نفت ایران هیچگاه اجرایی و عملیاتی نخواهد بود.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم روز کارگر افزود: آمریکایی‌ها در آینده خواهند دیدکه ما صادرات را ادامه می‌دهیم اگر چه ممکن است یک راهی را ببندند، اما این راه شش درِ دیگر هم دارد که از آن خبر ندارند بنابراین باید با قدرت صادرات نفت را ادامه دهیم.
وی اضافه کرد: البته برخی کشور‌ها در برابر آمریکا عقب نشینی کردند که یکی از علت‌های افزایش فشار آمریکا همین عقب نشینی‌ها بوده، اما ملت ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون در برابر آمریکا همواره ایستاده است بنابراین باید برای مبارزه با آمریکا همه دست در دست هم دهیم.


آقای روحانی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به ضرورت توجه به تولید داخل و نگاه صادراتی به آن گفت: امروز با تلاش کارگران ما در بسیاری از فروشگاه‌های شهر‌های عراق کالا‌های ایرانی وجود دارد و باید این روند ادامه یابد.
رئیس جمهور ادامه داد: در برابر فشار‌ها باید دولت و ملت کنار هم باشند اگر هر جا ملت پشتیبان دولت و در کنار آن نباشد دولت ناموفق است؛ بنابراین توان دولت و قدرتش در سایه بازوان پرتوان و انگشتان کارگران در تولید است و هرچه تولید بالا رود، رفاه مردم بیشتر می‌شود و قدرت اقتصادی افزایش می‌یابد.
 
با وجود سیل، امسال در گندم خودکفا هستیم

رئیس جمهور گفت: امسال با وجود اینکه بخشی از زمین‌های کشاورزی استان‌ها آسیب­ دیده، اما برآورد‌ها نشان می‌دهد در تولید گندم، امسال هم خودکفا هستیم.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم روزکارگر افزود: به عنوان نمونه فقط ۱۵۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان خوزستان زیر آب رفت و باعث از دست رفتن گندم شد، اما گزارشی که وزیر جهاد کشاورزی از سراسر کشور ارائه کرده قول داده است امسال نیز در تولید گندم خودکفا خواهیم بود.
وی با بیان­ اینکه سیلاب اخیر در صد سال گذشته بی سابقه بوده است گفت: به یاد نداریم که ۲۸ استان کشور در دوره زمانی خاص دچار معضل سیلاب شده باشند.

رئیس جمهور افزود: البته در بارش‌های اخیر بسیاری از سد‌ها پر شد و یا در آستانه تکمیل حجم آب قرارگرفت هر چند برخی سد‌ها را نخواهیم گذاشت که پر شود چراکه باید روان آب‌های پشت سد‌ها را هم مدیریت کنیم.
وی بر ضرورت رفع مشکلات گوناگون مناطق سیل زده تاکیدکرد و گفت: امروز هم به وزرای­ کشور، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، ­رفاه و ­اجتماعی می‌گویم بازسازی همه مراکز تولیدی در مناطق آسیب دیده از سیل در اولویت دولت است.
آقای روحانی افزود: همه باید تلاش کنیم برای مردمی که به علت آسیب دام، کشاورزی و مراکز تولیدی اشتغالشان از بین رفته هر چه سریعتر شرایط کار و تولید را به این مناطق برگردانیم.

کارگران باید در سود تولید اضافه، سهیم باشند

رئیس جمهور تأکید کرد: در صورتی که کارخانجات و کارفرمایان تولید اضافه‌ای داشته باشند، کارگران باید حتی در سود تولید اضافه نیز سهیم باشند.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم گرامیداشت هفته کارگر افزود: امروز شرایط کارمان در حال تغییر است، برخی مشاغل و بنگاه‌های کارگری شکلش عوض خواهد شد و نوع کار تغییر خواهد یافت و وزارت کار باید از امروز به فکر برنامه ریزی برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده باشد.
رئیس جمهور گفت: امروز مشاهده می‌کنیم برخی کار‌ها از طریق فضای مجازی انجام می‌شود، شرایط، نوع و شیوه کار در حال تغییر است، امروز در زمینه گردشگری فرصت بسیار زیادی داریم برای اینکه بتوانیم اشتغال را بالا ببریم.
آقای روحانی افزود: اولویت ما بالا بردن اشتغال و صادرات است و تغییر مشاغل با توجه به شرایطی است که امروز با آن مواجه هستیم تا بتوانیم از این معضلات به خوبی عبور کنیم و عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: آماری که آقای وزیر در بخش مسکن اعلام کرد برای کارگران عزیز امیدوارکننده بود و ما باید این کار را ادامه دهیم.
آقای روحانی افزود: کارگران ما باید از آینده شان اطمینان پیدا کنند، هر چه در کار روحیه نشاط و امید بیشتر شود، کار دقیق‌تر و بهتر و سریعتر انجام می‌شود.
رئیس جمهور گفت: کارگری که بداند بعد از دو تا سه سال آینده صاحب منزل می‌شود و حتی در دوران بازنشستگی در خانه‌ای که خودش مالک است ساکن می‌شود روحیه اش با کارگری که در دوران بازنشستگی همچنان مستأجر است فرق می‌کند، بنابراین در زمینه مسکن باید تلاش وزارت کار بیشتر شود.
وی افزود: نکته‌ای که آقای وزیر درباره محصول اضافه نیز اشاره کرد اگر کارخانه‌ای تولید دارد برنامه ریزی شود و به طور مثال بگوید ۳۰ درصد اضافه تولید می‌خواهم داشته باشم و کارگران در تولید اضافه سهیم و شریک باشند.
رئیس جمهور گفت: کار را به تنهایی با دستور و دستورالعمل نمی‌شود در مسیر درست قرار داد، باید کارگران احساس کنند در سود این تولید سهیم هستند.
آقای روحانی افزود: کارگر باید احساس کند اگر کیفیت جنس بالا رفت، این محصول صادر می‌شود و در صادرات نفع دارد و اگر کارخانه‌ای صادرکننده و در نهایت کالایش صادر شد سهمی از آن باید به کارگران داده شود.
رئیس جمهور گفت: ما همیشه در ابتدای سال می‌گوییم تورم ما چقدر بود، حداقل حقوق کارگر چقدر باید افزایش پیدا کند، این حرف درست است، امسال هم وزیر کار شاهد است که هر پیشنهادی را در جلسه اقتصادی ارائه داد ما حمایت کردیم برای اینکه مشکلات کارگران ما کمتر باشد، اما فقط این حقوق نیست که ما پرداخت می‌کنیم، باید در بسیاری از موارد طراحی کنیم که کارگر در سود، سهیم و شریک باشد.
آقای روحانی افزود: اگر کارگر را در سود تولید، سهیم و شریک کردیم بدانید بسیاری از کارخانه‌ها صادرکننده خواهند شد و درآمد بالایی به دست خواهند آورد در این صورت کارگر حتماً تشویق خواهد شد که کار را بهتر انجام دهد.
رئیس جمهور با اشاره به بخش دیگری از صحبت‌های وزیر کار در خصوص مسائل رفاهی کارگران نیز گفت: اینکه در دولت تدبیر و امید، ​ مسائل رفاهی کارگران ۲۷ برابر شده بسیار باعث خوشحالی است برای اینکه کارگر نیاز به مراکز رفاهی و تفریحی دارد و باید امکانی فراهم شود که بتواند خانواده اش را برای تأمین روحیه به این مراکز ببرد و این‌ها می‌تواند به روحیه نشاط و امید کمک کند.
آقای روحانی افزود: اینکه تشکل‌های کارگری ۱.۶ درصد در این دولت افزایش یافته موجب فخر است، کارگران با تشکل خودشان باید به دنبال منافع خودشان باشند و یک کارگر نمی‌تواند به تنهایی از منافع خود دفاع کند، این بخش‌ها و تشکل‌های کارگری هستند که باید در برابر وزارتخانه و کارفرما بایستند و بتوانند حقوق خود را بگیرند.
 
آمریکا را به زانو در خواهیم آورد

 رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کارگران غیور، زنان، مردان و جوانان این کشور نخواهند گذاشت امریکا پیروز شود گفت: ما آمریکا را به زانو در خواهیم آورد.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم روز کارگر بر همبستگی بخش‌های مختلف کشور برای حرکت در جهت توسعه و ایستادگی در برابر توطئه‌های دشمنان تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه دولت با تمام توان و امکانات خود در کنار کارگران قرار دارد گفت:هیچ کس تردید ندارد که رشد، تولید و قدرت کشور و نیز مبارزه در برابر دشمنان با کار، تولید و کارگران امکانپذیر است.
آقای روحانی حمایت از کارگران در جهت تولید، کار و اشتغال را از وظایف دولت خواند و خطاب به وزیر کار گفت: همه توان خود را برای اشتغال روستایی به کار گیرید.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به گزارش اخیر کمیته امداد به وی در خصوص ایجاد ۱۳۶ هزار شغل جدید طی یک سال بر حضور مستمر بانک‌ها در امر تولید تاکید کرد و افزود: افزایش تولید بدون حضور بانک‌ها امکان ندارد.
آقای روحانی خواستار به روز شدن مراکز فنی و حرفه‌ای و همچنین کسب مهارت‌های دانش آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌ها و ورود به عرصه کار و تولید پس از اتمام تحصیلات شد و گفت:دانش آموز و دانشجو در سال آخر تحصیل حتما باید یک مهارت داشته باشد و این از وظایف وزارت کار، آموزش و پرورش و دانشگاههاست.
وی تاکید کرد: دولت در این زمینه درصدد ارتقای سطح اطلاعات کارگران و تجهیز آنان با فناوری‌های روز و استفاده از فناوری‌های نوین است.
آقای روحانی همچنین روز و هفته کارگر را به تمام کارگران کشور تبریک گفت.
برچسب ها: روحانی ، کارگر ، خودکفایی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°