آرگو؛ اثری دور از هنر با قصه ای دروغین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:59 - جمعه 09 آبان 1399
کد خبر : ۶۹۱۷
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۶
ر این فیلم برای اینکه جنبه های سیاسی برجسته شود، در دقایقی از فیلم صحنه هایی از خشونت بی حد و وحشیگرانه مردم نشان داده می شود. مردمی که با رفتاری شبیه وحشیان بدوی یا موجوداتی بیمار با خشونت وصف ناپذیر به پرچم آمریکاحمله می کنند، یا آن را آتش می زنند.
آرگو؛ اثری دور از هنر با قصه ای دروغین

مازیار شیبانی فر[*]

بیان موضوع

فیلم سینمایی " آرگو" جزو آثاری است که از زمان پیش تولیدش سر و صدای زیادی به وجود آورد و توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند. البته محصول نهایی، اثر قابل اعتنایی از آب در نیامد و فقط جنبه سیاسی آن پر رنگ شد. نکته اساسی و مهم این است که، این فیلم که قصه ای خیالی و به عبارتی دروغی دارد و اثر قابل توجهی در عرصه هنر سینما محسوب نمی شود، تا چه اندازه شایسته دریافت جایزه های مختلف سینمایی است.

این فیلم ساخته ای از سینمای آمریکا در سال 2012 است. « بن افلک» در چهارمین تجربه تولید فیلم بلند سینمایی به سراغ موضوعی سیاسی رفته است. داستان به ۱۳ آبان ۱۳۵۸ برمی گردد. زمانی که دانشجویان پیرو خط امام در ایران به سفارت آمریکا هجوم می برند. کارکنان سفارت به از بین بردن بخشی از اسناد و مدارک می پردازند و افرادی که منتظر پاسخ برای دریافت ویزا هستند را به بیرون از سفارتخانه می فرستند. در این شرایط، شش نفر از کارمندان سفارت موفق می شوند از در پشتی ساختمان خارج شوند.

آرگو

آنها به خانه سفیر کانادا در تهران پناه می برند و موضوع را به مسئولان آمریکایی اطلاع می دهند. سی آی ای برای نجات این کارمندان، تصمیم می گیرد مامور ویژه خود با نام تونی مندز را در قالب یک فیلمساز به ایران بفرستد. تونی نیز این افراد را پیدا می کند و در یک فرصت مناسب، همه آنها را با استفاده از پاسپورت جعلی به خارج از کشور منتقل می کند.

این قصه خیالی است. فیلمنامه آن بر اساس مطلبی از « جاشوا بیرمن» نوشته شده است. بیرمن یکی از نویسندگان مجله « وایرد» است، که در سال 2007 مطلبی با عنوان " چگونه سازمان سیا از یک داستان علمی- تخیلی جعلی برای نجات آمریکایی‌ها از تهران استفاده کرد"، را به چاپ رساند. مدتی پیش از نگارش این مقاله نیز تونی مندز واقعی، بخشی از خاطرات خود را در سایت سازمان سی آی ای منتشر کرده بود. جرج کلونی همراه با گرانت هسلوف و دیوید کلاوانز به عنوان تهیه کنندگان برای ساخت این فیلم اقدام کردند و افلک نیز به آنها اضافه شد.

آرگو در جشنواره ها

" آرگو" نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درآمد. پس از نمایش اولیه فیلم در جشنواره تورنتو، خبرگزاری‌های کانادا از کمرنگ نشان دادن نقش کانادا در داستان فیلم و نجات آمریکایی ها انتقاد کردند.

این فیلم مدتی بعد در جشنواره گلدن گلوب شرکت کرد و نامزد دریافت 5 جایزه شد، که از این میان جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را به خود اختصاص داد. این موضوع باعث تعجب بسیاری از کارشناسان و منتقدان فیلم شد. بسیاری از آنها روی این موضوع تاکید داشتند، که در حضور کارگردان های صاحب نامی همانند استیون اسپیلبرگ و کوئینتین تارانتینو، این موضوع بسیار عجیب بود که این جایزه به بن افلک برسد. از آن تعجب برانگیزتر جایزه بهترین فیلم بود، که در زمان اهدای جایزه و پس از آن صدای بسیاری از منتقدان را درآورد.

" آرگو" در حال حاضر نامزد دریافت 6 جایزه از مراسم اسکار است. این موضوع را تمامی دست­ اندرکاران سینما و منتقدان می دانند، فیلمی که در گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص می دهد، احتمال زیادی برای دریافت جوایز برتر اسکار را دارد.

تنوع نگاه ها به آرگو

راجر ایبرت، یکی از منتقدان آمریکایی، در نظرسنجی منتقدان درباره فیلم های روز، نمره کامل را به این فیلم داده است. تاد مک کارتی، منتقد هالیوود ریپورتر، نیز " آرگو" را یک فیلم سیاسی عالی با ارایه ای هوشمندانه نامید. از سوی دیگر، هنری بارنز، نویسنده گاردین، نوشته است فشار درون مایه تبلیغی فیلمنامه، کل فیلم را غیر قابل اعتماد کرده است. سارا شورد، یکی از سه بازداشت شده آمریکایی که در سال 2009 به جرم جاسوسی دستگیر و سپس آزاد شد، درباره این فیلم نوشته است: " آرگو" حقیقت‌های ایران را محو می‌کند. وی تاکید کرده است قهرمان واقعی این فیلم زن ایرانی است، که در سفارت کانادا کار می‌کرد، اما در فیلم به او بهای کافی داده نشده‌ است.

نکته اصلی و اساسی مطلب این است که، به چه دلیل این همه تناقض وجود دارد. یعنی جشنواره های مختلف و معتبر برترین جوایز خود را به این فیلم می دهند، اما منتقدان چندانی طرفدار آن نمی شوند. از نظر فروش، اثر قابل اعتنایی نیست و در جلب نظر مخاطب موفق نبوده است. با اینکه مسایل حاشیه ای که در مورد این فیلم در رسانه های مختلف مطرح شده بود، می توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند و تبلیغی برای این فیلم باشد.

سطح هنری و فنی

حقیقت این است که، سطح " آرگو" به جهت هنری و فنی از متوسط هم پایین تر است. در این فیلم داستان با آنکه از « تعلیق محوری» برخوردار است و این لغزنده و هراس انگیز بودن شرایط تا لحظه خروج شخصیت های داستان از ایران باقی می ماند. اما در بسیاری از دقایق فیلم، ریتم اثر دچار افت و خیز جدی می شود و بیننده فقط مجبور است به تعدادی دیالوگ معمولی گوش بدهد، که بار سیاسی دارد.

از نظر جلوه های ویژه که فیلم هیچ حرفی برای گفتن ندارد؛ همه چیز معمولی است و اصولاً داستان نیازمند جلوه های ویژه خاصی نیست. این موضوع از جذابیت فیلم به شکل چشمگیری می کاهد. به این خاطر که، یک فیلم یا به واسطه داستان و مضمون قابل توجه آن می تواند مخاطبان را به تماشا دعوت کند، یا باید از جلوه های ویژه ای برخوردار باشد، که بیننده را جلب کند. به خصوص در سینمای آمریکا، که ساخت فیلم هایی با جذابیت های ظاهری کاری عادی محسوب می شود.

در این فیلم برای اینکه جنبه های سیاسی برجسته شود، در دقایقی از فیلم صحنه هایی از خشونت بی حد و وحشیگرانه مردم نشان داده می شود. مردمی که با رفتاری شبیه وحشیان بدوی یا موجوداتی بیمار با خشونت غیر قابل وصف، به پرچم آمریکا حمله می کند، یا آن را آتش می زنند. در این صحنه ها، فیلم هیچ طیف یا گروه خاصی از مردم ایران را مخاطب قرار نمی دهد. بلکه این اتفاقات در میان مردم تظاهر کننده به وجود می آید.

این موضوع یعنی اینکه به طور مستقیم و بی هیچ تعبیری، کارگردان تمامی مردم ایران را وحشی و غیرعادی معرفی می کند! این موضوع در سکانس های دیگر نیز تکرار می شود. اوج این مطلب را می توان در سکانس بازار مشاهده کرد. زمانی که تونی مندز با یک زن، که به ظاهر دستیار کارگردان است، به بازار می روند و بازاریان به بدترین شکل ممکن با بی حجابی زن برخورد می کنند!

البته فیلم در خلق این گونه صحنه ها نیز چندان موفق نیست. به این خاطر که هیچ کدام از سکانس های فیلم در تهران گرفته نشده است و گروه فیلمساز برای بازسازی این نوع صحنه ها به استانبول رفته است. هر چند در ترکیه توانسته اند فضایی مشابه پیدا کنند، اما این شبیه بودن چندان دلچسب نیست و از سوی یک بیننده ایرانی، یا حتی یک تماشاگر حرفه ای سینما، باورپذیر نیست.

آرگو

" آرگو" در ژانر فیلم های سیاسی اثری کاملاً بی اهمیت است. به این خاطر که، بیانگر افشاکننده یا راوی اتفاقی واقعی یا حتی پشت پرده اتفاقات مشخصی نیست. بلکه جلوه ای از یک خیال است. اگر هم سازندگانش مدعی باشند اثر در ژانر حادثه ای می گنجد، که شرایط بدتر می شود. زیرا فیلم از جذابیت برخوردار نیست. شاید به همین دلیل هم نتوانسته است گیشه را به خود جذب کند و فقط برگزار کنندگان سیاست زده برخی جشنواره ها خواسته اند این فیلم را برجسته کنند./[*] کارشناس حوزه سینما

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
خودی
|
-
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
0
0
خیلی فیلم باحاله من که خیلی خوشم اومد واقعا خسته نباشن سازنده های این فیلم
محمد
|
-
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
0
0
خاک بر سرت که از دشمنی علیه خودت خوشت میاد. شما ها به درد سیرک میخورید!!! حتی وجود نداری اسمت رو بنویسی! با اون پرچم نجسی که بغل واژه خودی...! برو بمیر بی غیرت.
هموطن
|
-
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
0
0
با سلام و خسته نباشید
مسلما برای مخاطب ایرانی ساخته نشده
هدف فریب مردم اروپا و امریکاست
Adi
|
-
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۸
0
0
Argo یکی از ۳ فیلم برتر و پرفروش جدول باکس آفیس هفته های اخیر است...
این فیلم بعد از چند هفته اکران جزو ۲۵۰ فیلم برتر با رتبه ۲۲۱ و نامزد ۷ جایزه اسکار شده است...
به بن افلک تبریک میگم فیلم زیبایی ساخته.
کیارش
|
-
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۸
0
0
حیف اون پرچم که کنار اسم نامبارکت نشسته، یا از نحوه فروش و تبلیغات برای فیلم های خاص خبرنداری و یا خودت هم یه نفر مثل همون فیلم سازا هستی که منافعت تو تبلیغ اون فیلمه. برات آرزوی حداقل کمی حس وطن دوستی دارم جناب Adi
آرش
|
-
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
0
0
این یک حقیقته برای اون زمان طبیعیه، ولی آمریکا به فکر منافع خودشه اگه نبود عراق رو تشویق به جنگ با ایران نمیکرد که این همه ایران عقب بیافته
iran duset darim
|
-
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۶
0
0
متأسفم برای کسانی که از این فیلم حمایت میکنن،آمریکا به فکر شما نیست،اونا می خوان که ایران مثل عراق،پاکستان،افغانستان و... نابود بشه،اونا به منابع طبیعی ایران چشم طمع دوختن،حیف بهت بگم برادر،آقای "Adi" یا آقای "خودی" این کشورها براتون درس عبرت بشه-اگر خدای ناکرده ایران روزی به دست آمریکا بیفته به عزیز و ناموس مردم رحم نمیکنن-آمریکا وحشیه که به هر کشوری که رسید حمله میکنه نه ایران-آمریکا وحشیه که دوست نداره پیشرفت ایران ببینه و دانشمندان ما را شهید میکنه و...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۳°