تدابیر وزارتخانه ها برای مقابله با گرانفروشی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:40 - يکشنبه 18 خرداد 1399
کد خبر : ۶۹۱۹۹۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱
تلاش برای نظام دهی شبکه توزیع، تقویت تامین مناسب و تقویت تولید 3 استراتژی لازم وزارتخانه ها برای اجرای دستور رئیس جمهور در مقابله با گرانی هاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: در موضوع مقابله با گرانی و تنظیم بازار یکی از مهمترین عناصر تعیین کننده تامین کالاست که اگر تامین کالا محقق شود بخش عمده ای از کار انجام شده و تمرکز اصلی بر شبکه توزیع و نظارت خواهد بود.
 
در بخش کشاورزی در واردات و تولید در شرایط مناسبی هستیم و اگر چه برخی از مسائل پیش بینی نشده نظیر سیل و به گروگان گرفته شدن شکر های تولید کشور در سیلاب معزلی در تامین کالا بوده اما در بخش تامین کالا در شرایط مناسبی هستیم.
 
برنامه وزارتخانه ها در اجرای دستور رئیس جمهور برای مقابله با گرانفروشی 
او افزود: در یک ماه اول سال 1398 نزدیک به یک میلیارد و 400 میلیون دلار واردات کالا داشته ایم و میزان واردات در بخش های مختلف نیز وضعیت مناسبی دارد و شرایط فراهم است.
 
او افزود: در حوزه تولید نیز در بخش گندم تا به امروز 620 هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته ایم که در مقایسه با سال قبل 40 درصد افزایش داشته است اما برخی نوسانات فصلی ناشی از اتفاقات فصلی و پیش بینی نشده است.
 
در بخش شبکه توزیع از قدیم مشکلاتی داشته ایم، شبکه توزیع به دو بخش شبکه توزیع نهاده ها تا واحدهای تولیدی و شبکه توزیع از واحدهای تولیدی تا مصرف کننده تقسیم می شود. با همکاری وزارت جهاد و سازمان حمایت و بازرگانی به شبکه مطمئنی در بخش نهاده های دامی به تولیدکنندگان دام و طیور رسیده ایم.
 
 او گفت: در تامین مشکلی نداریم و عمده مشکلات در شبکه توزیع است به طور مثال درحوزه شکر باران های مداومی که از آبان سال گذشته شروع شد در منطقه خوزستان حالت باتلاقی ایجاد کرد که امکان برداشت را سخت کرد. برداشت شکر سفید نیز همزمان شد با سیل اخیر که مشکلاتی در شبکه توزیع ایجاد کرد.
 
برخلاف تمامی مشکلاتی تامین و توزیع کالا انجام می شود. دپوی کالا نیز ناشی از مشکل در شبکه توزیع کالا و روان نبودن است البته ممکن است جریان انتقال ارز و غیره مشکل باشد اما به طور کلی در تامین کالا مشکلی نداریم.
 
کالایی که وارد کشور می شود باید به شبکه توزیع برسد که ممکن است در این مراحل مشکلاتی از جمله ترخیص کالا نیز داشته باشیم.
 
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: دستور رئیس جمهور به دلیل نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و رجزخوانی های دشمنان تاکیدی بوده است. افزایش تورم شرایط و اجزای مختلفی دارد و بحث گرانی و تورم باهم متفاوت است. در گرانی وقتی برای کالایی قیمت مشخص است و بیش از قیمت اعلام شده و تمام شده به فروش می رسد شاخص تورم را بالا می برد که بالارفتن تورم در جامعه یکی از دغدغه های دولت است.
 
سیف در ادامه گفت: بخشی کالاها بر اساس مکانیزم بازار توزیع می شود اما برخی نوسانات فصلی همیشه وجود داشته است. سیل و عدم توان در برداشت محصول و عدم توان در رساندن محصول به بازار نیز در گرانی برخی کالاها از جمله پیاز تاثیر داشته است.
 
او گفت: هرچه سیاست ها به سمت رونق تولید باشد موفق تر خواهیم بود. در شبکه توزیع اقلامی که ارز دولتی 4 هزار و 200 تومانی می گیرند دولت تصمیم گیرنده است که در چه حوزه ای به مصرف برسد تا کالاهایی که مشمول تنظیم بازار هستند و سهم عمده ای در جامعه  دارند زودتر و در شرایط مطلوب تری به دست مصرف کننده برسد.
 
 در تامین کالاهای اساسی تمهیدات لازم انجام شده است و رویکرد کلی ما تلاش برای نظام دهی شبکه توزیع ، تقویت تامین مناسب و تلاش برای تقویت تولید 3 استراتژی لازم برای اجرای دستور رئیس جمهور در مقابله با گرانی هاست.

عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: توان مقابله با افزایش قیمت ها را داریم اما ابزارها در برخی موارد فرابخشی است که باید دستگاه ها در کنار هم باشند و تامین کالا به موقع و به اندازه لازم باشد چراکه بخشی از گرانی متوجه بخش تامین کالاست.
 
برنامه وزارتخانه ها در اجرای دستور رئیس جمهور برای مقابله با گرانفروشی 
تابش افزود: مردم مطمئن باشند که برای ماه رمضان و کل سال مشکلی در تامین کالای اساسی نداریم. امروز بدون دخالت  دولت مرغ در همه جای ایران به قیمت 11 هزار  و 500 تومان توزیع می شود.
 
او افزود: اگر رئیس جمهور تاکیدی در مبارزه با گرانفروشی دارند قطعا نیاز بیشتری به کنترل و همکاری در کنترل قیمت ها دارد. بانک مرکزی در تامین ارز باید کمک کند و دولت در تامین کالا باید کمک های بیشتری داشته باشد.
 
تاکید رئیس جمهور برای هم افزایی بیشتر دستگاه ها برای مقابله با گرانی کالاهاست که باید امروز نسبت به دیروز وقت بیشتری را برای مقابله اختصاص دهیم.
 
 تابش در ادامه گفت: سازمان حمایت در تنظیم بازار به صورت متوسط روزانه قیمت 92 قلم کالا را کنترل می کند و از نظر کمبود و مازاد تامین نظارت دارد. به طور مثال برنج هندی به اندازه لازم در کف بازار تامین داشته ایم.
 
او با تاکید بر اینکه هیچ تغییری در قیمت در بخش تحویل خودرو به مصرف کننده نداشته ایم افزود: تدابیر افزایش فروش فوری ها و افزایش تحویل تعهدات عقب افتاده با افزایش تولید قیمت ها را تعدیل خواهد کرد.
 
 او گفت: با تدابیری که برای افزایش تحویل فوری و تعهدات انجام می شود مشکلات برطرف خواهد شد. راهکار مقابله با افزایش قیمت خودرو افزایش عرضه و تحویل به موقع است. هر مصرف کننده ای که آنلاین به خودروهای پرتیراژ نیاز داشته باشد خودروی خود را به موقع تحویل خواهد گرفت. 
 
یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز گفت: مجلس در سال 92 با تصویب قانون نظام صنفی، مداخله دولت در بازار را کاهش داد و خودتنظیمی را به بازار و بخش خصوصی واگذار کرد.
 
برنامه وزارتخانه ها در اجرای دستور رئیس جمهور برای مقابله با گرانفروشی 
او گفت: اگر در گشت های مشترک نظارت بر بازار دستگاه های مختلف همکاری نداشته باشند به مشکل خواهیم خورد. به طور مثال قیمت مرغ در تهران تا 23 هزار تومان هم رسیده بود که با هماهنگی سازمان حمایت و همکاری وزارتخانه های مختلف در کنارهم به خروجی مطلوب رسیدیم و قیمت مرغ به ثبات قیمت رسید. 
 
رایگانی گفت: در مرحله اجرا برخی سودجویی ها را شاهد هستیم اما وقتی روند عرضه و تقاضا مدیریت شود و نهاده ها به موقع در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد به شرایط مطلوب می رسیم.
 
 او افزود: تاکید و دستور رئیس جمهور به 4 وزارتخانه برای مقابله با گرانفروشی به این دلیل بوده که این 4 وزارتخانه مسئولیت بیشتری در مقابله و مبارزه با گرانفروشی دارند . تاکید رئیس جمهور ناشی از دغدغه رئیس جمهور است تا در شرایط تحریم ها نیز کالا در شرایط مطلوب به  دست مصرف کننده برسد.
 
او افزود: از روز  گذشته طرح ضیافت ماه رمضان آغاز شده است و نظارت ها با دقت بیشتر انجام خواهد شد. تنظیم دستگاه هر استان با متولیان هر قسمت باید وظایف خود را انجام دهند. 
 
 رایگانی در ادامه گفت: در فضایی که تعدادی سودجو و دلالان بدون کارشناسی قیمت ها را افزایش می دهند از مردم تقاضا می شود خرید خودرو را عقب بیندازند تا شرایط خرید و فروش به روال عادی برگردد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۳۱°