کارت ویژه ضابطان نظامی رونمایی شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 30 خرداد 1400
کد خبر : ۶۹۲۱۷۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
در مراسمی که در سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد از کارت ویژه ظابطان نظامی رونمایی شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در این مراسم رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران، معاون دادستان کل کشور در امور دادسراها و دیگر مسئولان سازمان قضایی نیروهای مسلح حضور داشتند.
 
 کارت ویژه ضابطان نظامی رونمایی شد
در بخش دیگری از این مراسم تعدادی از ضابطان نظامی فعال در نیروهای مسلح و همچنین تعدادی از اساتید برتر در آموزش ضابطان نظامی تقدیر شدند.
 
معاون دادستان نظامی استان تهران در حاشیه این مراسم در پاسخ به سوالی درباره این که ما چرا علاوه بر ضابط دادگستری باید ضابط نظامی هم داشته باشیم؟ گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ضابط نظامی داشتیم که وظایف همان ضابط دادگستری را داشت و پس از انقلاب آن قانون نقض شد اما در سال 93 مجدد به لحاظ ضرورت اهمیت اطلاعات در نیروهای مسلح، ضابط نظامی احیا شد.
 
فرامرز یوسفوند افزود: برای رسیدگی به پرونده های قضایی در نیروهای مسلح در مراحل تحقیقات مقدماتی باید حتماً ضابطان قضایی داشته باشیم چرا که آنها باید حفظ اسرار کنند و تخصص موضوعات را داشته باشند.
 
وی گفت: هدف از تأسیس ضابط نظامی علاوه بر اینها کمک در تحکیم نظم اقتدار نیروهای مسلح و بسط عدالت کیفری در جامعه نیروهای مسلح است.
 
معاون دادستان نظامی استان تهران افزود: ضابطان نظامی در 4 گروه شامل حفاظت ها، قضایی ها، بازرسی ها و دژبان های نیروهای مسلح هستند که باید براساس قانون آیین دادرسی کیفری واجد کارت باشند و آموزش های لازم را دریافت کنند چرا که براساس قانون به تحقیقات ضابطان نظامی که کارت ندارند نمی شود استناد کرد.
 
یوسفوند گفت: پس از تصویب آیین نامه اجرایی کارت ضابطان نظامی در سال گذشته، آموزش های زیادی را برگزار کرده ایم و در مجموع 3 هزار و 340 ضابط قضایی در استان تهران دوره های آموزشی را فرا گرفته اند که 2 هزار و 400 نفر کارنامه قبولی دریافت کردند و ما تاکنون بیش از 500 کارت صادر کرده ایم و تا چند ماه آینده کارت ضابطیت دیگر کسانی که در آزمون موفق شده اند صادر می شود.
 
وی افزود: ضابطان نظامی مانند ضابطان عام هستند و باید در انجام تحقیقات واجد کارت ضابطیت و همچنین کارت شناسایی باشند و دانستن این موضوع برای مردم اهمیت دارد.
 
بر اساس ماده 602 قانون آیین دادرسی کیفری، ضابطان نظامی مأمورانی هستند که تحت نظارت و تعلیمات دادستان نظامی و دیگر مقامات قضائی مربوط در کشف جرم، حفظ آثار و علائم و جمع آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن متهم و جلوگیری از فرار و یا مخفی شدن او، تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق و اجرای تصمیمات قضائی به موجب قانون اقدام می کنند.
همچنین براساس ماده 603 این قانون، مأموران زیر پس ازکسب مهارت های لازم و اخذ کارت مربوط ضابط نظامی هستند:
الف ـ مأموران دژبان نیروهای مسلح
ب ـ مأموران حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح در چهارچوب مأموریت ها و وظایف قانونی
پ ـ مأموران بازرسی و قضائی نیروهای مسلح
ت ـ فرماندهان، افسران و درجه داران آموزش دیده نیروی انتظامی
ث ـ افسران و درجه داران نیروهای مسلح در جرائم مشهود در صورت عدم حضور سایر ضابطان نظامی
ج ـ مقامات و مأمورانی که به موجب قوانین خاص در حدود وظایف محوله ضابط نظامی محسوب می شوند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °